Jak zdać egzamin maturalny z informatyki? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Jak zdać egzamin maturalny z informatyki?

Wiadomo, że trendy na rynku pracy się zmieniają, raz jest większe zapotrzebowanie na psychologów, raz na nauczycieli, a innym razem na lekarzy. Czasem jest tak, że wybrany kierunek studiów przestaje być modny, jeszcze przed obroną pracy. Są jednak kierunki, które nie tracą na swej aktualności, a wręcz przeciwnie, dzięki temu, że dana dziedzina jest w permanentnej fazie rozwoju, ich wybór jest trafną decyzją. Tak jest z informatyką. Przygodę z programowaniem warto jednak zacząć już od szkoły średniej. Dlaczego?

Najlepszy oznacza zawsze pierwszy?

Powiedzenie, że ostatni będą pierwszymi, niestety nie sprawdza się w przypadku wyścigu po miejsce na uczelni wyższej. Na pozyskanie miejsca na uczelni publicznej w systemie dziennym, trzeba bowiem pracować już od pierwszej klasy szkoły średniej, tak by wynik z egzaminu maturalnego zapewnił lokatę na uczelni, nawet jeśli na jedno miejsce jest kilkunastu czy kilkudziesięciu chętnych. A tak jest właśnie na bardzo intratnych kierunkach studiów, między innymi informatycznych, gdzie bój o miejsca jest naprawdę zacięty. Jeśli decydujący jest wynik z matury, to znaczenie ma również, jaki przedmiot zostanie wybrany na egzamin dodatkowy.  I nie chodzi o to, że informatyka jest wyżej punktowana, ale o to, by wybrać taki przedmiot, który zapewni nam uzyskanie jak najlepszej oceny końcowej.

Informatyk zawód z przyszłością

Informatyka wciąż się rozwija, tak jak same języki programowania. Rozwija się też rynek pracy i dlatego eksperci nie mają wątpliwości, iż w najbliższych latach nie zmniejszy się deficyt na informatyków, a wręcz przeciwnie. Programistów, informatyków czy webmasterów będzie wciąż brakować. Dlatego w tym sektorze również wykształcenie średnie w pełni zadowoli przyszłego pracodawcę.  Jasne, że trudno wymagać od przyszłego maturzysty, by podchodząc do egzaminów, miał w głowie dobrze poukładany plan na przyszłość. Ten plan może się ułożyć i w późniejszych latach, ale warto pamiętać, by poprzez maturę otwierać, a nie zamykać sobie nowe furtki. Informatyka, jako przedmiot dodatkowy zapewni bowiem więcej możliwości. Co jeśli zabraknie punktów, by uzyskać miejsce na wymarzonej uczelni? Pisząc maturę z informatyki, z Java, C albo C++ można też szybko znaleźć pracę i jeden rok odczekać, by potem ponownie spróbować szczęścia na wyższych uczelniach. Informatyk, jest jak lekarz, cały czas musi pogłębiać swoją wiedzę i być otwarty na nowości, ale tylko dobry start pozwoli wyróżnić się na rynku i to nie tylko polskim, ale również zagranicznym.

Odbij się wysoko na trampolinie sukcesu

Czy słyszałeś o takich zawodach, jak np. traffic menager, specjalista ds. kanału email, organizator pracy wirtualnej, czy etyczny haker? Niektóre brzmią wciąż abstrakcyjnie, niektóre, jak np. specjalista ds. kanału email wcale nie sugerują, że do wykonania tych zadań niezbędna będzie wiedza informatyczna. Tak właśnie jednak jest, ponieważ postęp technologiczny i idąca za nim cyfryzacja rynku pracy wymaga ogromnych zmian. Dziś to właśnie innowacyjna technologia wyznacza nowe trendy na rynku i pozwala firmom szybciej i efektywniej się rozwijać, bez zbędnych kosztów. Zastanawiając się nad wyborem przedmiotów na egzaminy maturalne, warto patrzeć daleko w przyszłość. Co, jeśli nie dostaniesz się na upragnione studia, bądź sytuacja finansowa zmusi Cię do szukania pracy? Co, jeśli po szkole średniej chcesz zakończyć edukację? Spójrz daleko w przyszłość i zapewnij sobie dobry start, niezależnie od tego, jaki scenariusz wybierzesz, bądź jaki Ci pozostanie do zrealizowania. Popyt na informatyków zwiększa się z roku na rok, nic dziwnego, że również zawód webmastera czy analityka systemów komputerowych zyskuje na swojej popularności. Właściwie więc o swojej przyszłości zawodowej bezpośrednio decydujesz już na maturze.

Programista Java i sztuczna inteligencja – najbliższa przyszłość na polskim rynku pracy

Już dziś Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że kolejne lata będą latami specjalistów, zwłaszcza w dziedzinie IT, biotechnologii i energii odnawialnych. Według ekspertów programiści Java, kreatorzy gier komputerowych czy specjaliści z branży IT będą mieli najlepsze szanse, by nawet zaraz po uzyskaniu świadectwa maturalnego, odnaleźć się na rynku pracy. Java jest jednym z dostępnych języków na egzaminie z rozszerzonej informatyki. Łatwo więc możesz zaprezentować swoje umiejętności i wpasować się w nowe oczekiwania pracodawców. Dziś rynek wita informatyków z otwartymi rękami, trzeba jednak brać pod uwagę, że z roku na rok coraz więcej osób kształci się w tej dziedzinie. Zbieraj więc punkty już od matury, zdając również egzamin maturalny z informatyki. Pamiętaj, że jednym z pierwszych i najczęściej zadawanych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest, dlaczego to właśnie Ciebie powinni zatrudnić. Do odpowiedzi przygotuj się więc już poprzez egzamin dojrzałości.

Udowodnij, że potrafisz logicznie myśleć!

Oprócz algorytmów, czy języków programowania informatyka uczy czegoś znacznie ważniejszego – logicznego i przestrzennego myślenia.  Jeśli to posiądziesz, to często i bez studiów otrzymasz szansę na lukratywne stanowisko. Teraz wyobraź sobie, że kandydatów jest wielu. Jak przekonać, że to właśnie Ty odznaczasz się logiką i wyobraźnią w myśleniu? Owszem podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca znajdzie wiele narzędzi, by to zweryfikować. Najpierw jednak musisz zostać na tę rozmowę zaproszony. Nawet najlepiej stworzony list motywacyjny nie przekona tak pracodawcy, jak dobrze napisana matura z rozszerzonej informatyki.  Wcale nie jest powiedziane, że musisz pracować jako informatyk. Rozejrzyj się jednak na rynku pracy, coraz bardziej informatyka staje się częścią również innych branż. Logiczne i przestrzenne myślenie natomiast jest bardzo pożądaną cechą u pracowników. A Ty musisz przewidzieć każdy scenariusz, nawet taki, że na drugim roku studiów dojdziesz do wniosku, że to jednak nic, o czym marzyłeś, chodząc jeszcze do szkoły średniej.

Studia, staż czy praca?

Właściwie określenie matury jako egzaminu dojrzałości jest bardzo trafne. To pierwszy krok do samodzielności i odpowiedzialnego myślenia o swojej przyszłości. Prędzej czy później stajesz przed ważnym pytaniem – co dalej? Studia, intratny staż w dużej, zagranicznej korporacji czy szukanie pracy? Droga na uczelnię nie musi wieźć przez egzamin z informatyki. Rozszerzona matematyka czy fizyka jest również honorowana. Zastanów się jednak, z czego uzyskasz lepszy wynik. Śledząc fora i wypowiedzi starszych kolegów – doświadczonych informatyków czy studentów, łatwo wysnuć wniosek, że wielu decydowało się pisać egzamin z informatyki ze względu na większe szanse uzyskania lepszego wyniku. Jeśli będziesz szukał stażu czy pracy, szybko przekonasz się, że informatyka na maturze ułatwi realizację celu.

Coraz więcej osób decyduje się, by to właśnie informatykę zdawać na maturalnym egzaminie, torując sobie tym samym lepszą drogę na przyszłość. Nie wiesz jeszcze, jaką decyzję podjąć? Zerknij na arkusze egzaminacyjne z informatyki z lat poprzednich.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:Jeden komentarz

  • Domnik

    Zgadzam się. Informatyka to świetna dziedzina. Programiści czy Administratorzy to jedne z lepiej opłacanych zawodów nawet na Podkarpaciu. Maturę z informatyki warto zdać.

Komentarze zostały wyłączone

kurs maturalny informatyka