Przyszłościowy pogląd na programowanie | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Przyszłościowy pogląd na programowanie

Informatyka to obszerna dziedzina, której gałęzie sięgają najbardziej skomplikowanych języków programowania i narzędzi, pozwalających na rozwiązywanie problemów w branży IT. Jedną z najbardziej pożądanych dyscyplin jest zdecydowanie programowanie. Umiejętność programowania to nie lada zaleta we współczesnym świecie, w którym tak trudno o wyśrubowaną i pewną ścieżkę zawodową. Nauka programowania to świetna inwestycja w rozwój osobisty, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Jeszcze kilka lat temu, zainteresowanie komputerami przez młodych ludzi, którzy stają przed wyborem uczelni wyższych, wiązało się z obraniem kierunku, jakim była informatyka. Wzrost świadomości w kategoriach wyższego wykształcenia związanego z IT sprawił, że aktualnie informatyka nie jest kojarzona z konkretną dziedziną, a stała się obszerną definicją wielu gałęzi. Artykuł jest poświęcony konkretnemu tematowi, który ma za zadanie zwrócić uwagę wszystkich młodych osób oraz tych, którzy postawili sobie za cel naukę programowania i być może – przebranżowienie.

Czy programowanie się opłaca?

Jak doskonale wiadomo, branża IT jest gotowa przyjąć wielu specjalistów w swoje ramy, ale czy na pewno? Przecież tak wiele najbardziej prestiżowych uczelni wychodzi naprzeciw przyszłym studentom ze swoją ofertą studiów na kierunkach takich jak informatyka i jej pokrewne. Czy inwestycja cennego czasu w studia, które wybiera tak wiele osób przyniesie w przyszłości profity? Nie od dzisiaj znane są nam sytuacje, w których to najbardziej przyszłościowe zawody zostały spopularyzowane, a rynek pracy jest tak przesycony, że znalezienie pracy w zawodzie niemalże graniczy z cudem. Mimo, że jeszcze kilka lat temu pewne zawody były gwarantem stabilnego i pewnego zatrudnienia, dzisiaj są jej gwarantem tylko dla najbardziej ambitnych absolwentów, najczęściej stawiając wymagania o dodatkowych kierunkach czy certyfikatach. Jak jest w przypadku branży IT i programowania? Czy oby na pewno nauka programowania jest przyszłościowym kierunkiem? Na te pytania odpowiemy sobie w artykule, w którym rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości.

Programista – zawód przyszłości

Programistą nazywamy osobę, która potrafi dochodzić i rozwiązywać problemy, a na mocy nabytych umiejętności wykorzystuje dostępne narzędzia i szuka rozwiązań. Dobry programista to świadomy operator języków i bibliotek, który nie tylko perfekcyjnie wyszukuje problemy. Kluczową cechą dobrego programisty jest umiejętność przełożenia umiejętności nabytych na uczelni, podczas kursów czy bootcampów na zyski biznesu i firm, dla których pracuje. Ściślej rzecz ujmując: programista, który posiada analityczny umysł i doskonale radzi sobie z analizą problemu, rozwiązań i oczekiwań danej firmy, jest dobrym programistą. Kompleksowa obsługa baz danych, wykorzystanie wiedzy o językach programowania i wreszcie – umiejętność wizualizacji rezultatu, który będzie obsługiwany przez użytkownika. Choć mnogość umiejętności i cech, jakie powinien posiadać programista wydaje się przerastać najbardziej ambitnych i skorych do nauki kandydatów, sumienna nauka informatyki krok po kroku szybko przyniesie rezultaty. Zwłaszcza, jeśli będzie prowadzona pod okiem doświadczonej osoby, dla której nie będzie problemem przedstawienie problemu i jego rozwiązania na kilka sposobów.

Programowanie – przyszłość, która nie minie

W odpowiedzi na ogrom pytań, jakie zadają sobie osoby zmotywowane do nauki programowania, należałoby przedstawić wszystkie fakty na temat branży IT bez tabu. Dziedzina informatyki, w której zawiera się programowanie to dziedzina, która znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów na świecie. Specjalista, którego umiejętności pozwalają na pracę na aktualnych językach programowania, bibliotekach czy frameworkach, będzie pożądaną jednostką na rynku pracy. Branża IT to nieustępująca i wciąż postępująca machina, która każdego dnia zyskuje nowe oblicze. Wciąż aktualizowane listy przydatnych narzędzi, zmiany i automatyzacja wykorzystywanych języków – to wszystko to nieustająca nauka, która czeka przyszłych specjalistów w dziedzinie programowania. Rewolucja cyfrowa i technologiczna, która trwa i z pewnością nie doświadczy przed sobą znaku STOP, stawia przed przyszłymi programistami wymagania w postaci bieżącej nauki i aktualizowania nabytej już wiedzy. To wypadkowa i skutek stwierdzenia, że zawód programisty będzie wciąż najbardziej pożądanym zawodem. Dlaczego tak się dzieje?

Sztuczna inteligencja szansą na lepszą przyszłość

Odpowiedzią na to pytanie może być przede wszystkim kwestia sztucznej inteligencji – aktualnie jedynie algorytmu, który każdego dnia jest dopracowywany. Przyszłość sztucznej inteligencji to ogrom możliwości zastosowania w medycynie, technice, a nawet w sztuce. Sztuczna inteligencja posłuży przede wszystkim do automatyzacji zadań, od tych najprostszych do najbardziej skomplikowanych, jak obliczanie prawdopodobieństwa, analizy statystyk i generowaniu nieomylnych wniosków i przewidywań. Świetność algorytmu, który nazywamy sztuczną inteligencją polega na kierunku, w którym zmierza. Mianowicie – ma zastąpić pracę ludzi, którzy do tej pory wykonywali konkretne zadania. Jej zastosowanie pozwoli na eliminacje błędów i pomyłek oraz daje możliwość zniesienia lub zminimalizowania marginesu błędu. To niesie za sobą ogromne korzyści dla wielu firm, a także dla ludzi, których diagnoza zdrowia, kondycji czy zwyczajnie korzystanie z określonych usług stanie się możliwie najbardziej precyzyjne i skrupulatne.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Dodatkowe zastosowania sztucznej inteligencji to również analiza i diagnoza informacji, których człowiek nie byłby w stanie uchwycić. Najbardziej skomplikowane obliczenia czy problemy – z pomocą sztucznej inteligencji zyskają nowy wymiar i doskonały rezultat. Zapotrzebowanie na specjalistów programowania wciąż rośnie, a przyszłość niesie za sobą jedynie spotęgowanie zapotrzebowania, a nie przesycenie rynku pracy. Dlatego dziedzina informatyki, którą nazywamy programowaniem jest idealną ścieżką kariery dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z branżą IT. Coraz większa ilość uczelni wyższych otwiera coraz to nowe kierunki, które są nastawione na kształcenie nowych kandydatów do pracy nad skomplikowanymi projektami i rozwojem algorytmu. Analogicznie – największe na świecie firmy zgłaszają zapotrzebowanie na nowe osoby, których wiedza pozwoli na pracę nad rozwiązywaniem problemów i tworzeniem nowych prototypów najbardziej zaawansowanych projektów informatycznych.

Sztuczna inteligencja to przyszłość, która czeka nas już wkrótce. Przyszłość programowania to pewniak, który otwiera przed tysiącami kandydatów do nauki programowania wrota, przez które pomoże Ci przejść doświadczony nauczyciel. Niezależnie od stopnia zaawansowania czy poziomu motywacji – korepetycje z informatyki to doskonałe rozwiązanie. Chcąc zadbać o własne zasoby wiedzy i poszerzanie horyzontów w dziedzinie, jaką jest programowanie, najlepszym krokiem w stronę rozwoju zawodowego będą lekcje pod okiem doświadczonego nauczyciela. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do kontaktu!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak dobrze przygotować się do matury z informatyki

Zastanawiasz się jak można skutecznie przygotować się do matury? Krótki wpis przypominający jak wygląda matura, na czym należy się skupić i co robić, by w maju osiągnąć sukces.

Metoda 3P – planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Czy myślałeś już jaką przyjmiesz strategię, aby przygotować się możliwie najlepiej do matury z informatyki? A słyszałeś może o metodzie 3P, czyli planuj, planuj i jeszcze raz planuj? Nie? To zapraszam do lektury 🙂

Jak zachęcić dzieci do nauki programowania? 

Zastanawiałeś się kiedyś jak zachęcić swoje dziecko do nauki programowania? Od jakiego języka warto zacząć? Czy lepsze będą korepetycje indywidualne, czy kurs grupowy? Przeczytaj ten wpis i poznaj odpowiedzi na te pytania.kurs maturalny informatyka