Pierwsza praca w IT – kiedy znaleźć

Jednym z najważniejszych wyborów życiowych jest to, w jakiej branży chciałoby się rozwijać swoją karierę zawodową. Wielu ludzi ma z tym problem, zwłaszcza że powinno się podjąć taką decyzję już w bardzo młodym wieku. Im dłużej się zwleka, tym jest trudniej. Dla ogromnej ilości osób spełnienie marzeń stanowi praca w IT. Ma bowiem wiele zalet i co prawda przyciąga do siebie w większości młodych ludzi, ale także część starszych chętnie spróbowałoby swoich sił w tej branży. Kiedy jednak najlepiej ją znaleźć, aby odpowiednio rozwinąć swoją karierę zawodową?

Pierwsza praca w IT – jak znaleźć?

Im szybciej zacznie się pracować w konkretnej branży, tym lepiej i nie jest to raczej dla nikogo zaskoczeniem. W tym przypadku także świetnie sprawdza się ta reguła. Dużą zaletą pracy w IT jest przede wszystkim to, że można ją wykonywać przez Internet. Nie trzeba wobec tego od razu ubiegać się o etat, można zacząć od wykonywania pojedynczych zleceń. Istnieje spora ilość portali, za pośrednictwem których da się znaleźć zleceniodawcę. Istnieje dzięki temu możliwość dorabiania w taki sposób nawet w liceum lub na studiach dziennych, na przykład w weekendy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsza praca w IT właśnie tak wyglądała. Zawsze to jakieś doświadczenie, a jest ono w tej branży bezcenne, zdecydowanie bardziej pożądane przez pracodawców, niż posiadanie wyższego wykształcenia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że szkoła nie jest w stanie należycie przygotować swoich uczniów do pracy, ponieważ w większości nauczyciele i wykładowcy skupiają się przesadnie na uczeniu teorii, nie na doskonaleniu umiejętności praktycznych.

Ile zarabia programista?

To pytanie mocno nurtuje tych, którzy chętnie zajęliby takie stanowisko. Pensja jest bowiem niezwykle ważna, ponieważ często to głównie ona motywuje do pracy i dalszego rozwoju. Nie jest oczywiście identyczna dla każdego programisty, warto zdawać sobie z tego sprawę. Zależy między innymi od:

  • wymiaru czasu pracy,
  • rodzaju umowy,
  • zakresu obowiązków,
  • wymaganych kompetencji,
  • miejsca pracy,
  • posiadanej wiedzy oraz doświadczenia.

Nie są to wszystkie czynniki, lecz z pewnością jedne z najważniejszych. Na pewno warto przygotować się na to, że zarobki w branży IT na początku będą dużo niższe niż te, które otrzyma się po kilku latach pracy w danej firmie. Taką tendencję można dostrzec w każdym zawodzie. Dla większości polskich pracodawców liczy się bowiem głównie doświadczenie.

Ile zarabia programista konkretnie?

Jeśli jedynie realizuje zlecenia, to za każde obowiązuje inna stawka. Warto przejrzeć sobie oferty zleceniodawców i samemu wyciągnąć wnioski. Kwoty są bowiem dość zmienne. Zależą także od tego, ile pracy trzeba włożyć w dane przedsięwzięcie. Nie ma dużych różnic w wynagrodzeniach za wykonywanie podobnych zadań, nawet, jeżeli zlecają je inne firmy. Zarobki w IT są w takiej sytuacji średniej wysokości, chyba, że nawiąże się z kimś stałą współpracę. Cechuje je także spora zmienność, ponieważ w jednym miesiącu pojawia się sporo zleceń, w innym natomiast ciężko cokolwiek znaleźć.

Ile zarabia programista, który ma umowę o pracę?

Na podstawie danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2020 r., dla starszego specjalisty jest to około 7500 złotych brutto. Wiele osób uznaje wspomnianą kwotę za odpowiednią stawkę, którą można utrzymać dosyć luksusowy styl życia. Jest to jednak tylko mediana wynagrodzeń. Oznacza to, że nie każdy fachowiec zarabia aż tyle.

Ciekawe również jest to, ile zarabia programista, jaki jest najlepiej opłacany. Według wyżej wspomnianego źródła, 25% osób na tym stanowisku otrzymuje wypłatę powyżej 9740 złotych brutto. Z pewnością zachęca to do podjęcia pracy w IT. Trzeba jednak pamiętać, że ta kwota wynika z posiadania specjalistycznej wiedzy, a także ogromnego doświadczenia, więc nie uzyska się jej od razu. Trzeba na te pieniądze ciężko zapracować, ponieważ zawód programisty nie należy do najłatwiejszych.

Czy warto podjąć pierwszą pracę w IT?

Z pewnością zarobki w IT są niezwykle kuszące. Każdy chce przecież mieć wysoką wypłatę i móc sobie pozwolić na różne drogie zachcianki, na przykład ekskluzywne wyjazdy, czy też nowy samochód z salonu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zostanie programistą wymaga naprawdę wiele nauki, czyli zajmie sporo czasu. Technologia ponadto nieustannie się rozwija, więc zdobywaną wiedzę będzie trzeba cały czas aktualizować, co po pewnym czasie potrafi stać się niezwykle męczące. Warto samemu ocenić, czy zarobki w branży IT są warte takich poświęceń. Jeżeli stwierdzi się, że tak, to najlepiej zacząć pracować jak najszybciej, chociażby zajmując się realizacją niewielkich zleceń. Pozwoli to zdobyć i przede wszystkim utrwalić niezbędną wiedzę.

Jeśli jesteś na początku drogi w kierunku zostania programistą, zachęcam Cię do przeczytania przydatnego poradnika, jak zacząć naukę programowania.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: