- 14 maja 2024
- Opublikował: Maurycy Gast
- Kategoria: Programowanie
Świat komputerowy stale się rozwija, a ludzie nie nadążają już za postępem technologicznym. To samo tyczy się języków programowania. Starzy wyjadacze są ciągle aktualizowani, aby dogonić postęp, a nowi konkurenci chcą podbić rynek i zająć ich miejsce. Jednak czy skutecznie? Według statystyk Wikipedii, najczęstszym wyszukiwanym językiem programowania jest C (17,3%), później Java (12%) oraz Python (11,7%). W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze z nich oraz pokażemy ich wady i zalety, charakterystyki oraz użytkowania.
Jaki język programowania na początek?
Dla programisty najważniejsza jest wygoda oraz intuicyjność w parze z szerokim zakresem ustawień i zastosowań. Większość zależy od użytkownika, każdy informatyk z czasem wybiera swój ulubiony język. Na sam początek naszej przygody z programowaniem należy wybrać podstawowe, solidne programy, które są sprawdzone i ułatwią nam zagłębianie wiedzy w zakresie podstawowym. Dzięki nim nauczymy się podstaw, a później będziemy mogli ruszyć z nabytą wiedzą w głębsze zakamarki półświatka informatyki.
Najpopularniejsze języki programowania na 2021 – ranking
JavaScript – podstawa profesjonalnego programisty
Każdy, nawet ktoś kto nie interesuje się informatyką, słyszał pewnie o JavaScript. JS miał swój początek w 1995, powstał z klawiatury Brendana Eicha, ale rozsławił się dopiero w 2009 roku. Język ten służy głównie do stron internetowych, które są już bardziej rozwinięte. Przede wszystkim dzięki niemu na stronę możemy wrzucać takie rzeczy jak bezpośrednie interakcje z użytkownikiem strony, walidacje wprowadzonych danych, czy wprowadzenie ruchomych obrazów lub grafik 3D. Służy on głównie do stron internetowych, ale można także stworzyć na nim serwer czy dostosować stronę do urządzeń mobilnych. Podstawowa znajomość tego programu wydaje się niezbędna dla profesjonalnego programisty. Nie bez powodu JavaScript występuje na pierwszym miejscu już od 5 lat z rzędu w rankingach języków do programowania.
Zalety JavaScript:
- bardzo prosta i intuicyjna składnia,
- uniwersalność,
- tworzenie gier działających na przeglądarkach.
C++ – solidne podstawy do dalszej nauki programowania
C++ wywodzi się z imperatywnego języka C, który pojawił się już w 1973 roku! Stworzył go niejaki Bjarne Stroustrupa, jako rozszerzenie języka C. Ten język nie jest wybredny i służy do tworzenia programów nisko-, jak i wysokopoziomowych. C++ jest o tyle dobry, że nie zwraca uwagi na specyfikacje urządzenia, na którym program jest uruchamiany. Jest wiele języków podobnych, ale ten wyróżnia się wydajnością.
Zalety C++:
- duże wsparcie,
- znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach okołoprogramistycznych,
- znajomość Cpp ułatwi znajomość innych języków (np. Java).
HTML/CSS – doskonałe dla początkujących twórców stron www
To nieodłączna para, która powołana została do tworzenia prostych stron internetowych – idealnie dla początkujących. Dzięki swojej prostocie stanowi idealny początek dla początkującego programisty. Ucząc się tej dwójki poznajemy podstawy jak w JavaScripcie, ale w bardziej ograniczonej wersji. HTML odpowiada za strukturę strony oraz jej działanie, natomiast dzięki CSS można rozwinąć stronę o bardziej responsywny i ładniejszy wygląd. Technicznie rzecz ujmując, ani HTML ani CSS nie jest faktycznym językiem programowania. Oba są językami znaczników służących do opisu stron internetowych. Jednak wielu programistów umieszcza je często w swoim CV w rubryce “znane języki”. Taki szczegół. 🙂
Zalety HTML/CSS:
- oddzielenie struktury witryny od jej prezentacji,
- znacząco mniejsza ilość kodu,
- dobra do poznania podstaw programowania.
Python – intuicyjny i coraz bardziej popularny
Python również mierzy wysoko i podobnie jak JavaScript bije się o tytuł najlepszego języka programowania. Stworzony przez Guido van Rossuma w latach 90. język opiera się na intuicyjności i łatwości w obsłudze. Jest to język ekspresyjny, w którym jedna linijka kodu może zrobić znacznie więcej niż w innych programach. Nazywany jest często „językiem wieloplatformowym”, specjalizuje się przede wszystkim w data science, czy machine learning. Ma również dostęp do szerokiego zasobu bibliotek, do których należą między innymi NumPy, SciPy, Panda, czy Scikit-Learn. Popularność Pythona jest ogromna, a społeczność z każdym rokiem coraz bardziej rośnie, co jest dobre, bo dzięki temu język jest stale rozwijany – instrukcji oraz tutoriali również nie zabraknie!
Zalety Pythona:
- duża społeczność związana z programem,
- wysoka uniwersalność języka,
- intuicyjność i łatwość w obsłudze,
- szeroka dostępność do bibliotek.
Java – język kompatybilny z aplikacjami biznesowymi
Java to najczęściej wykorzystywany język programowania w Polsce w branżach zawodowych. O jego popularności może również świadczyć to, że jest podstawową programową na studiach publicznych i prywatnych. Pomimo zejściu ze sceny na rzecz Pythona, czy JavaScriptu dalej stanowi ona podstawowy program dla wielu przedsiębiorstw. Stałość programu oraz kompatybilność z aplikacjami biznesowymi działa na korzyść języka Jamesa Goslinga, dzięki czemu korporacje nie muszą inwestować w szkolenia nowych pracowników. Java jednak jest trudniejsza od innych kolegów z branży. Tworzy oprogramowania i aplikacje internetowe, może być również używana do produkcji gier, narzędzi testujących, czy jako rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
Zalety Javy:
- przenośność, można ją uruchomić na każdym sprzęcie i systemie,
- szybkość tworzenia programów,
- szeroki zakres gotowych bibliotek.
Scratch – na początek doświadczeń z programowaniem
Na koniec pozycja dosyć kontrowersyjna, ale na pewno warta uwagi. Scratch skierowany jest głównie dla… dzieci. Naucza on podstaw kodowania, ale dzięki temu jest niesamowicie przejrzysty, a jego forma wizualna cieszy oko oraz sprawia, że programowanie staje się czystą rozrywką. Był to genialny ruch Mitchela Resnicka. Oczywiście nie jest to typowy język oprogramowania, nie polega on na wpisywaniu linijek kodu lecz na ustawianiu bloków, czy klocków. Efektem ich łączenia jest powstawanie nowych obiektów świata wirtualnego. Jednak jeżeli chcemy się czegoś naprawdę nauczyć, nie powinniśmy z niego korzystać. Może to być ciekawe doświadczenie, ale pamiętajmy że jest to program stworzony z myślą o dzieciach od 3 roku życia.
Zalety Scratcha:
- nauczenie się podstaw jest „dziecinnie proste”,
- wieloplatformowość,
- zgodność z językiem C.
Kolejność w tej liście jest przypadkowa, ale nie da się ukryć że teraz na scenie króluje JavaScript oraz Python. Nauka może rozpocząć się od każdego z wymienionych powyżej języków, ale wszystko zależy od informatyka – czy zacznie od zupełnych podstaw jak HTML/CSS, czy Scratch lub wybierze Pythona czy JavaScript. Wybór należy do ciebie przyszły programisto!
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: