Blog: nauka do matury i egzaminów z informatyki | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Blog poświęcony nauce do matury i egzaminów z informatyki

Od czego zacząć własny projekt z informatyki? 5 Praktycznych porad

Zdobytą wiedzę teoretyczną warto od razu przekładać na praktykę. Wymyślając własny projekt programistyczny, jesteśmy w stanie nie tylko sprawdzić, czego się nauczyliśmy, ale też być może stawić pierwszy krok do znalezienia pierwszej pracy jako programista. Mamy dla was 5 praktycznych porad, jak zacząć tworzyć własny projekt z informatyki.

Ciąg Fibonacciego

Jednym z podstawowych algorytmów, który warto znać, jest ciąg Fibonacciego. Pozwala on na polepszenie zrozumienia różnic pomiędzy rekurencyjną, a iteracyjną metodą konstruowania algorytmów. W tym wpisie tłumaczymy między innymi jakie zasady nim kierują oraz pokażemy, jak prezentuje się on w Pythonie i C++.

Sito Eratostenesa

Sito Eratostenesa jest algorytmem, który służy do wyznaczania liczb pierwszych z przedziału. Znajduje zastosowanie w takich językach jak Python czy C++. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat tego algorytmu – jak działa oraz co to jest sito Eratostenesa.

Sortowanie przez wstawianie

Sortowanie przez wstawianie to jedno z najbardziej przydatnych rodzajów sortowania. Warto się z nim zapoznać, dlatego zapraszamy do przeczytania tego wpisu.

Sortowanie bąbelkowe (bubble sort)

Sortowanie bąbelkowe to prosty algorytm umożliwiający posortowanie danych malejąco bądź rosnąco. Jak wygląda sortowanie bąbelkowe w języku Python? A jak w C++? Dowiecie się w tym wpisie!

Algorytm Euklidesa

Algorytm Euklidesa służy do obliczania Największego Wspólnego Dzielnika (NWD) dla dwóch liczb naturalnych. Wykorzystuje się go w językach programowania takich jak Python czy C++. Zachęcamy do przeczytania tego wpisu, aby dowiedzieć się więcej!

Korepetycje Python

Python to język programowania, którego zdecydowanie warto się uczyć. Jednak czasami trudno jest samemu zmobilizować się do nauki, zwłaszcza, gdy nie ma kto nam wytłumaczyć danego materiału. Z pomocą przychodzą korepetycje Python. Na kursie z Pythona nauka tego języka stanie się znacznie przyjemniejsza!

ROZWIĄZANIA Matura z informatyki maj 2021

Na pewno zastanawiacie się, jak wam poszła tegoroczna matura z informatyki. Na wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać – w międzyczasie proponujemy wam zapoznać się z opracowanym przez nas arkuszem. Ten wpis z pewnością przyda się również przyszłym maturzystom!

Sprawdzanie stanowiska przed maturą z informatyki

Sprawdzanie stanowiska przed maturą ma na celu zweryfikowanie, czy wszystkie programy włączają się prawidłowo i czy na komputerze nie występuje żaden problem. Lepiej odnaleźć ewentualny problem przed maturą niż podczas jej trwania. Dzięki temu zaoszczędzicie masę niepotrzebnego stresu, którego na egzaminie i tak jest bardzo dużo 🙂

Matura z informatyki 2021 – zmiany w podstawie programowej

Zmiany w podstawie programowej do rozszerzonej matury z informatyki w 2021 roku spowodowały, że egzamin maturalny powinien być prostszy. Ale czy skreślenie danego zagadnienia z podstawy programowej automatycznie gwarantuje, że nie pojawi się w maju?

Pewniaki maturalne – informatyka

Matura z informatyki 2021 tuż za rogiem. W tym wpisie przypominamy najważniejsze zagadnienia i pewniaki maturalne. Po jego przeczytaniu będziecie wiedzieli, czego się spodziewać na maturze z informatyki oraz jak się do niej przygotować.

Najpopularniejsze języki programowania 2021

Jaki język programowania wybrać? Jakie są najpopularniejsze języki programowania? Te pytania zadają sobie początkujący programiści. Chcesz poznać na nie odpowiedzi? Przeczytaj ten wpis!

Matura z informatyki – dlaczego Python jest najlepszym wyborem?

Ważną kwestią do przemyślenia przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości jest wybór języka programowania na maturze z informatyki. W tym wpisie dowiecie się, dlaczego język programowania – Python – to najlepszy wybór!

Microsoft Access – przydatne narzędzie na maturze z informatyki

Myśląc “matura z informatyki” zastanawiamy się nad tym, jakie programy musimy opanować. W części praktycznej mamy do wyboru między innymi Microsoft Access. Aby dobrze się przygotować, należy poznać Access podstawy – o czym więcej przeczytacie w tym wpisie.

Kryptologia jako nieodłączna towarzyszka informatyki

Cyberbezpieczeństo jest bardzo ważne. W obecnych czasach bardzo łatwo można zostać oszukanym w internecie, bądź może dojść do zjawiska jakim jest cyberprzemoc. W celu ochrony danych osobowych bardzo często wykorzystuje się kryptologię i to właśnie jej poświęcamy ten wpis.

Pierwsza praca w IT – kiedy znaleźć

Wielu z nas na pewno co najmniej raz w życiu zastanawiała się nad rozpoczęciem pracy w branży IT. Ile zarabia programista? Jakie są zarobki w branży IT? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Praca w IT cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Wielu z was zastanawia się, czy możliwa jest praca dla informatyka po technikum czy liceum. Kolejnym często padającym pytaniem jest – czy można zdobyć pracę w IT bez doświadczenia?

Rekurencja – czym jest w informatyce?

Rekurencja czy rekursja to odwoływanie się np. funkcji do samej siebie. W tym wpisie wyjaśniamy jakie jest zastosowanie i kiedy może nam się przydać wykorzystanie rekurencji w informatyce.

Nauka programowania – etapy

Aby odpowiednio przygotować się do nauki programowania, musimy zaznajomić się z jej etapami. Ile czasu zajmuje nauka programowania? Od czego zacząć? Jaki język wybrać? Gdy odpowiemy sobie na te pytania, będziemy mieli solidną podstawę do rozpoczęcia nauki.

Najczęstsze błędy podczas nauki programowania

Ucząc się jakiejkolwiek rzeczy czy języka, zdarza nam się popełniać błędy. Przykładem jest nauka programowania. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu zrozumiesz, co robić, a czego unikać podejmując się nauki jaką jest programowanie.

Nauka programowania w wakacje?

Dlaczego warto poświęcić trochę wolnego czasu w wakacje na naukę programowania? Odpowiedź jest prosta – wtedy masz najwięcej czasu na spokojne przyswajanie wiedzy. Przy odpowiednim podejściu i motywacji można naprawdę osiągnąć niesamowite efekty. Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się jakie są zalety wakacyjnych (i nie tylko!) kursów programowania dla młodzieży.

Kursy z programowania

Nauka programowania może być prosta! Wystarczy zapisać się na kurs, dzięki któremu nauczysz się programować. Oferujemy wakacje z programowaniem, kursy programowania dla młodzieży oraz wstęp do programowania dla dzieci.

Zajęcia grupowe poprzez Discord jako najlepsza forma przyswajania wiedzy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad kursem z informatyki? Zazwyczaj zainteresowani uczniowie pytają o zajęcia indywidualne. Wówczas uświadamiamy ich, że prowadzimy również kursy grupowe! Przeczytaj ten wpis, aby poznać zalety takich lekcji z informatyki.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko programisty

Wielu uczniów pyta mnie, jak wygląda rozmowa rekrutacyjna na stanowisko programisty. Dlatego też postanowiłem napisać ten wpis. Czy będę musiał rozwiązywać zadania programistyczne? Jak powinienem się przygotować? O co będą mnie pytać? To tylko kilka, z wielu pytań, które mi zadajecie. Odpowiedzi na nie znajdziecie w tym wpisie.

Czy lepiej zdawać maturę z fizyki czy informatyki?

Kolejne często zadawane pytania: czy korzystniej jest zdawać maturę z fizyki czy może matura z informatyki to lepszy wybór? Co jest prostsze? Jaka jest średnia wyników pana uczniów? Czy faktycznie matura z informatyki jest tak trudna? Co zdawać, jeżeli planuję iść na studia informatyczne? Jeżeli kiedykolwiek miałeś w głowie podobne pytania, zachęcam do zapoznania się z tym wpisem.

Dzień z życia programisty

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak wygląda typowy dzień z życia programisty? Kawa, code review, a następnie pisanie kodu do końca dnia? A może coś innego?

Czy warto iść na studia informatyczne?

Bardzo często słyszę pytanie “czy warto iść na studia informatyczne?”. Odpowiedź, jak często bywa, nie jest prosta. Jest bardzo wiele czynników, które decydują o tym, czy powinniśmy się udać na studia informatyczne. Z reguły jest to dobra decyzja, ale czy zawsze?

Nauka online – na ile jest skuteczna?

Przez aktualnie panującą pandemię Koronawirusa zajęcia online stały się bardzo popularne. Coraz więcej uczniów i rodziców przekonuje się do tej formy nauczania. Jednak na ile jest ona skuteczna? Czy efekty nauki online są takie same, jak w przypadku tradycyjnych zajęć? A może to nieudana próba zastąpienia zajęć szkolnych, która nie przynosi żadnych efektów?

Przyszłościowy pogląd na programowanie

Zastanawiałeś się kiedyś nad przyszłością programowania? Co się stanie z zawodem programisty za 5 czy 10 lat? Czy zawód ten stanie się tak popularny, że nie będzie na niego zapotrzebowania? Zajrzyj do tego wpisu i dowiedz się więcej.

Jak zachęcić dzieci do nauki programowania? 

Zastanawiałeś się kiedyś jak zachęcić swoje dziecko do nauki programowania? Od jakiego języka warto zacząć? Czy lepsze będą korepetycje indywidualne, czy kurs grupowy? Przeczytaj ten wpis i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Zadania maturalne z Excela – czyli z czego warto się przygotować?

Jak wyglądają zadania maturalne z Excela? Które funkcje powinienem znać? Na te i parę innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym wpisie.

Dlaczego warto wybrać język Python na maturze z informatyki?

Zastanawiasz się jaki język wybrać na maturę z informatyki? C++, Java, a może Python? Przeczytaj ten wpis, aby rozwiać swoje wątpliwości co do wyboru języka. Python to zdecydowanie najkorzystniejszy wybór.

Przydatne funkcje w języku Python cz. 2

Druga część serii “Python przydatne funkcje”. Oto porcja kolejnych funkcji, które mogą w znaczący sposób przydać się na maturze z informatyki. Ich znajomość jest wręcz obowiązkowa, jeżeli na poważnie myślisz o programowaniu w pythonie.

Przydatne funkcje w języku Python

Znajomość niektórych funkcji może znacząco wpłynąć na czas potrzebny na rozwiązanie zadań z programowania na maturze. Python jest językiem z bardzo dużą ilością funkcji ułatwiających rozwiązywanie zadań. Oto kilka z nich.

Jak zacząć naukę programowania?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak można zacząć naukę programowania, ten wpis jest idealny dla Ciebie. Nigdy wcześniej nie programowałeś? Nie wiesz jak rozpocząć? Postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Deklaracja maturalna z informatyki 2021/2022

W dalszym ciągu wiele osób nie jest pewnych co należy wpisać w deklarację maturalną z informatyki. Dlatego postanowiłem napisać ten wpis, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Zajrzyj i przekonaj się sam.

Pętle w języku C++

Krótki wpis przedstawiający trzy główne rodzaje pętli używane w języku C++. Omówiona została ich składnia oraz pokazane zostały przykłady ich zastosowania. Kiedy używamy pętli for? A kiedy while? Na te i na parę innych pytań związanych z pętlami znajdziesz odpowiedzi w tym wpisie.

Praktyczne zastosowanie tablic w języku C++

Tablice w C++. Bez nich nie bylibyśmy w stanie tworzyć programów, które działają na większej ilości danych. Co więcej, ich znajomość jest absolutnie niezbędna na rozszerzonej maturze z informatyki. Przeczytaj wpis, by dowiedzieć się jak efektywnie wykorzystywać tablice w C++.

Dlaczego dzieci powinny się uczyć programowania?

Jak myślisz, dlaczego Twoje dziecko powinno rozpocząć naukę programowania? Rozwijanie hobby? Zdobywanie cennego doświadczenia do wykorzystania w przyszłości? A może coś zupełnie innego? Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się jak bardzo duży wpływ ma rozpoczęcie nauki programowania przez Twoje dziecko.

Tabele przestawne w Excelu

To właśnie dzięki tabelom przestawnym mamy możliwość w bardzo szybki sposób wyciągać interesujące nas dane. Musisz wyliczyć łączną ilość sprzedanych komputerów w podziale na miesiące? Nie ma żadnego problemu! Wystarczy kilka kliknięć i problem rozwiązany!

Wakacyjny kurs programowania dla dzieci

Czy myślałeś/aś kiedykolwiek o wakacyjnym kursie programowania dla Twojego dziecka? Tak się składa, że stworzyłem kurs specjalnie dla dzieci w wieku 8-12 lat na którym omawiam podstawy programowania. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Wykresy w Excelu – tego spodziewaj się też na maturze z informatyki

Czy wiesz jak ważne są wykresy na maturze? Najczęściej można dostać za nie aż trzy punkty. Wydaje Ci się mało? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak skutecznie tworzyć wykresy, aby te trzy punkty (aż 6% na maturze) na pewno otrzymać.

Teoria na maturze z informatyki

Jak myślisz, kto powinien uczyć się teorii? Czy tylko osoby przystępujące do matury z informatyki? A może jest ona całkowicie zbędna? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jak uniknąć stresu na maturze?

Krótki wpis, w którym znajdziecie małe porady jak sobie radzić ze stresem. W szczególności tym, z którymi wszyscy uczniowie mają problem – stresem przedmaturalnym.

Metoda 3P – planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Czy myślałeś już jaką przyjmiesz strategię, aby przygotować się możliwie najlepiej do matury z informatyki? A słyszałeś może o metodzie 3P, czyli planuj, planuj i jeszcze raz planuj? Nie? To zapraszam do lektury 🙂

Jak zdać egzamin maturalny z informatyki?

Czasami trafiają mi się uczniowie na kursie, którzy nie wiedzą co wybrać. Fizyka? Informatyka? Dla mnie odpowiedź wydaje się oczywista. A jak jest w Twoim przypadku?

Jak dobrze przygotować się do matury z informatyki

Zastanawiasz się jak można skutecznie przygotować się do matury? Krótki wpis przypominający jak wygląda matura, na czym należy się skupić i co robić, by w maju osiągnąć sukces.

Nie zdefiniowana funkcja Maksimum w wyrażeniu – jak sobie z tym poradzić?

Przedstawiam sposób na rozwiązanie częstego problemu z sumą maksimum w Accessie. Żeby nie być zaskoczonym na maturze, polecam się zapoznać.

Zadania z Excela na maturze – jak się za nie zabrać?

Zastanawiasz się jakie zadania można znaleźć na części praktycznej matury z informatyki? Jedno z trzech zadań dotyczy właśnie arkuszy kalkulacyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj.

Deklaracja maturalna 2019 – co wybrać?

Cały czas pytacie mnie co należy wybrać na deklaracji maturalnej z rozszerzonej informatyki. Odpowiedź nie jest prosta, więc zapraszam do lektury.

Dlaczego warto uczyć się informatyki?

Postanowiłem napisać ten artykuł, aby zachęcić Was do nauki informatyki. Jeżeli myślisz o zdawaniu rozszerzonej matury z informatyki lub interesujesz się programowaniem – super! Przeczytaj ten materiał, a prawdopodobnie potwierdzi się to, o czym już wiesz: informatyka to przyszłość.

Programowanie w C++ – instrukcje warunkowe, strumienie wejścia i wyjścia

Druga część kursu o nauce podstaw programowania. Dzisiaj powiemy sobie o podstawowych operacjach na strumieniach wejścia i wyjścia, instrukcjach warunkowych (if i switch case) oraz o zmiennych – czym są i jak ich używać. Zapraszam!

C++ na maturze – zadania maturalne z informatyki – część 1

Pierwsza część kursu o programowaniu, jakie może pojawić się na rozszerzonej maturze z informatyki. Nigdy nie miałeś styczności z programowaniem? Nie wiesz co to kompilator? Dopiero zaczynasz swoją przygodę jako młody programista? Świetnie, zatem ten materiał jest idealny dla Ciebie. Jeżeli programowałeś już w C++ – zapraszam do kolejnych części kursu 🙂

Korepetycje w wakacje – jak wyprzedzić materiał, by oszczędzić sobie stresu

Czy ktoś z Was myślał kiedyś o nauce w wakacje?… Nie? Nikt? 🙂 A wiecie, że naprawdę warto? Wakacje to idealny czas, aby zrobić porządki w zaległościach. Nieprzeczytane książki z roku szkolnego? Gry, których nie dokończyliście, bo była nauka? A co powiecie na zagospodarowanie godziny tygodniowo na przygotowanie się do matury? Zachęcam do czytania!

kurs maturalny informatyka