Czy warto iść na studia informatyczne? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Czy warto iść na studia informatyczne?

Wybór studiów to niełatwe zadanie, które często spędza nam sen z powiek. Czy warto iść na studia informatyczne? Jaką uczelnię wybrać? Jakie zalety ma skorzystanie z korepetycji z informatyki? Na czym bazuje nauka programowania?

Studia informatyczne – czy warto?

Warto zauważyć, że studia informatyczne nie są do końca związane z nauką programowania. Takich zajęć nie jest wiele na uczelniach, z czego warto zdawać sobie sprawę. Jednakże dają one duże możliwości rozwoju i pozwalają zdobyć wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Przed rozpoczęciem nauki rozważmy zatem wszystkie za i przeciw, mając na względzie fakt, że każde rozszerzanie swoich umiejętności jest mile widziane przez pracodawców. Okazuje się, że studia informatyczne mogą, ale nie muszą pomóc w znalezieniu pracy naszych marzeń. Coraz częściej bowiem zdarza się, że korporacje i mniejsze firmy stawiają na specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę, niekonieczne poświadczoną dyplomem ukończenia uczelni wyższej. Oczywiście zdarzają się takie przedsiębiorstwa, które stosują te praktyki, ale aktualnie zawód programisty i informatyka cieszy się takim uznaniem na rynku, że bardziej liczy się to, co umiemy, nawet jeśli nie poszliśmy na studia informatyczne.

Jak wybrać uczelnię z kierunkiem informatycznym?

Wybierając uczelnię wyższą, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na specjalizację, która nas interesuje oraz na renomę tego miejsca. W pracy informatyka liczą się zarówno twarde umiejętności, które wiążą się z zawodem, oraz umiejętności miękkie – kreatywność, kontakt z klientem, zaangażowanie, pasja. Już w trakcie studiów warto podejmować praktyki i staże, które przybliżą nam to, czym pragniemy się zajmować. Zdobycie doświadczenia zawodowego w trakcie nauki nie powinno sprawić nam trudności nawet przed zakończeniem studiów. Uczelnie  wyższe aktualnie posiadają rozbudowane oferty i specjalizacje, które dobrać należy do własnych oczekiwań i potrzeb. Kierujmy się tym, czego dokładnie chcemy się nauczyć i jakie możliwości da nam obranie takiej ścieżki rozwoju.

Branża informatyczna w naszym kraju

Branża informatyczna w Polsce wciąż się prężnie rozwija, co wynika z nowych trendów rynkowych i wprowadzaniu coraz bardziej innowacyjnych technologii. Konieczność ciągłej edukacji jest tutaj na wagę złota, zwłaszcza jeśli nie chcemy wypaść z obiegu. W tym przypadku sprawdzą się korepetycje z informatyki, które pozwolą rozwinąć skrzydła i pozyskać coraz większą liczbę klientów za sprawą zdobycia nowych umiejętności. Badania rynkowe jasno wskazują, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie stopniowo wzrastać, co wywołać może nawet deficyt programistów.

Dobry programista powinien zainwestować w naukę języków oraz ciągłe dokształcanie, aby wyprzedzić konkurencję na rynku. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach sporym uznaniem cieszy się programista aplikacji mobilnych, które są niezwykle popularne. Inną specjalizacją cieszącą  się zainteresowaniem w branży IT jest programista baz, który zajmuje się projektowaniem bazy danych, testowaniem ich oraz wdrażaniem nowych rozwiązań.

Nauka programowania

Przed rozpoczęciem nauki programowania należy zastanowić się, na jaki język programowania pragniemy postawić. Istotny jest fakt, aby rozpocząć od podstaw programowania, mając na względzie struktury danych, obiektowość i inne ważne czynniki z tym związane. Jeśli nie wiemy, jak samemu zabrać się za naukę programowania, skorzystajmy z korepetycji z informatyki. Programowanie początkowo może wydać się skomplikowane, jednak z czasem stwierdzimy, że to zadanie nie jest takie trudne, jak się zdawało na początku. Oczywiście powinniśmy także dokładnie przemyśleć, czy naprawdę chcemy zajmować się programowaniem, co sprawdzimy dzięki kursom online i własnemu zaangażowaniu.

Jeśli stwierdzimy, że programowanie daje nam satysfakcję, warto rozpocząć naukę w tym kierunku. Wybrać możemy wśród kilku opcji:

 • kursy programowania,
 • korepetycje z informatyki,
 • samodzielna nauka w domu przez Internet,
 • studia informatyczne.

Jedno nie wyklucza drugiego, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest połączenie przykładowo studiów z korepetycjami z informatyki. Dobrym pomysłem są także kursy online, które pozwalają nam być na bieżąco z nowościami, a także umożliwiają rozwinięcie skrzydeł. Kolejnym krokiem jest przełożenie umiejętności teoretycznych na kwestie praktyczne. Nie bójmy się zaryzykować i już pod zdobyciu podstaw poszukajmy pracy jako programista. Dzięki temu szybko nauczymy się na błędach, a także przystąpimy do realizacji własnych pomysłów i projektów, które dadzą nam satysfakcję. Być może sprawdzi się napisanie aplikacji od zera wraz ze strukturami danych, co pozwoli zrozumieć, jak działają dane narzędzia i w jaki sposób z nich korzystać.

Umiejętności programisty

W branży IT wciąż istnieje zapotrzebowanie na informatyków i programistów, którzy powinni posiadać szereg umiejętności oraz doświadczenie pozwalające wykonywać pracę sprawnie oraz rzetelnie. Nawet jeśli nie do końca jesteśmy pewni odnośnie swoich umiejętności, powinniśmy aplikować na oferty pracy i nie bać się nowych wyzwań. Wskazać warto, że istnieje kilka umiejętności ogólnych, które posiadać powinien każdy początkujący programista. Umiejętności te są związane z:

 • zapoznaniem się z pojęciem obiektowości,
 • podstawami SQL,
 • znajomością systemu kontrolo wersji (GIT),
 • podstawami systemów operacyjnych Unix,
 • umiejętnością szukania informacji,
 • samodzielnością i zaangażowaniem,
 • pracą zespołową,
 • zasadami pracy w Scrumie.

Czy warto iść na studia informatyczne?

Odpowiadając na pytanie, czy warto iść na studia informatyczne, należy zauważyć, że każde rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne. Kształcenie pozwoli nam rozwinąć skrzydła, a także poznać nowych ludzi i zdobyć doświadczenie na praktykach zawodowych, czy też na stażach. Każdy w zakresie studiów informatycznych ma inne zdanie, jednakże ukończenie uczelni wyższej może dać wiele możliwości. Mimo tego, że poziom kształcenia na uczelniach wyższych w naszym kraju nie jest do końca najlepszy, warto rozważyć dalszą naukę. Oczywiście jeśli jesteśmy osobami zaradnymi i zaangażowanymi, często nawet bez studiów szybko znajdziemy pracę w IT i będziemy się spełniać w zawodzie programisty. Wystarczy uczyć się samodzielnie w domu, a także skorzystać z korepetycji i kursów.

Zalety kursów informatycznych

Kursy informatyczne oraz korepetycje z informatyki mają wiele korzyści i pozwalają dobrać zakres nauki do własnych oczekiwań. Indywidualny zakres zajęć jest ustalany z korepetytorem, dzięki czemu doskonale dopasujemy naukę do swoich potrzeb. Programowanie wbrew pozorom nie jest trudne, wystarczy jedynie poznać podstawy i dalej się kształcić. Z czasem zdobędziemy coraz większe kwalifikacje, przy czym rozwiniemy swoją wiedzę i przystąpimy do dalszych działań. Nauka programowania może stać się czystą przyjemnością, jeśli dobierzemy takie formy nauki, które najbardziej nam odpowiadają.

Jeśli szukasz korepetycji z informatyki zapraszam do zapoznania się z ofertą i do kontaktu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Zadania z Excela na maturze – jak się za nie zabrać?

Zastanawiasz się jakie zadania można znaleźć na części praktycznej matury z informatyki? Jedno z trzech zadań dotyczy właśnie arkuszy kalkulacyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj.

Nauka online – na ile jest skuteczna?

Przez aktualnie panującą pandemię Koronawirusa zajęcia online stały się bardzo popularne. Coraz więcej uczniów i rodziców przekonuje się do tej formy nauczania. Jednak na ile jest ona skuteczna? Czy efekty nauki online są takie same, jak w przypadku tradycyjnych zajęć? A może to nieudana próba zastąpienia zajęć szkolnych, która nie przynosi żadnych efektów?

Jak zacząć naukę programowania?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak można zacząć naukę programowania, ten wpis jest idealny dla Ciebie. Nigdy wcześniej nie programowałeś? Nie wiesz jak rozpocząć? Postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.



kurs maturalny informatyka