- 14 maja 2024
- Opublikował: Maurycy Gast
- Kategoria: Nauka przyjemna i skuteczna
Jeśli nawet podczas zwykłego sprawdzianu czujesz, jak pocą Ci się ręce, jak nagle w jakiś niewytłumaczony sposób, wszystkie wiadomości umykają z pamięci, a do tego wszystkiego ogarniają Cię straszne nudności, to znaczy, że w ważnych bądź trudnych dla Ciebie momentach nie Ty panujesz nad stresem, ale stres nad Tobą. Jak sobie z tym radzić?
Niezdany egzamin maturalny to nie koniec świata!
Właściwie stres nie pojawia się ani nagle, ani znikąd. Nerwową atmosferę, czasem nieświadomie budujemy już znacznie wcześniej. Czasem świadomość, że właśnie mamy do wykonania bardzo trudne zadanie, które rzuci za chwilę cień na naszą przyszłość, powoduje, że mimowolnie zaczynamy panikować. Jedni bardziej, drudzy mniej. Wpływ na to mają między innymi nasze decyzje. Im wyżej zawieszona poprzeczka, tym satysfakcja z powodzenia wyższa, ale i ryzyko większe. Matura z informatyki w 2019 roku może być taką wysoko zawieszoną poprzeczką i choć jesteśmy dobrze przygotowani do skoku, to i tak obawiamy się porażki. Stres, więc budzi nas w nocy, napędza do notorycznego powtarzania materiału albo odwrotnie wzmaga w nas poczucie, że źle wybraliśmy i jednak może trzeba było zdawać WOS albo geografię?
Tymczasem niezdana matura to, co najwyżej strata jednego roku i możliwość podejścia do egzaminów w ponownym terminie. Pierwszym krokiem do przezwyciężania stresu jest więc odpowiednie nastawienie. Nastawienie, że maturę należy zdać z jak najlepszym wynikiem, dlatego trzeba zacząć pracować odpowiednio wcześniej, ucząc się i zdobywając wiedzę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu powinie nam się noga, to świat się na tym nie kończy, a jedynie wydłuża się droga do obranego celu.
Walcz ze stresem na egzaminie… jeszcze przed maturą
Im lepiej jesteś przygotowany, skoncentrowany i wypoczęty, tym masz większe szanse na powodzenie i dobry wynik. Dlatego do matury trzeba przygotować się z dużym wyprzedzeniem, tak by wiedza była poukładana i ugruntowana. Przed samym egzaminem ważne jest byś:
- dużo spał,
- odpowiednio się relaksował,
- dotleniał mózg,
- dobrze się odżywiał.
To oznacza, więc, że nauka po nocach nie jest żadnym rozwiązaniem. Jeśli ktoś już choć raz próbował się uczyć przez całą noc do egzaminu, to zdecydowanie wie, że kończy się to jedynie brakiem koncentracji, zanikami pamięci i kompletnym zmęczeniem organizmu. Jeśli tego nie próbowaliśmy wcześniej, również nie próbujmy tego przed maturą. Noc jest po to, by organizm się zregenerował. Podczas snu nasz mózg segreguje również wszystkie przyswojone informacje, dzięki temu na drugi dzień jesteśmy nie tylko przygotowani, ale również zdolni do logicznego i twórczego myślenia, a to jest nam zdecydowanie niezbędne na maturze z informatyki w 2019 roku.
Oprócz dużej dawki snu, zapewniamy organizmowi dużą ilość świeżego powietrza. Spacery, jazda na rowerze, gra w siatkówkę. Robimy jednak, to co lubimy i co sprawia nam przyjemność. W odżywianiu dbamy, by dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, zwłaszcza B i magnezu – naturalnych pogromców stresu.
Krótko przed maturą – zrelaksuj się!
Niezależnie od tego, jak się przygotowaliśmy, nadmierny stres w niczym nam nie pomoże, wręcz przeciwnie. Dlatego przed egzaminem śpimy obowiązkowo minimum osiem godzin, na śniadanie spożywamy coś lekkiego, a krótko przed egzaminem wykonujemy ćwiczenia relaksacyjne – głęboko oddychamy, słuchamy ulubionej muzyki itd.
Czego przed maturą nie robimy?
Przede wszystkim nie wspomagamy się farmakologicznie! Efekt może być zupełnie odwrotny. Nie sięgajmy też po alkohol! I ostrożnie podchodzimy do rad kolegów, jak radzić sobie ze stresem. Każdemu bowiem pomaga coś innego. Jeśli więc przyjaciel potrafi rozładować napięcie na ściance spinaczkowej, to nie znaczy, że nam to pomoże. Jeśli nigdy wcześniej się nie wspinaliśmy, to nie tylko nie rozładujemy stresu, ale dodatkowo przeciążymy organizm. Na maturę pójdziemy zmęczeni i w dodatku bóle mięśni po wysiłku fizycznym, mogą skutecznie utrudnić nam myślenie.
Jak rozwiązywać zadania bez stresu?
Na pierwszą część pisemną z informatyki rozszerzonej masz 60 minut. Mało? Sprawdzisz to, wypełniając arkusze z poprzednich lat. To da Ci odpowiedź, ile mniej więcej czasu musisz poświęcić na poszczególne zadania. Rozwiązywanie testu natomiast najlepiej zacząć od łatwiejszych bądź znanych Ci zagadnień. Choć dobrze jest na spokojnie przeczytać najpierw poszczególne zadania i zastanowić się, co potrafisz rozwiązać i ile punktów uzyskasz. Masz tylko i aż 60 miut, więc nie marnuj swojego czasu na zbyt długie zastanawianie się, zwłaszcza jeśli na temat danego zagadnienia odczuwasz kompletną pustkę w głowie. Idź dalej, a do trudniejszych kwestii wróć na sam koniec.
Pamiętaj stres może być pozytywnym motorem do działania, ale w rozsądnej dawce. Panika zatrzymuje nas w miejscu i blokuje naszą pamięć. Nie każdemu wystarczy, by głęboko oddychać, pójść na spacer, czy zacząć pisanie od rozwiązywania łatwiejszych zadań. Stres może mieć podłoże również psychiczne, a wtedy konieczna jest fachowa pomoc.
Dobry plan to połowa sukcesu – aby dobrze zdać maturę, sprawdź nasze wskazówki, jak dobrze przygotować się do matury z informatyki.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: