- 31 grudnia 2023
- Opublikował: Maurycy Gast
- Kategoria: Programowanie
Informatyka to obszerna dziedzina, w ramach której znajdują się mniej i bardziej skomplikowane języki programowania oraz narzędzia, pozwalające na rozwiązywanie rozmaitych problemów z branży IT. Jedną z najbardziej pożądanych dyscyplin jest zdecydowanie programowanie. Umiejętność tworzenia aplikacji to duża zaleta we współczesnym świecie, w którym tak trudno o wyśrubowaną i pewną ścieżkę zawodową. Artykuł jest poświęcony konkretnemu tematowi, który ma za zadanie zwrócić uwagę wszystkich młodych osób oraz tych, którzy postawili sobie za cel naukę programowania i być może – przebranżowienie.
Czy programowanie się opłaca?
Jeszcze kilka lat temu, zainteresowanie komputerami przez młodych ludzi, którzy stają przed wyborem uczelni wyższych, wiązało się z obraniem kierunku, jakim była informatyka. Wzrost świadomości w kategoriach wyższego wykształcenia związanego z IT sprawił, że aktualnie informatyka nie jest kojarzona z konkretną dziedziną, a stała się obszerną definicją w ramach której znajduje się wiele specjalizacji.
Jak doskonale wiadomo, branża IT jest gotowa przyjąć wielu specjalistów w swoje progi, ale czy na pewno? Wiele prestiżowych uczelni wychodzi naprzeciw przyszłym studentom ze swoją ofertą w ramach kierunków takich jak informatyka. Czy inwestycja cennego czasu w studia, które wybiera tak wiele osób przyniesie w przyszłości profity? Nie od dzisiaj znane są nam sytuacje, w których to najbardziej przyszłościowe zawody zostały spopularyzowane, a rynek pracy jest tak przesycony, że znalezienie pracy w zawodzie niemalże graniczy z cudem. Mimo, że jeszcze kilka lat temu pewne zawody były gwarantem stabilnego i pewnego zatrudnienia, dzisiaj są jej gwarantem tylko dla najbardziej ambitnych absolwentów, najczęściej stawiając wymagania dotyczące dodatkowych kierunków czy certyfikatów. Jak jest w przypadku branży IT i programowania? Czy aby na pewno nauka programowania jest przyszłościowym kierunkiem?
Programista – przyszłość informatyki
Programistą nazywamy osobę, która potrafi znajdować i rozwiązywać problemy algorytmiczne, a na mocy nabytych umiejętności wykorzystuje dostępne narzędzia i szuka rozwiązań. Dobry programista to świadomy operator języków i bibliotek, który nie tylko perfekcyjnie wyszukuje błędy kodu. Kluczową cechą dobrego programisty jest umiejętność przełożenia umiejętności nabytych na uczelni, podczas kursów czy bootcampów, na zyski biznesu i firm, dla których pracuje. Ściślej rzecz ujmując, człowiek, który posiada analityczny umysł i doskonale radzi sobie z analizą problemu, rozwiązań i oczekiwań danej firmy, jest dobrym programistą. Kompleksowa obsługa baz danych, wykorzystanie wiedzy o językach programowania i wreszcie – umiejętność wizualizacji rezultatu, który będzie obsługiwany przez użytkownika, okażą się coraz bardziej istotne na stanowisku programisty z biegiem lat.
Choć mnogość umiejętności i cech, jakie powinien posiadać programista wydaje się przerastać najbardziej ambitnych i skorych do nauki kandydatów, sumienna nauka informatyki krok po kroku szybko przyniesie rezultaty. Zwłaszcza, jeśli będzie prowadzona pod okiem doświadczonej osoby, dla której nie będzie wyzwaniem przedstawienie problemu i jego rozwiązania na kilka sposobów.
Generacje języków programowania
Mówiąc o przyszłości, warto zapoznać się również z historią języków programowania. Można w ten sposób łatwiej przewidzieć późniejsze zawirowania w ramach informatyki.
- Kod maszynowy (1940 – 1950) – sam początek komputerów. Wprowadzano bezpośrednio kod maszynowy, co było niezwykle ciężkie, a jednocześnie podatne na błędy.
- Języki symboliczne (1950 – 1960) – w tym przypadku wykorzystywano odpowiednie skróty, czyli tak zwane symbole, dzięki którym programowanie stało się znacznie łatwiejsze. Jednym z takich języków jest assembler, wykorzystywany do dzisiaj.
- Języki wysokiego poziomu (1960 – 1970) – był to kolejny krok naprzód, stworzono takie języki jak Fortran, Cobol, Lisp, czy Algol. Ich struktura była zbliżona do ludzkiego języka, a przez to stały się bardziej intuicyjne. Dodatkowo utworzono struktury danych takie jak tablice czy rekordy, co znacznie ułatwiło tworzenie programów.
- Języki wysokiego poziomu zorientowane obiektowo (1970 – do teraz) – to języki opierające się o obiekty, czyli rozwiązania, które posiadają funkcje oraz zmienne. Dzięki temu jeszcze bardziej ułatwiono pisanie kodu, zwiększono jego czytelność, a także zmniejszono liczbę powstających błędów. Dodatkowo wprowadzono takie mechanizmy jak dziedziczenie, polimorfizm czy hermetyzacja. Takimi językami są C++, Java, Python, czy C#.
Przyszłe zmiany w językach programowania
Można spekulować, że w przyszłej generacji języków programowania może zostać położony nacisk na:
- Równoległe i rozproszone programowanie – ze względu na coraz bardziej rozbudowywane procesory, a także zwiększającą się liczbę rdzeni, istotne mogą okazać się usprawnienia dla języków korzystających z ich możliwości. Chodzi o kodowanie, które weźmie pod uwagę tworzenie rozproszonych lub działających równolegle programów, zapewniających jeszcze większą wydajność działania.
- Sztuczną inteligencję – to dziedzina która rozwija się niezwykle szybko, dlatego też może z czasem wymagać bardziej dostosowanych do jej potrzeb języków programowania. Chodzi oczywiście również o uczenie maszynowe. Poza tym można domniemywać, że sztuczna inteligencja będzie wspierała samo programowanie, pomagając zwiększyć wydajność przy tworzeniu powtarzalnych części kodu.
- Kwantowe komputery – technologie kwantowe nie są obecnie jeszcze zbyt zaawansowane, jednak cały czas są rozwijane. Dlatego też nowoczesne języki programowania mogą zapewnić wsparcie dla kwantowych komputerów, co znacznie ułatwi tworzenie programów, które z nich korzystają. To z kolei przyśpieszyłoby rozwój całej tej gałęzi informatyki.
Jakie języki programowania mają przyszłość?
Za najbardziej przyszłościowe języki programowania uznaje się:
- Python – to popularny język, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę jego przystępną, czy też intuicyjną formę zapisu. Jednak w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu ze względu na rozwój sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Co ciekawe, cieszy się ogromną popularnością wśród studentów.
- Javascript – jest to technologia, dzięki której funkcjonuje wiele stron internetowych. Podlega dalszemu rozwojowi, podobnie jak oparte na nim frameworki takie jak Angular, czy React. Jest uznawany za jeden z niezwykle ważnych języków przyszłości.
- Java – to przyszłościowy język programowania, który ze względu na swoją multiplatformowość, jest używany w wielu programach. Coraz większy rozwój aplikacji mobilnych sprawia, że jest wykorzystywany coraz częściej, ale znajduje zastosowanie również jeśli chodzi o szeroko pojęty backend serwisów internetowych. Wśród znanych frameworków wyróżnia się Spring czy Hibernate.
Co ciekawe, ze względu na programy działające w coraz bardziej rozproszony sposób, przyszłość programowania funkcyjnego rysuje się w jasnych barwach. Kod opierający się o podejście funkcyjne zapewnia mniejszą awaryjność, co jest szczególnie ważne przy wielu wątkach działających równolegle.
Języki programowania, które mogą zniknąć
Jest kilka języków, które są często wymieniane jako te mogące już za jakiś czas zniknąć. Co prawda wiele osób dopiero zaczynających przygodę z programowaniem nawet o nich nie słyszało, jednak dobrze dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej.
- Objective-C – był to język szeroko stosowany przy tworzeniu aplikacji w ramach ekosystemu Apple. Jednak firma zdecydowała się na stosowanie języka Swift. Co prawda obecnie nadal często korzysta się z Objective-C, ale z czasem może się to zmienić.
- COBOL – używano go już od lat 60 XX wieku w przypadku aplikacji biznesowych. Stosowany jest w przypadku programów, których nie opłaca się przepisać na inny nowoczesny język programowania.
- Visual-Basic – niezwykle często używano go w przypadku programów na system Windows, jednak ze względu na szybki rozwój Microsoft.NET, jego popularność się zmniejszyła.
Programowanie – przyszłość, która nie minie
W odpowiedzi na ogrom pytań, jakie zadają sobie osoby zmotywowane do nauki programowania, należałoby przedstawić wszystkie fakty na temat branży IT bez tabu. Informatyka, w której zawiera się programowanie to dziedzina, która znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów na świecie. Specjalista, którego umiejętności pozwalają na pracę z aktualnymi językami programowania, bibliotekami czy frameworkami, będzie pożądaną jednostką na rynku pracy. Branża IT to wciąż postępująca machina, która każdego dnia zyskuje nowe oblicze. Cały czas aktualizowane listy przydatnych narzędzi, zmiany i automatyzacja wykorzystywanych języków – to wszystko to nieustająca nauka, która czeka przyszłych specjalistów w dziedzinie programowania. Rewolucja cyfrowa i technologiczna, która trwa i z pewnością nie doświadczy przed sobą znaku STOP. To wypadkowa i skutek stwierdzenia, że zawód programisty będzie wciąż najbardziej pożądanym zawodem. Dlaczego tak się dzieje?
Sztuczna inteligencja to przyszłość programowania
Odpowiedzią na to pytanie może być przede wszystkim kwestia sztucznej inteligencji – aktualnie jedynie algorytmu, który każdego dnia jest dopracowywany. Przyszłość sztucznej inteligencji to ogrom możliwości zastosowania w medycynie, technice, a nawet w sztuce. Posłuży ona przede wszystkim do automatyzacji zadań, od tych najprostszych do najbardziej skomplikowanych, jak obliczanie prawdopodobieństwa, analizy statystyk i generowanie wniosków oraz prawdopodobnych przewidywań.
Świetność algorytmu, który nazywamy sztuczną inteligencją polega na kierunku, w którym zmierza. Mianowicie – ma zastąpić pracę ludzi, którzy do tej pory wykonywali konkretne zadania. Jej zastosowanie pozwoli na usunięcie pomyłek i minimalizację marginesu błędów. To niesie za sobą ogromne korzyści dla wielu firm, a także dla ludzi, których diagnoza zdrowia, kondycji czy zwyczajnie korzystanie z określonych usług stanie się możliwie najbardziej precyzyjne i skrupulatne.
Zastosowanie sztucznej inteligencji
Dodatkowe zastosowania sztucznej inteligencji to również analiza i interpretowanie informacji, których człowiek nie byłby w stanie uchwycić. Najbardziej skomplikowane obliczenia czy problemy z pomocą sztucznej inteligencji zyskają nowy wymiar i doskonały rezultat. Wśród konkretnych zastosowań AI w ramach programowania, wymieniane się:
- Automatyzacja kodowania – narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, oparte o Generative Adversarial Networks (GANs), mogą być używane do automatycznego tworzenia kodu. To pozwala znacznie przyspieszyć proces tworzenia oprogramowania i pomóc programistom w implementacji podstawowych funkcji.
- Optymalizacja kodu – sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do optymalizacji kodu, identyfikowania i naprawiania błędów, a także do poprawy wydajności aplikacji poprzez dynamiczne dostosowywanie się do warunków środowiskowych.
- Inteligentne edytory kodu – edytory kodu oparte na sztucznej inteligencji oferują funkcje takie jak podpowiedzi kodu, automatyczne uzupełnianie, refaktoryzacja kodu czy wyszukiwanie błędów na znacznie wyższym poziomie niż klasyczne programy. Te narzędzia wspomagają programistów podczas tworzenia oraz aktualizacji kodu.
- Analiza statystyczna i prognozowanie – AI okazuje się pomocne również w analizie dużej ilości danych związanych z danym projektem. Analiza statystyczna i prognozowanie mogą być wykorzystywane do przewidywania błędów, oceny wydajności aplikacji czy identyfikacji obszarów wymagających optymalizacji.
- Testowanie automatyczne – również procesy testowania oprogramowania mogą podlegać automatyzacji w ramach zaleceń testera. Systemy te potrafią generować przypadki testowe, symulować różne scenariusze działania aplikacji oraz pomagać w identyfikacji potencjalnych błędów.
- Systemy zarządzania projektem – algorytmy sztucznej inteligencji są używane w systemach zarządzania projektem do analizy postępów, prognozowania terminów ukończenia czy identyfikacji potencjalnych ryzyk projektowych.
Warto zauważyć, że z czasem sztuczna inteligencja może coraz bardziej wspierać programistów w ich pracy. Pozwoli znacznie przyśpieszyć pracę nad powtarzalnymi częściami kodu, co w rezultacie zwiększy wydajność tworzenia całych projektów. Pozwoli to na ukończenie aplikacji w znacznie krótszym czasie, co oczywiście przełoży się również na wyniki finansowe firm. Dobrze jest więc patrzeć na sztuczną inteligencję jako na szansę rozwoju informatyki, dzięki której można pracować lepiej i wydajniej.
Zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się programowaniem wciąż rośnie, a przyszłość niesie za sobą jedynie spotęgowanie zapotrzebowania, a nie przesycenie rynku pracy. Dlatego dziedzina informatyki, którą nazywamy programowaniem jest idealną ścieżką kariery dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z branżą IT. Coraz większa ilość uczelni wyższych otwiera coraz to nowe kierunki, które są nastawione na kształcenie nowych kandydatów do pracy nad skomplikowanymi projektami i rozwojem algorytmów. Analogicznie – największe na świecie firmy zgłaszają zapotrzebowanie na nowe osoby, których wiedza pozwoli na pracę nad rozwiązywaniem problemów i tworzeniem nowych prototypów najbardziej zaawansowanych projektów informatycznych.
Chcąc zadbać o własne zasoby wiedzy i poszerzanie horyzontów w dziedzinie, jaką jest programowanie, najlepszym krokiem w stronę rozwoju zawodowego będą lekcje pod okiem doświadczonego nauczyciela. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do kontaktu!
Najczęściej zadawane pytania o przyszłość programowania
Czy blockchain zmieni sposób, w jaki programujemy i przechowujemy dane?
Jak najbardziej można oczekiwać, że rozwiązania typu blockchain zmodernizują metody programowania. Ze względu na rozproszoną naturę przechowywania danych, która okazuje się posiadać wiele zalet, możliwe, że coraz więcej aplikacji będzie utrzymywało informacje w ten właśnie sposób. Blockchain może znaleźć zastosowanie w kryptografii, bazach danych, czy przy zbiorach informacji, które muszą być łatwo audytowalne.
Jakie technologie będą dominować w przyszłości w dziedzinie programowania webowego?
Przyszłość programowania to z pewnością:
- Javascript – to często używany język, który pozwala na wygodne programowanie. Ogromne znaczenie posiadają obecnie takie frameworki jak Angular oraz React, a z czasem ich wartość zapewne się zwiększy.
- WebAssembly – to binarny format, dzięki któremu można wydajnie wykonywać kod w przeglądarkach. Ze względu na szybkość działania, przykłada się do niego coraz większą uwagę.
Czy programowanie niskopoziomowe nadal będzie istotne w erze wysokopoziomowych języków programowania?
Jak najbardziej tak. Przede wszystkim warto zauważyć, że programowanie niskopoziomowe jest konieczne jeśli chodzi o tworzenie sterowników sprzętowych, a także systemów komputerowych. Dodatkowo pozwala też na znacznie lepszą optymalizację konkretnych aplikacji, przez co języki niskopoziomowe będą nadal istotne jeśli chodzi o przyszłość informatyki.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: