Jak zacząć naukę programowania? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Jak zacząć naukę programowania?

Przygodę z programowaniem można zacząć praktycznie w każdym wieku, przy czym, im szybciej, tym lepiej. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, z której z pewnością będą zadowoleni zarówno pasjonaci technologii, jak i osoby poszukujące wyższych zarobków – jak nie teraz, to na pewno w przyszłości. Jak zatem zacząć przygodę z programowaniem? Oto kilka cennych sugestii, które warto wziąć pod uwagę.

Zanim zaczniesz naukę programowania, określ swoje zainteresowania

Najczęściej chęć programowania wynika z zamiłowania do technologii, choć laik nie zawsze wie, od czego należałoby taką przygodę zacząć – czy może od tworzenia gry komputerowej, a może lepiej aplikacji użytkowej? Tak naprawdę branża IT daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju, dlatego na początku drogi warto zadać sobie pytanie: co tak naprawdę mnie interesuje i co chcę robi za kilka lat? Czy będą to właśnie gry komputerowe, strony www, a może zupełnie coś innego?

Programowanie a pieniądze – jakich zarobków oczekujesz?

Branżę IT na ogół kojarzymy z dużymi pieniędzmi. Warto jednak określić swoje oczekiwania finansowanie – może to być, bowiem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy za projekt. Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych zainteresowań w tym zakresie, to może warto na problem spojrzeć z drugiej strony i zdecydować się na tę dziedzinę, która jest lepiej opłacalna. Wielu doskonałych programistów dokonało wyboru swojej drogi zawodowej, sugerując się właśnie kwestiami finansowymi. Poza tym wysokie zarobki najlepiej zrekompensują trud włożony w naukę programowania, a zatem są najlepszą motywacją.

Nauka programowania a pierwsze zlecenia

Wybierając poszczególną dziedzinę należy uwzględnić również to, jak szybko będziesz mógł rozpocząć pracę. Oczywiście programista praktycznie uczy się przez całe życie, niemniej jednak w przypadku niektórych technologii na pierwsze zlecenia można liczyć już po kilku miesiącach nauki, chociażby w zawodzie WordPress Mastera. W innych z kolei wymagane jest więcej pracy, na przykład w przypadku programowania niskopoziomowego. Z pewnością taka nauka programowania przebiega znacznie sprawniej, jeśli mamy odpowiednie wsparcie, najlepiej ze strony specjalisty. Mogą to być przykładowo lekcje informatyki online.

Warto przy tym zauważyć, że branża IT stale potrzebuje nowych, dobrze wykwalifikowanych programistów i co rusz pojawiają się stanowiska dla juniorów developerów. A zatem znalezienie pierwszej pracy na pewno nie będzie problemem, nawet w przypadku wyboru trudnej, specjalistycznej niszy.

Kolejny krok — język programowania lub technologia

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania kolejnym krokiem jest wybór języka programowania lub technologii, a warto zauważyć, że wybór w tej materii jest naprawę duży. Możesz zostać specjalistą Java, JavaScript , PHP, C/C++, Ruby, Python, front-end developerem, level designerem czy też testerem gier komputerowych. Możliwości są praktycznie nieograniczone, każdy więc zainteresowany ukończeniem takiego kursu programowania z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Kursy, szkolenia, tutoriale…

Jak już wiesz co chcesz robić to teraz czas na przejrzenie ofert kursów, szkoleń, bootcampów programistycznych czy też darmowych tutoriali dostępnych w Internecie i wyboru najlepszej opcji dla siebie. W tym przypadku kierowanie się intuicją nie jest wskazane, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie researchu wśród pracowników z branży IT i zapytanie ich, z jakich źródeł warto czerpać wiedzę. Takich specjalistów IT możemy znaleźć, chociażby na forach czy grupach Facebook’owych.

Systematyczność i sumienność podczas nauki programowania to podstawa

W nauce programowania niezwykle ważną kwestią jest systematyczność, zwłaszcza na początku. Dlatego na to zajęcie należy codziennie poświęcać czas, choćby i po pół godziny. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnej godziny i wyrobienie sobie rutyny. Tylko dzięki sumiennej i systematycznej pracy będą widoczne efekty.

Kiedy dopada kryzys…

Podczas nauki programowania wcześniej lub później każdego może dopaść kryzys. Jest to zupełnie normalne zjawisko, pojawiające się często, gdy uczymy się czegoś nowego. Warto więc przygotować się na taką ewentualność i „zaopatrzyć” w odpowiednią motywację. Może to być zdjęcie jakiejś materialnej rzeczy, którą chcemy sobie kupić za pierwsze zarobione pieniądze po ukończeniu kursu, czy też nagroda w postaci wyjścia do SPA lub na mecz piłkarski, którą sobie zafundujemy po ukończeniu określonej liczby lekcji.

Znacznie też sprawniej przebiega nauka, jeśli jest ktoś, kto nad nami czuwa. Warto, zatem rozważyć specjalistyczną pomoc. Informatyka korepetycje (korepetycje z informatyki) mogą być w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem na dopadający kryzysu podczas nauki programowania.

Nauka programowania – postaw na grupę

Znacznie łatwiej jest uczyć się w grupie niż samemu. Zostań, więc aktywnym użytkownikiem na przykład tematycznego forum internetowego bądź dołącz do motywacyjnej grupy wsparcia na Facebook’u. Dzięki takiemu działaniu możesz liczyć na pomoc, odpowiednie wsparcie i wzajemną motywację.

Czas na pierwsze linie kodu

Gdy przejdziesz przez wszystkie wyżej wymienione punkty, nie ma już co dłużej zwlekać tylko trzeba zabrać się za działanie. Jeśli nie zaczniesz od napisania pierwszej linii kodu to nigdy nie zostaniesz programistą. W przypadku wątpliwości z zakresu programowania warto zapisać się na lekcje informatyki online.

Informatyka korepetycje – kiedy potrzeba jest pomoc specjalisty

Jeśli potrzebujesz wsparcia, by rozpocząć naukę programowania, nie do końca wiesz, na jaki kurs się zdecydować, to koniecznie skontaktuj się ze mną. Jestem nauczycielem informatyki z długoletnim stażem i chętnie pomogę Ci w obraniu właściwego kierunku.

Na co dzień zajmuję się również przygotowywaniem uczniów do różnych egzaminów, w tym do matury z informatyki. Do współpracy zapraszam więc każdego kogo interesuje: informatyka matura, korepetycje z informatyki, a także lekcje informatyki online w pełnym zakresie.

Kontakt do mnie znajdziesz tutaj.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:Jeden komentarz

Komentarze zostały wyłączone

kurs maturalny informatyka