- 14 maja 2024
- Opublikował: Maurycy Gast
- Kategoria: Nauka przyjemna i skuteczna
Wiadomo, że trendy na rynku pracy się zmieniają, raz jest większe zapotrzebowanie na psychologów, raz na nauczycieli, a innym razem na lekarzy. Czasem jest tak, że wybrany kierunek studiów przestaje być modny, jeszcze przed obroną pracy. Są jednak kierunki, które nie tracą na swej aktualności, a wręcz przeciwnie, dzięki temu, że dana dziedzina jest w permanentnej fazie rozwoju, ich wybór jest trafną decyzją. Tak jest z informatyką. Przygodę z programowaniem warto jednak zacząć już od szkoły średniej. Dlaczego?
Powiedzenie, że ostatni będą pierwszymi, niestety nie sprawdza się w przypadku wyścigu po miejsce na uczelni wyższej. Na pozyskanie miejsca na uczelni publicznej w systemie dziennym, trzeba bowiem pracować już od pierwszej klasy szkoły średniej, tak by wynik z egzaminu maturalnego zapewnił lokatę na uczelni, nawet jeśli na jedno miejsce jest kilkunastu czy kilkudziesięciu chętnych. A tak jest właśnie na bardzo intratnych kierunkach studiów, między innymi informatycznych, gdzie bój o miejsca jest naprawdę zacięty.
Jeśli decydujący jest wynik z matury, to znaczenie ma również jaki przedmiot zostanie wybrany na egzamin dodatkowy. I nie chodzi tylko o to, że informatyka jest wyżej punktowana, ale o to, by wybrać przedmiot, który zapewni Ci uzyskanie jak najlepszego wyniku. Zawsze bierz to pod uwagę, gdy zastanawiasz się nad wyborem maturalnym (jeszcze zanim zaczniesz naukę, warto to przemyśleć). Przykładowo matematyka rozszerzona na 80% pomoże Ci bardziej niż informatyka na 20%. Dlatego trzeba przemyśleć jaki przedmiot na maturze zapewni Ci maksimum korzyści. Ważne jest, żeby już zawczasu wiedzieć, do czego potrzebna jest matura z informatyki.
Informatyk zawód z przyszłością – do czego potrzebna jest matura z informatyki?
Informatyka wciąż się rozwija tak jak same języki programowania. Rozwija się też rynek pracy i dlatego eksperci nie mają wątpliwości, iż w najbliższych latach nie zmniejszy się deficyt na informatyków, a wręcz przeciwnie. Programistów, informatyków czy webmasterów będzie wciąż brakować. Dlatego w tym sektorze również wykształcenie średnie w pełni zadowoli przyszłego pracodawcę. Jasne, że trudno wymagać od przyszłego maturzysty, by podchodząc do egzaminów, miał w głowie dobrze poukładany plan na przyszłość. Ten plan może się ułożyć i w późniejszych latach, ale warto pamiętać, by poprzez maturę otwierać, a nie zamykać sobie nowe furtki. Informatyka, jako przedmiot dodatkowy zapewni bowiem więcej możliwości.
Co jeśli zabraknie punktów, by uzyskać miejsce na wymarzonej uczelni? Możesz odczekać jeden rok, by potem ponownie zdać maturę z informatyki i aplikować na konkretne studia. Ewentualnie można podjąć się samokształcenia biorąc pod uwagę wymogi konkretnego stanowiska pracy, rezygnując przy tym z uczelni.
Odbij się wysoko na trampolinie sukcesu – po co Ci matura z informatyki?
Czy słyszałeś o takich zawodach, jak np. traffic manager, specjalista ds. kanału email, organizator pracy wirtualnej, czy etyczny haker? Niektóre brzmią wciąż abstrakcyjnie, jak np. specjalista ds. kanału email, który wcale nie sugeruje, że do wykonania wymaganych zadań niezbędna będzie wiedza informatyczna. Tak właśnie jednak jest, ponieważ postęp technologiczny i idąca za nim cyfryzacja rynku pracy wymaga ogromnych zmian. Dziś to właśnie innowacyjna technologia wyznacza nowe trendy na rynku i pozwala firmom szybciej i efektywniej się rozwijać, bez zbędnych kosztów.
Zastanawiając się nad wyborem przedmiotów na egzaminy maturalne, warto patrzeć daleko w przyszłość. Co, jeśli nie dostaniesz się na upragnione studia, bądź sytuacja finansowa zmusi Cię do szukania pracy? Co, jeśli po szkole średniej chcesz zakończyć edukację? Spójrz daleko w przyszłość i zapewnij sobie dobry start, niezależnie od tego, jaki scenariusz wybierzesz, bądź jaki Ci pozostanie do zrealizowania. Popyt na informatyków zwiększa się z roku na rok, nic dziwnego, że również zawód webmastera czy analityka systemów komputerowych zyskuje na swojej popularności. Właściwie więc o swojej przyszłości zawodowej bezpośrednio decydujesz już na maturze.
Programista Java i sztuczna inteligencja – najbliższa przyszłość na polskim rynku pracy
Już dziś Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że kolejne lata będą latami specjalistów, zwłaszcza w dziedzinie IT, biotechnologii i energii odnawialnych. Według ekspertów programiści Java, kreatorzy gier komputerowych czy specjaliści z branży IT będą mieli najlepsze szanse, by nawet zaraz po uzyskaniu świadectwa maturalnego, odnaleźć się na rynku pracy.
Java jest jednym z dostępnych języków na egzaminie z rozszerzonej informatyki. Łatwo więc możesz zaprezentować swoje umiejętności i wpasować się w nowe oczekiwania pracodawców. Dziś rynek wita informatyków z otwartymi rękami, trzeba jednak brać pod uwagę, że z roku na rok coraz więcej osób kształci się w tej dziedzinie. Zacznij więc swoje kształcenie już od matury, zdając egzamin maturalny z informatyki.
Podobnie Python cieszy się ogromną popularnością ze względu na jego uniwersalne zastosowanie. Jednocześnie pozwala na sprawne zajęcie się sztuczną inteligencją (AI), co w obecnych latach staje się coraz bardziej istotne. Kariera Python Developera okazuje się zapewniać stabilną ścieżkę zawodową. W ramach naszych kursów możesz zdobyć konkretną wiedzę o tym języku programowania i wszelkich rozwiązań z nim związanych.
Udowodnij, że potrafisz logicznie myśleć – matura kluczem do przyszłości
Oprócz algorytmów, czy języków programowania informatyka uczy czegoś znacznie ważniejszego – logicznego i przestrzennego myślenia. Jeśli to posiądziesz, to często i bez studiów otrzymasz szansę na lukratywne stanowisko. Teraz wyobraź sobie, że kandydatów jest wielu. Jak przekonać, że to właśnie Ty odznaczasz się logiką i wyobraźnią w myśleniu? Owszem, podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca znajdzie wiele narzędzi, by to zweryfikować. Najpierw jednak musisz zostać na tę rozmowę zaproszony.
Nawet najlepiej stworzony list motywacyjny nie przekona tak pracodawcy, jak dobrze napisana matura z rozszerzonej informatyki. Wcale nie jest powiedziane, że musisz pracować jako informatyk. Rozejrzyj się jednak na rynku pracy, informatyka coraz bardziej staje się częścią innych branż. Logiczne i przestrzenne myślenie natomiast jest bardzo pożądaną cechą u pracowników. A Ty musisz przewidzieć każdy scenariusz, nawet taki, że na drugim roku studiów dojdziesz do wniosku, że to jednak nic, o czym marzyłeś, chodząc jeszcze do szkoły średniej.
Jeśli więc zadawałeś sobie pytanie, po co matura z informatyki jest mi potrzebna? To teraz już wiesz, że to prawdziwa inwestycja w Twoją przyszłość. Jesteś w stanie za pomocą twardych danych pokazać, że posiadasz potrzebne umiejętności do działania w konkretnej branży.
Po co mi matura i co po niej? Studia, staż, czy praca?
Właściwie określenie matury jako egzaminu dojrzałości jest bardzo trafne. To pierwszy krok do samodzielności i odpowiedzialnego myślenia o swojej przyszłości. Prędzej czy później stajesz przed ważnym pytaniem – co dalej? Studia, intratny staż w dużej, zagranicznej korporacji czy szukanie pracy? Droga na uczelnię nie musi prowadzić przez egzamin z informatyki. Rozszerzona matematyka czy fizyka jest również honorowana.
Zastanów się jednak, z czego uzyskasz lepszy wynik. Śledząc fora i wypowiedzi starszych kolegów – doświadczonych informatyków czy studentów, łatwo wysnuć wniosek, że wielu decydowało się pisać egzamin z informatyki ze względu na większe szanse uzyskania lepszego wyniku. Jeśli będziesz szukał stażu czy pracy, szybko przekonasz się, że informatyka na maturze ułatwi realizację celu.
Matura z informatyki znacznie ułatwi Ci kolejne kroki, niezależnie od tego czy chodzi o studia, staż, czy też pracę. Nie chodzi tu jedynie o sam “papierek”, który wskazuje na określoną liczbę punktów, ale też o umiejętności jakie zdobędziesz w ramach przygotowania do tego egzaminu. Te zdolności okażą się niezwykle ważną podstawą, dzięki której znacznie łatwiej opanujesz dalszą wiedzę na temat informatyki.
Coraz więcej osób decyduje się, by to właśnie informatykę zdawać na maturalnym egzaminie, torując sobie tym samym lepszą drogę w przyszłość. Nie wiesz jeszcze, jaką decyzję podjąć? Zerknij na opracowanie arkusza egzaminacyjnego z informatyki z 2021 roku.
Najczęściej zadawane pytania – do czego potrzebna jest matura z informatyki?
Czy wiedza wymagana na maturze z informatyki jest aktualna?
Sporo osób może zadać to pytanie patrząc na to co jest nauczane w szkołach średnich czy na uczelniach. Ogółem matura z informatyki wymaga rozmaitych podstaw, które jak najbardziej przydają się nawet w czasie nauki bardziej zaawansowanych tematów. Nieważne czy zamierzasz zajmować się sztuczną inteligencją, wielkimi bazami danych, czy nawet usprawnianiem działania systemów komputerowych, to wiedza o tym jak działają algorytmy, języki programowania, czy bazy danych na tym podstawowym poziomie nadal są potrzebne. Informatyka na maturze jest więc uniwersalnym początkiem do dalszej nauki czy też pracy zawodowej.
Jak wielu rekruterów zwraca uwagę na maturę?
W momencie gdy nie masz skończonych studiów, a także projektów lub certyfikatów poświadczających Twoje umiejętności, to właśnie matura z informatyki może podlegać ocenie. Dodatkowo możesz w zakresie posiadanych zdolności opisać to, czego skutecznie udało Ci się nauczyć w ramach przygotowań do matury (przykładowo programowanie w języku Java lub C++ na podstawowym poziomie). W momencie, gdy są dwie osoby bez doświadczenia oraz większych projektów, to uwaga zostanie zwrócona właśnie na maturę. W takiej sytuacji dobrze napisany egzamin może okazać się przepustką do wymarzonego stażu czy pracy. Jeśli w przeszłości zadawałeś sobie pytanie “po co mi matura?”, to traktuj ją jako poświadczenie swoich umiejętności i stworzenie podstaw pod dalszą naukę.
Oczywiście, zanim wyślesz komukolwiek swoje CV, warto poświęcić odrobinę czasu na przygotowanie własnych projektów, nawet drobnych, które są niezwykle efektywnym pokazem Twoich umiejętności.
Czy matura z informatyki jest łatwa?
To trudne pytanie, bo wiele zależy od zainteresowań danej osoby oraz jej aktualnej wiedzy. Dlatego warto raczej zapytać, czy maturę z informatyki łatwo zdać, mając odpowiednie przygotowanie? Jak najbardziej tak. Najlepiej jest zacząć naukę do niej przynajmniej rok przed egzaminem, dzięki czemu zdołasz zrozumieć wszystkie istotne wiadomości.
Pomogą Ci z tym korepetycje z informatyki, korzystające z autorskiego programu nauczania, który pozwolił zdobyć wysokie wyniki na maturze wielu uczniom.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
Jeden komentarz
Komentarze zostały wyłączone
Zgadzam się. Informatyka to świetna dziedzina. Programiści czy Administratorzy to jedne z lepiej opłacanych zawodów nawet na Podkarpaciu. Maturę z informatyki warto zdać.