Dzień z życia programisty | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Dzień z życia programisty

Wielu myśli, że programiści mają wręcz wyśmienite życie, bo praktycznie nie pracują, kody piszą się same, a problemy rozwiązują się automatycznie. Co miesiąc wysoka pensja wypłacana jest na rachunek, a oni mogą korzystać z luksusów, trwonić pieniądze i raz na zawsze zapomnieć o całym świecie. Niestety ku zaskoczeniu wielu osób życie programistów nie wygląda aż tak kolorowo. Wbrew pozorom ta praca  jest znacznie cięższa i to nie tylko przyjemne klikanie na klawiaturze komputera. Programowanie, nierzadko wymaga bardzo dużego zaangażowania, skupienia i też często jest dość stresujące. Jak wygląda typowy dzień programisty? Jest to tak naprawdę zależne od tego, jaką drogę wybrał i czy jest to praca biurowa czy w domu jako freelancer.

Programiści zatrudnieni w korporacjach, nie różnią się niczym od innych pracowników firmy, podczas 8-godzinnego dnia pracy, wykonują swoje obowiązki. Naturalnie, że nie poświęcają całego dnia na pisanie kodu, ale należy pamiętać, że praca programisty nie polega tylko na tym. Dodatkowo, w zależności od tego, czym firma się zajmuje, jakie mamy stanowisko, a przede wszystkim, jakie obowiązki są przypisane do tego stanowiska, uzależniona jest nasza praca.

Procentowy podział dnia pracy

“Zawód programista” stworzył wykres, dzięki któremu można zaobserwować, jak procentowo wygląda podział pracy programistów podczas dnia:

  • tylko 10% czasu zajmuje kodowanie,
  • 30% czasu to walka ze sprzętem,
  • 30% czasu walka z ludźmi,
  • 30% czasu poświęcone jest na walkę z samym sobą.

Rzecz jasna wykres ten jest formą żartu. W pracy jako programista nierzadko trzeba wykazać się ogromnym pokładem cierpliwości, a przede wszystkim staranności, ponieważ tylko dzięki temu efekty będą lepsze oraz osiągniemy je szybciej. Największą rolę będzie tu odgrywał sam programista i to, w jaki sposób ułoży sobie swoje obowiązki i plan dnia. Jeśli kod, który stworzył będzie starannie opracowany, to wskutek tego, nie będzie zawierał błędów, na które później programista musiałby poświęcić czas, aby je zdiagnozować i poprawić, a następnie wdrożyć.

Bez względu jaką formę pracy wybierzemy, to zawód programisty daje pewną swobodę w zakresie wykonywania obowiązków, oraz tego, ile godzin poświęcamy na pracę, a także w jakich godzinach ją wykonujemy. Zleceniodawca zazwyczaj rozlicza nas z efektu naszej pracy, czyli z otrzymanej aplikacji lub kodu. A to w jakich godzinach, gdzie i czy pracujemy regularnie, czy na ostatnią chwilę, nie jest dla niego istotne. Wielu freelancerów bardziej preferuje pracę nocą, ponieważ twierdzą, że wtedy jest się im łatwiej skupić nad projektem. Warto pamiętać, że praca programisty, zwłaszcza jeśli jest on freelancerem, polega często na wykonywaniu wspólnych projektów, np. w połączeniu z pracą grafików lub wspólnie z klientem, co wiąże się z częstymi kontaktami z ludźmi na różnych stanowiskach. Jednym z największych plusów pracy jako programista, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest możliwość pracy zdalnej, bez względu czy jesteśmy pracownikami etatowymi, czy freelancerami. A niewątpliwie jest to jedna z zalet wykorzystywana przez pracodawców jako forma benefitu, szczególnie jeśli poszukują oni pracowników.

Zdalna praca programisty

Jeśli wybieramy pracę zdalną, ale nadal w formie zatrudnienia w firmie, nasz dzień zazwyczaj wygląda w ten sposób, że zaczynamy od krótkiego podsumowania zadań i podsumowania wykonanej pracy z poprzedniego dnia, wszystko ma oczywiście formę zdalną i porozumiewanie się za pomocą komunikatorów, najczęściej video, jest na porządku dziennym. To moment, w którym omawia się wszystkie punkty wykonanej pracy, każdy ma możliwość dodania swojej sugestii, oraz jest to szansa na dyskusję z zespołem, omówienie napotkanych problemów związanych z realizacją projektu. Zazwyczaj, nie są to długo trwające spotkania, chodzi w nich bardziej o to, by wymienić nasze doświadczenia, ponieważ nauka programowania nigdy, nie może być dla nas tematem zamkniętym, a najlepiej uczyć się na doświadczeniach. Spotkania mają na celu również sprawdzenie poprawności działania zapisanych kodów, zarówno swoich, jak i kolegów z zespołu. Niektórzy mogliby się zastanowić, jaki ma to cel. Otóż chodzi dokładnie o to, by doszukać się luki w kodzie, która mogła być przeoczona poprzedniego dnia. Ponadto często ten sam kod można zapisać znacznie krócej i prościej, oszczędzając przy tym miejsce i czas. Dlatego też kod jest poddawany sprawdzeniu testera lub kolegi z zespołu, którzy mogą mieć inny styl kodowania, a co za tym idzie łatwiej będzie im wyłapać błędy i niedociągnięcia. Ponadto długość całego kodu zostaje zoptymalizowana.

Programista pracujący w biurze

Programiści, którzy wybrali pracę w biurze również mają takie spotkania, zazwyczaj odbywające się przed południem. Najczęściej pracują oni w jednym pomieszczeniu lub w tzw. open space, co sprawia, że nie muszą się przemieszczać po firmie. W wielu korporacjach praktykuje się postawę stojącą podczas takich spotkań, ponieważ twierdzi się, że wtedy człowiek jest bardziej skupiony.

Następną kwestią jest czytelność kodu. Kod powinien być zbudowany na takich zasadach, by był zrozumiały i czytelny dla kolejnej osoby. Ten punkt jest najważniejszym na spotkaniu, szczególnie w firmach, w których zatrudnieni są pracownicy z różnym poziomem stażu. To moment w którym młodsi specjaliści mogą się dużo nauczyć od tych, którzy posiadają duże doświadczenie.

Przebieg dnia pracy programisty uzależniony jest również od tego, w jakim zespole pracujemy, oraz jaki ma on charakter i podział pracy. Dodatkowo każdy dzień jest inny, tak samo jak projekty, nie ma dwóch takich samych. Klienci i ich wymagania, także się od siebie różnią. Czy dany projekt ukończymy w krótkim czasie, czy się on wydłuży, może zależeć także od kontaktu z klientem. Jeśli klient żąda akceptacji na każdym etapie realizacji projektu, musimy na nią czekać, nawet jeśli wydaje nam się, że pomimo tego moglibyśmy dalej pracować, to brak aprobaty i wprowadzenie zmian, może zmienić następne kroki w pracy.

Jak nauczyć się programować?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako programista, warto zadać sobie pytanie, czy na pewno odpowiadałby Ci taki dzień pracy, w którym musisz jednocześnie komunikować się z klientem lub współpracownikami i być maksymalnie skupionym na projekcie, by finalnie doprowadzić go do perfekcji. Jeśli na powyższe pytanie udzieliliście odpowiedzi “tak”, to warto jak najszybciej podjąć kroki, by Twoje marzenia stały się realne, a przyszła praca wykonywana była na najwyższym możliwym poziomie. To, jaką ścieżkę kariery wybierzesz, będzie zależało nie tylko od tego na jaką specjalizację się zdecydujesz, ale również od tego co potrafisz. Cała podróż kariery programisty zaczyna się od szkoleń, a najlepiej indywidualnych lekcji, jakimi są korepetycje z informatyki i programowania, a także tych opartych na testach programów. Zależnie od tego, w jakich językach programowania chcielibyśmy pracować, takie kursy i szkolenia powinniśmy wybierać i w tych kierunkach dążyć do maksymalnego rozwoju.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:



kurs maturalny informatyka