Czy lepiej zdawać maturę z fizyki czy informatyki?

Perspektywa wyboru przedmiotów maturalnych Cię przeraża, bo nadal wahasz się między dwoma przedmiotami i kalkulujesz, z którego egzaminu możesz liczyć na lepszy wynik? Odpowiedź na pytanie co lepiej zdawać na maturze: fizykę czy informatykę naprawdę nie jest prosta, ale w dzisiejszym artykule postaram się udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi dla wszystkich, którzy borykają się z problemem najlepszego wyboru przedmiotów maturalnych.

Wiele zależy od Twoich celów oraz planów po maturze

W stresie przed maturą oraz wobec ciągłego przypominania rodziców i nauczycieli o tym, że „jesteście w klasie maturalnej”, łatwo jest zapomnieć o ważnym fakcie. Wybór przedmiotów maturalnych powinien być ściśle uzależniony od Twoich dalszych planów. Jeżeli chcesz udać się na studia i masz już obrany konkretny kierunek, który jest Twoim celem, koniecznie sprawdź, jakie wymagania stawia przed Tobą uczelnia. Uniwersytety i politechniki w Polsce przed rekrutacją podają, jakie przedmioty należy zdawać, aby dostać się na konkretny kierunek. Nawet jeżeli zdasz maturę rozszerzoną na 100% z przedmiotu, który nie został podany w wymaganiach uczelni, nie dostaniesz za to nawet 0,5 punktu przy rekrutacji. Warto to sprawdzić wcześniej, aby uniknąć rozczarowania.

Jak sprawdzić czego wymaga Twoja wymarzona uczelnia?

Aby szybko sprawdzić jakie przedmioty są wymagane na dane studia, wejdź na stronę internetową wymarzonej uczelni i znajdź zasady rekrutacji. Może być to dokument w formacie pdf lub dedykowana strona. W przypadku poszczególnych uczelni takie informacje można znaleźć w różnych miejscach, dlatego niestety nie zdradzę Ci konkretnej recepty na to, gdzie szukać tych danych. Warto jednak zerknąć do zakładek dedykowanych dla kandydatów na studia (często są tytułowane słowami „Rekrutacja” lub po prostu „Dla kandydatów na studia”) i ściągnąć informatory oraz uchwały dotyczące zasad przyjmowania na studia w danym roku akademickim. Jeżeli nie możesz znaleźć informacji o tym, jakie przedmioty należy zdawać, aby dostać się na dany kierunek, dobrym pomysłem będzie zadzwonienie do działu rekrutacji tej uczelni albo wysłanie zapytania drogą mailową. Kiedy zbierzesz już informacje o wymaganych przedmiotach na kierunki, które Cię interesują, przygotuj ich zestawienie, aby następnie zdecydować.

Co zdawać na studia informatyczne i kiedy np. fizyka będzie dobrym rozwiązaniem?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. „Na studia informatyczne należy zdawać informatykę” – chciałoby się odpowiedzieć. Okazuje się jednak, że są w Polsce uczelnie, na które zdawanie informatyki na maturze nie jest koniecznością. Przykładem będzie tutaj Politechnika Częstochowska. Aby studiować informatykę w Częstochowie można zdawać oczywiście maturę z informatyki, ale punktowane są także przedmioty takie jak fizyka oraz chemia. Który przedmiot w takim przypadku wybrać? Wiele zależy od Twoich planów w przypadku, gdybyś się nie dostał/-a oraz od ambicji i możliwości. Jeżeli oprócz studiów informatycznych rozważasz także inne kierunki, warto byłoby sprawdzić, jakie przedmioty są tam wymagane, znaleźć wspólne i na tej podstawie zdecydować. Jeżeli natomiast stawiasz tylko na kierunek informatyczny i pozostałe uczelnie, na które będziesz aplikować mają takie same wymagania, możesz wybrać przedmiot, z którego czujesz się najmocniejszy/-a. Być może nauka fizyki to dla Ciebie pestka, a zdanie egzaminu nie będzie dużym stresem. I będzie to dość rozsądny wybór, by często zdając przedmiot niezwiązany z informatyką, możesz dostać się na studia informatyczne. Warto jednak wspomnieć, że istotnym minusem tego rozwiązania przy przedmiotach maturalnych takich jak chemia oraz fizyka jest to, że nauka do matury nie przygotuje Cię do studiów, które przecież będą dotyczyły informatyki. Zasada jest jednak prosta: jeżeli brakuje Ci czasu na naukę – wybierz przedmiot, który jest w kryteriach rekrutacyjnych i którego nauka przychodzi Ci najłatwiej, a jeżeli masz dużo czasu i nie brakuje Ci ambicji, postaw na informatykę na maturze. W kolejnym akapicie wyjaśniam dlaczego będzie to mądre rozwiązanie.

