- 4 września 2024
- Posted by: Maurycy Gast
- Category: Nauka przyjemna i skuteczna
Wybór studiów to niełatwe zadanie, które często spędza nam sen z powiek. Czy warto iść na studia informatyczne? Jaką uczelnię wybrać? Jakie zalety ma skorzystanie z korepetycji z informatyki? Na czym bazuje nauka programowania? Na te i na parę innych pytań postaram się w tym artykule odpowiedzieć.
Studia informatyczne – czy warto?
Warto zauważyć, że studia informatyczne obejmują znacznie szerszy zakres wiedzy niż tylko programowanie. Jednakże uczelnie dają duże możliwości rozwoju i pozwalają zdobyć wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Przed rozpoczęciem nauki rozważmy zatem wszystkie za i przeciw, mając na względzie fakt, że każde rozszerzanie swoich umiejętności jest mile widziane przez pracodawców. Okazuje się, że studia informatyczne mogą, ale nie muszą pomóc w znalezieniu pracy Twoich marzeń. Coraz częściej bowiem zdarza się, że korporacje i mniejsze firmy stawiają na specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę, niekonieczne poświadczone dyplomem ukończenia uczelni wyższej. Oczywiście zdarzają się przedsiębiorstwa, które stosują tradycyjne praktyki i wymagają od pracowników ukończonych studiów. Jednak aktualnie zawód programisty i informatyka jest tak pożądany na rynku, że bardziej liczy się to, co umiesz, nawet jeśli skończyłeś inny kierunek niż informatyka. Czy warto więc pójść na studia? Jak najbardziej tak, jeśli ktoś chce poświęcić na to swój czas, może wiele zyskać.
Niezależnie od tego jaką szkołę średnią udało Ci się skończyć, to posiadając chęć do nauki, poradzisz sobie na studiach informatycznych. Pamiętaj, że pierwszy semestr lub nawet rok na uczelni to powtórka wiedzy, która jest nauczana w liceum lub technikum informatycznym. Dlatego też zapoznasz się z wszystkim co należy wiedzieć, a dalsza nauka na studiach nie będzie szczególnym problemem dla Ciebie. Warto przy tym zauważyć, że ukończenie technikum, pozwala bez większego problemu zdać pierwszy semestr lub nawet rok. Oczywiście mowa tu o studiach licencjackich lub inżynierskich.
Należy zaznaczyć, że w momencie, gdy ktoś chciałby uczęszczać na studia magisterskie, a wcześniej skończył kompletnie inny kierunek, to praktycznie nie istnieje możliwość przyjęcia, ze względu na zbyt dużą różnicę w programie nauczania.
Jak wybrać uczelnię z kierunkiem informatycznym?
Wybierając uczelnię wyższą, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na specjalizację, która Cię interesuje oraz na renomę tego miejsca. W pracy informatyka liczą się zarówno twarde umiejętności, wiążące się z zawodem, jak i umiejętności miękkie – kreatywność, komunikatywność, zaangażowanie, pasja. Już w trakcie studiów warto podejmować praktyki i staże, które przybliżą Ci to, czym pragniesz się zajmować. Zdobycie doświadczenia zawodowego w trakcie nauki nie powinno sprawić nam trudności nawet przed zakończeniem studiów. Uczelnie wyższe aktualnie posiadają rozbudowane oferty i specjalizacje, które dobrać należy do własnych oczekiwań oraz potrzeb. Zwracaj uwagę na to jakie możliwości da Ci obranie konkretnej ścieżki rozwoju.
Branża informatyczna w Polsce wciąż się prężnie rozwija, co wynika z nowych trendów rynkowych i wprowadzania coraz bardziej innowacyjnej technologii. Konieczność ciągłej edukacji jest tutaj na wagę złota, zwłaszcza jeśli nie chcesz wypaść z obiegu. W tym przypadku sprawdzą się korepetycje z informatyki, które pozwolą rozwinąć skrzydła i uzyskać nowe oferty pracy. Badania rynkowe jasno wskazują, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie stopniowo wzrastać, co wywołać może nawet deficyt programistów.
Dobry programista powinien zainwestować w naukę języków oraz ciągłe dokształcanie, aby wyprzedzić konkurencję na rynku. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach sporym uznaniem cieszy się stanowisko programisty aplikacji mobilnych, które są niezwykle popularne. Inną specjalizacją cieszącą się zainteresowaniem w branży IT jest projektowanie baz danych.
Niezależnie od tego jaka specjalizacja Cię pasjonuje, to ciągła nauka okazuje się kluczowa. Skorzystaj z dostępnych sposobów, dzięki którym poszerzysz zakres swojej wiedzy oraz umiejętności, a okażesz się nieocenionym pracownikiem dla swojego szefa. Coraz większe zapotrzebowanie branży informatycznej w Polsce sprawia, że znajdziesz wymarzoną pracę dla siebie, o ile opanujesz wymagane umiejętności. Traktuj to jako pasję, która pozwoli Ci stać się lepszym w swoim zawodzie.
Nauka programowania – studia czy samodzielna nauka?
Przed rozpoczęciem nauki programowania zastanów się, na jaki język programowania zamierzasz postawić. Istotny jest fakt, żeby rozpocząć od podstaw, zapoznając się ze strukturami danych, obiektowością i innymi ważnymi czynnikami z tym związanymi. Jeśli nie wiesz, jak samemu zabrać się za naukę programowania, skorzystaj z korepetycji z informatyki. Tworzenie kodu początkowo może wydać się skomplikowane, jednak z czasem stwierdzisz, że nie jest to takie trudne, jak się zdawało na początku. Oczywiście należy także dokładnie przemyśleć, czy naprawdę chcesz zajmować się programowaniem, co sprawdzisz dzięki kursom online i własnemu zaangażowaniu.
Jeśli stwierdzisz, że programowanie zapewnia Ci radość, warto rozpocząć naukę w tym kierunku. Wybrać możesz spośród kilku opcji:
- Kursy programowania,
- Korepetycje z informatyki,
- Samodzielna nauka w domu przez Internet,
- Studia informatyczne.
Jedno nie wyklucza drugiego, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest połączenie przykładowo studiów z korepetycjami z informatyki. Dobrym pomysłem są także kursy online, które pozwolą Ci być na bieżąco z nowościami, a także umożliwią rozwinięcie skrzydeł. Kolejnym krokiem jest przełożenie umiejętności teoretycznych na kwestie praktyczne. Nie bój się zaryzykować i już po zdobyciu podstaw poszukaj pracy jako programista. Dzięki temu szybko nauczysz się na błędach, a także przystąpisz do realizacji własnych pomysłów i projektów, które dadzą Ci satysfakcję. Być może sprawdzi się napisanie aplikacji od zera, co pozwoli zrozumieć, jak działają konkretne narzędzia i w jaki sposób z nich korzystać.
Umiejętności programisty – co warto umieć po studiach?
W branży IT wciąż istnieje zapotrzebowanie na informatyków i programistów, którzy powinni posiadać szereg umiejętności oraz doświadczenie pozwalające wykonywać pracę sprawnie oraz rzetelnie. Nawet jeśli nie do końca jesteś pewny swoich umiejętności, powinieneś aplikować na oferty pracy i nie bać się nowych wyzwań. Warto wskazać, że istnieje kilka umiejętności ogólnych, które powinien posiadać każdy początkujący programista. Chodzi o:
- Zapoznanie się z pojęciem obiektowości,
- Podstawy SQL,
- Znajomość systemu kontroli wersji (GIT),
- Podstawy systemów operacyjnych Unix,
- Umiejętność szukania informacji,
- Samodzielność i zaangażowanie,
- Pracę zespołową,
- Zasady pracy w Scrumie.
Czy warto iść na studia informatyczne?
Odpowiadając na pytanie, czy warto iść na studia informatyczne, należy zauważyć, że rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne. Kształcenie pozwoli Ci rozwinąć skrzydła, a także poznasz nowych ludzi i zdobędziesz doświadczenie na praktykach zawodowych, czy też na stażach. Każdy co do efektów studiów informatycznych ma inne zdanie, jednakże ukończenie uczelni wyższej może dać wiele możliwości. Oczywiście jeśli jesteś osobą zaradną i zaangażowaną, często nawet bez studiów szybko znajdziesz pracę w IT i będziesz się spełniać w zawodzie programisty. Wystarczy uczyć się samodzielnie w domu, a także skorzystać z korepetycji i kursów.
Jeśli jednak interesują Cię studia informatyczne i poważnie zastanawiasz się nad ich skończeniem, to nadal jest to dobry wybór. Możesz dużo zyskać, jeśli wykorzystasz w pełni tę okazję. Poniżej opisano punkt po punkcie, co może Ci zapewnić studiowanie informatyki.
- Usystematyzowaną wiedzę – nauczysz się podstaw programowania, obsługi baz danych oraz innych rzeczy. Nie musisz martwić się, że coś zostanie pominięte. Krok po kroku opanujesz podstawy konkretnej dziedziny, w której pragniesz się specjalizować, a przy tym zapoznasz się również z innymi aspektami informatyki.
- Nawiązanie znajomości – studiowanie to oczywiście czas, kiedy można poznać się z kimś nowym. Chodzi nie tylko o sam aspekt towarzyski, ale może zdołasz nawiązać kontakt z osobą, z którą zaczniesz tworzyć wspólny projekt? A może po prostu uda wam się nawzajem motywować do dalszego zgłębiania informatyki. Wbrew pozorom, jest to kwestia, która zachęca wiele osób do pójścia na studia.
- Kontakt z wykładowcami – w momencie, gdy trafisz na problem, którego nie potrafisz rozwiązać, możesz zapytać się o to wykładowcę. To cenna możliwość, bo masz dostęp do osoby z bogatą wiedzą oraz doświadczeniem, która chętnie Ci pomoże.
- Poszerzenie horyzontów – na studiach możesz zapoznać się z nowymi technologiami, językami oraz inną wiedzą, na którą niekoniecznie się trafia przy samodzielnej nauce. Zdołasz więc łatwiej wybrać specjalizację dla siebie, jeśli jeszcze nie masz konkretnego pomysłu na to czym pragniesz się zajmować w przyszłości.
- Dostęp do drogich technologii i narzędzi – w ramach nauki na uczelni, możesz przejść różnorodne kursy korzystające z urządzeń, które są bardzo drogie. Między innymi można wspomnieć o kursie Cisco, do którego sprzęt nie jest wcale tani. Natomiast na studiach można bez problemu uzyskać do nich dostęp i sprawdzić ich działanie na żywo.
Zalety korepetycji z informatyki online
Kursy informatyczne oraz korepetycje z informatyki mają wiele korzyści i pozwalają dobrać zakres nauki do własnych oczekiwań. Indywidualny zakres zajęć jest ustalany z korepetytorem, dzięki czemu doskonale dopasuje naukę do Twoich potrzeb. Programowanie wbrew pozorom nie jest trudne, wystarczy jedynie poznać podstawy i dalej się kształcić. Z czasem zdobędziesz coraz większe kwalifikacje, przy czym rozwiniesz swoją wiedzę i przystąpisz do dalszych działań. Nauka programowania może stać się czystą przyjemnością, jeśli dobierzesz taką formę nauki, które najbardziej Ci odpowiada.
Jeśli szukasz korepetycji z informatyki zapraszam do zapoznania się z ofertą i do kontaktu.
Podsumowanie: studia informatyczne – czy warto?
Studia informatyczne z całą pewnością mogą okazać się użyteczne. Wszystko zależy od tego w jaki sposób się do nich podchodzi. Jeśli oczekujesz, że z ich pomocą uzyskasz całą potrzebną wiedzę, żeby zarabiać ogromne pieniądze w przyszłości, to niestety możesz się zawieść. One zapewniają jedynie podstawy, a dalej należy się samodzielnie rozwijać. Jednak zdobędziesz też nowe znajomości, uzyskasz dostęp do drogiej technologii i będziesz mieć możliwość zapytania o różne rzeczy swoich wykładowców. To niezwykle cenne, o czym przekonało się już wiele osób.
Najczęściej zadawane pytania o studiowanie informatyki
Czy muszę być ekspertem od matematyki, aby studiować informatykę?
Nie musisz się o to martwić. W przypadku szeroko pojętej informatyki kluczowe są zaledwie podstawy matematyczne, które bez większego kłopotu opanujesz. Wystarczy do tego tylko nieco chęci. Nie musisz więc posiadać ogromnej matematycznej wiedzy, żeby studiować, szczególnie skoro w ramach zajęć opanujesz wszystkie informacje, których potrzebujesz na egzaminach. Jednak istnieją specjalizacje w ramach informatyki, które wymagają dużej matematycznej wiedzy. Wtedy konieczne jest dalsze rozwijanie swoich umiejętności z tej dziedziny już na własną rękę.
Jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów studiów informatycznych?
Tak naprawdę jest wiele zawodów, na które takie osoby mogą się zdecydować. Jednak konieczna jest również samodzielna nauka, dzięki której rozszerzysz to czego udało Ci się nauczyć na studiach. Można wspomnieć o stanowiskach:
- programisty,
- testera,
- specjalisty baz danych,
- administratora sieci.
Poza tym w różnych firmach, korporacjach oraz organizacjach państwowych regularnie szuka się zdolnych informatyków z szeroką wiedzą.
Jakie są różnice między studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi z informatyki?
Oczywiście studia stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku (chyba, że ktoś zdecyduje się na specjalny tok nauczania), natomiast niestacjonarne w weekendy. W tym pierwszym przypadku można oczekiwać nauki większej ilości wiedzy, a przy tym możliwości praktycznego zapoznania się z różnymi technologiami przy wykładowcy. Nie trzeba też za nic płacić.
Natomiast studia niestacjonarne zapewniają jedynie pewną część wiedzy, którą należy potem rozbudować w ramach nauki domowej, żeby mieć możliwość zdania egzaminów. Jest niewiele czasu na praktyczne zapoznawanie się z technologiami, ale w momencie gdy ktoś pracuje, okazuje się to idealną opcją. Pamiętaj, że jest to płatna forma studiów.
Ile trwają studia informatyczne?
Z reguły, w przypadku studiów licencjackich lub inżynierskich mowa o około 6 – 8 semestrach, czyli 3 – 4 latach. Natomiast magisterskie trwają około 1,5 – 2 lat.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: