Jak zachęcić dzieci do nauki programowania? 

W ciągu ostatnich paru lat nauka programowania stała się bardzo popularna, przechodząc bardzo długą drogę od: zarezerwowane tylko dla geeków do użytku codziennego – w Wielkiej Brytanii, w Stanach, jak również w szkołach na różnorodnych etapach edukacji. Programowanie komputerów i innych urządzeń daje nam szereg możliwości. Niemniej jednak nauka tej umiejętności powinna być realizowana już od najmłodszych lat, aby możliwie stało się poznanie wszelkich jej tajników. Jak zachęcić dziecko do nauki programowania?

Nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę

Wielu rodziców ma pewne wątpliwości, kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania. Większość uważa, iż kiedy przyjdzie właściwy moment, zajmie się tym placówka edukacyjna. Panuje również przekonanie, iż jest to zajęcie wyłącznie dla dorosłych, starszej młodzieży, ale na pewno nie dla najmłodszych, którzy nie poradzą sobie z tak bardzo trudnym zagadnieniem. Na szczęście nie jest to prawdą. Dzieci mogą jak najbardziej programować, bardzo im to służy, ponadto nauka programowania dla dzieci stanowi dla nich formę zabawy. Dzieci nie muszą bowiem siadać przed pustym ekranem monitora, na którym zmuszone są do wyczarowania złożonego programu. Do dyspozycji młodych programistów pozostaje sporo niezwykle interesujących propozycji:

  • Scratch – najbardziej popularne narzędzie, które zostało stworzone przez MIT. Scratch dostępny jest w języku polskim i zupełnie darmowy. Zalicza się go do języków obiektowych, zaś programowanie przeprowadzane jest w sposób wizualny – nie istnieje potrzeba wpisywania kodów, zamiast tego wystarczy ułożenie (poprzez przeciąganie i upuszczanie) elementów mających kształt puzzli w wybranym porządku. Niewiele potrzeba, aby wybrana przez dziecko postać zaczęła się poruszać. Można także wstawiać muzykę, animacje, zaś efektami własnej pracy pochwalić się na stronie,
  • LOGO – jest dosyć wiekowym językiem, gdzie programowane są ruchy niewielkiego żółwia, on zaś poruszając się zostawia za sobą linie. Pozwala to na tworzenie rysunku,
  • Blockly – pozwala na wizualne programowanie z użyciem internetowej przeglądarki, nie ma tutaj potrzeby zainstalowania programu.

Do nauki programowania poprzez zabawę, mogą także zachęcać aplikacje i gry dostępne na telefon albo tablet, takie jak:

  • Cargo Bot – konieczne jest kierowanie dźwigiem, celem ułożenia bloków,
  • Robo Logic – gra logiczna, gdzie konieczne jest kierowanie bohaterem w grze, aby możliwie stało się dotarcie do celu,
  • Kturtle – jest to darmowe i wolne oprogramowanie przeznaczone dla systemu Linux. Żółwik porusza się w sposób analogiczny do logo,
  • Light-bot – programowanie ludzika w taki sposób, aby zapalił światło,
  • Turtle ART – działa w systemie Linux, zawiera graficzne środowisko, dzięki czemu proces programowania jest tak samo łatwy jak w Scratch,
  • Algoid – dla bardziej wymagających osób, gdyż sterowanie żółwikiem wymagać będzie utworzenia tekstowego kodu.

Traktowanie programowania jako umiejętności podstawowej

Żyjemy w świecie, w którym smartfony i komputery towarzyszą nam każdego dnia. Współczesne dzieci, jak i młodzież żyją w zupełnie innych czasach, aniżeli ich rodzice jeszcze 20 lat temu, codziennie korzystając z takich serwisów jak Facebook, Netflix, czy też YouTube. Nawet i zabawki to często urządzenia interaktywne i wiele spośród nich można programować.

Wiedza, na temat tego, jak konkretny program działa, aby możliwie było korzystanie z niego, to jedna rzecz. Zrozumienie, w jaki sposób się to odbywa, to jednakże już co innego. To wyzwanie, które współczesne dzieciaki na pewno pokochają – programowanie pozwoli im na zrozumienie świata, w którym funkcjonują i będzie mieć bezpośredni wpływ na aspekty ich otoczenia.

W przyszłości na pewno technologii towarzyszącej nam w życiu codziennym będzie na pewno jeszcze więcej i nasza zależność od niej także ulegnie dużej zmianie. Współczesna młodzież powinna być w stanie nie tylko skorzystać z tejże technologii, ale również nad nią panować i ją dokładnie zrozumieć.

To sposób, aby coś stworzyć

Młoda generacja jest pokoleniem, które ciągle dąży do zmian. Niemniej jednak celem wprowadzania jakichkolwiek innowacji i zmian, muszą nauczyć się kodowania. Do niedawna ludzie szerzyli swoje idee przy pomocy słowa pisanego. Jeżeli posiadało się umiejętność pisania, istniała możliwość kreowania zmian. Dzisiaj pisanie nie ma już tak dużego wpływu na zmianę w obrębie zachowań jak posługiwanie się mediami cyfrowymi. Doskonale obrazuje to przykład Wiosny Arabskiej. Znany pisarz mógłby zająć się podżeganiem do gniewu, odsłaniając przebieg wydarzeń mających miejsce w regionie. Ale to, co było tak naprawdę potrzebne ludziom, to możliwość wspólnego zorganizowania się i podjęcia protestów. Nie ma znaczenia, czy esej byłby dobrze napisany, niestety nie mógłby tego dokonać. A prosta strona na serwisie społecznościowym mogła (i oczywiście dokonała).

Wcielanie w życie swoich innowacyjnych pomysłów

Każdy z nas ma przecież jakieś pomysły, a już dzieci na pewno wykazują się dużą kreatywnością. Niestety wyłącznie niewielki odsetek spośród nich będzie mieć szansę na zrealizowanie swoich zamierzeń. Bez odpowiedniego wykonania, pomysł nie będzie nigdy w stanie wykorzystać swojego potencjału. To, co oddziela twórców idei od tych, którzy potrafią wcielać je w życie, to po prostu wspomniana już umiejętność kodowania.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko stało się myślicielem i innowatorem, który będzie w stanie zrealizować własne pomysły, zachęcajmy je do nauki programowania.

Jak jeszcze możemy zachęcić dziecko do nauki programowania?

Stań się inspirującym przykładem

Warto uczyć dziecko doświadczania i odkrywania współczesnego świata, już od najmłodszych lat. Kupując bilety na seans filmowy, na wycieczkę za pośrednictwem internetu, czy też wykonując każdą inną transakcję online, pokażmy jak to się w ogóle robi. Należy uświadomić dziecku, iż w dużej mierze dzisiejszy świat obsługiwany jest przez nowoczesne technologie. I że za każdą decyzję odpowiadają ludzie, którzy dbają przy tym o nasze bezpieczeństwo i pomagają w spełnianiu naszych marzeń.

Połącz programowanie z zainteresowaniami/pasją dziecka

Może interesuje się modą. Dzięki temu, iż nasza pociecha opanuje umiejętność programowania i technologie, będzie miała możliwość samodzielnego stworzenia sklepu internetowego, atrakcyjnej strony internetowej, nowatorskiego bloga, czy też zaprojektowania sukienki. Jeżeli naszemu dziecku bliżej jest do chemii, biologii, możemy pokazać mu możliwość wykorzystania własnej wiedzy na rzecz stworzenia nowoczesnej aplikacji, która będzie pomagać w diagnozowaniu, jak i leczeniu ludzi.

Powtarzajmy, iż bez większych problemów może opanować taką umiejętność

Dzieci nie posiadają świadomości, iż coś jest trudne albo też łatwe. To dorosłe osoby nierzadko programują w nich takie przekonanie. Możemy wspólnie znaleźć najważniejsze informacje odnośnie umiejętności programowania w sieci. Dla dziecka, rodzic, jak i sposób jego rozwoju to istotna informacja o podejściu do nauki nowych umiejętności w swoim życiu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Korepetycje w wakacje – jak wyprzedzić materiał, by oszczędzić sobie stresu

Czy ktoś z Was myślał kiedyś o nauce w wakacje?… Nie? Nikt? 🙂 A wiecie, że naprawdę warto? Wakacje to idealny czas, aby zrobić porządki w zaległościach. Nieprzeczytane książki z roku szkolnego? Gry, których nie dokończyliście, bo była nauka? A co powiecie na zagospodarowanie godziny tygodniowo na przygotowanie się do matury? Zachęcam do czytania!

C++ na maturze – zadania maturalne z informatyki – część 1

Pierwsza część kursu o programowaniu, jakie może pojawić się na rozszerzonej maturze z informatyki. Nigdy nie miałeś styczności z programowaniem? Nie wiesz co to kompilator? Dopiero zaczynasz swoją przygodę jako młody programista? Świetnie, zatem ten materiał jest idealny dla Ciebie. Jeżeli programowałeś już w C++ – zapraszam do kolejnych części kursu 🙂

Dlaczego warto uczyć się informatyki?

Postanowiłem napisać ten artykuł, aby zachęcić Was do nauki informatyki. Jeżeli myślisz o zdawaniu rozszerzonej matury z informatyki lub interesujesz się programowaniem – super! Przeczytaj ten materiał, a prawdopodobnie potwierdzi się to, o czym już wiesz: informatyka to przyszłość.