Dlaczego wybór informatyki na maturze jest lepszy?

Aplikując na studia informatyczne wybór informatyki wydawał się oczywisty. Programowanie i nauka różnych języków to standardowe zagadnienia, jakie poznasz na studiach. Dla wszystkich jasne jest to, że bliższe są one informatyce niż np. fizyce czy chemii. Oznacza to, że przygotowując się do egzaminu z fizyki celem dostania się na studia informatyczne nie powtarzasz sobie wiedzy, która przyda Ci się podczas pierwszych dni studiowania. Usystematyzowanie wiedzy ze szkoły średniej, które towarzyszy przygotowaniom do matury, pomogłoby Ci w wejściu do auli z większą pewnością siebie. Dodatkowo poświęcając czas na powtórki i naukę tego przedmiotu możesz odkryć czy naprawdę Cię on pasjonuje i rzeczywiście chcesz go poznawać w różnych odsłonach przez kolejne 3 albo nawet 5 lat. Statystyki pokazują, że zdawanie informatyki na maturze nie jest w Polsce bardzo popularne, choć same studia informatyczne na niektórych uczelniach są wręcz oblegane. Co to oznacza w praktyce? Wiele osób decyduje się na zdawanie na egzaminie maturalnym przedmiotów niezwiązanych z informatyką, a potem – często z powodzeniem – aplikuje na studia w tym zakresie. Przystępując do matury z informatyki i odpowiednio przygotowując się do tego egzaminu zyskujesz przewagę nad innymi przyszłymi studentami, którzy często nie mają pojęcia na temat podstawowych zapytań SQL’a czy algorytmów. Ważnym argumentem za zdawaniem informatyki jest również to, iż samo przygotowanie do matury uczy ścisłego i logicznego myślenia, bez którego trudno będzie skończyć studia. Przestrzenne myślenie i szybkie łączenie faktów to bardzo ważne umiejętności. Z pewnością zaprocentują one kiedy będziesz się już mógł/-a zaliczyć do grona studentów.

Przejrzyj arkusze i zaplanuj działanie

Załóżmy, że Cię przekonałem. Wybierzesz informatykę na maturze, ponieważ jesteś ambitny/-a i masz dużo czasu na naukę. Być może perspektywa przyszłego egzaminu mocno Cię przeraża i nadal zadajesz sobie pytanie: „Jak zdać maturę z informatyki?”… Mając dużo czasu oraz chęci, masz spore szanse, aby dobrze zdać ten egzamin. Naukę należy jednak dobrze zaplanować. Przed przystąpieniem do tego zadania koniecznie przejrzyj stare arkusze maturalne, aby zweryfikować obecny stan wiedzy, ale nie przerażaj się zbytnio jeżeli okaże się, że umiesz niewiele. Przeglądanie arkuszy ma na celu wyłapanie zagadnień, które często się powtarzają, aby przy nauce zwrócić na nie większą uwagę. Wypisanie takich zagadnień przyda się podczas planowania powtórek. Warto tutaj zwrócić uwagę, że możesz zdecydować się na naukę samodzielną lub wybrać korepetycje z informatyki. Nauka programowania, algorytmy czy zadania maturalne z Excela to tylko niektóre zagadnienia, jakie poruszam ze swoimi uczniami podczas przygotowania do matury. Jeżeli chcesz skorzystać z moich usług, napisz prywatną wiadomość. Możemy wspólnie ustalić Twój indywidualny plan nauki, który pomoże Ci zdać maturę z informatyki z najbardziej satysfakcjonującym wynikiem oraz w bardzo profesjonalny sposób przygotować Cię do podjęcia studiów informatycznych na wybranej przez Ciebie uczelni.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: