Nauka programowania – etapy

Programowanie należy do najbardziej przydatnych i najlepiej płatnych umiejętności, jakie możemy nabyć w dzisiejszych czasach. Między innymi z tego względu, coraz więcej osób interesuje się szeroko pojętą branżą IT i kodowaniem, aż w końcu zaczyna zadawać pytania o podstawy programowania dla początkujących. Nauka programowania jest jednak atrakcyjna nie tylko dzięki opłacalności — kodować, oznacza codziennie uczyć się nowych rzeczy, mierząc się z coraz ciekawszymi wyzwaniami.

Jedną z najlepszych rzeczy w nauce programowania jest to, że można rozpocząć ją na wiele różnych sposobów.
Możemy zapisać się na specjalistyczne studia, zacząć przyswajać wiedzę samodzielnie lub podjąć kursy programowania online. Bez względu na to, jaką drogę wybierzemy, proces ten można rozbić na etapy nauki, by dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega i ile czasu zajmuje nauka programowania.

Dlaczego chcesz nauczyć się programowania?

Pierwszym krokiem na naszej drodze jest zadanie sobie pytania, do czego potrzebna jest mi nauka programowania. To najważniejszy i jednocześnie najczęściej ignorowany punkt, który zdeterminuje większość naszych przyszłych decyzji, w tym tę, od jakiego języka zacząć naukę programowania.

Jeśli nie mamy solidnych podstaw, by dowiedzieć się jak się uczyć programowania, a następnie konsekwentnie wykorzystywać tę wiedzę w praktyce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po drodze stracimy motywację i zrezygnujemy ze swojego celu.

Niezależnie od tego, czy chcemy stworzyć konkretną aplikację, stronę internetową, czy zwyczajnie mamy nadzieję na pracę w branży IT, nasze oczekiwania muszą być jasno określone.

Z pomocą tej odpowiedzi dowiemy się także czy nowe zajęcie ma być jedynie pobocznym hobby, czy bierzemy je na tyle poważnie, by np. opłacić poważniejsze kursy programowania.

Czym właściwie zajmuje się programista komputerowy?

Nim przejdziemy do omówienia poszczególnych etapów nauki programowania, musisz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się programista. W telegraficznym skrócie jest to osoba, która poprzez specjalny kod dyktuje urządzeniu komputerowemu konkretne zadania, którymi ma się zająć.

Dla przykładu: osoba A ma określony pomysł, który może zostać zrealizowany za pomocą systemu komputerowego i potrzebuje osoby B, czyli programisty, po to, by przełożył on język wyobraźni na konkretne polecenia.

Etapy programowania
Programiści pracują nad różnorodnymi projektami, tworzą aplikacje, strony internetowe, gry, a także zajmują się analizą problemów oraz projektowaniem efektywnych rozwiązań informatycznych.

Dzieje się tak oczywiście w przypadku programistów pracujących na zlecenie, jednak istnieją miłośnicy kodowania, którzy tworzą swoje własne aplikacje. Nawet jeśli opanujesz jedynie język programowania dla początkujących, nic nie stanie na przeszkodzie, byś dołączył do ich grona.
Możliwości zawodowych jest jednak dużo więcej — wielu profesjonalistów zarabia, przygotowując np. kursy programowania.

Etapy nauki programowania – krok po kroku

Proces nauki każdej umiejętności można podzielić na odpowiednie części. Identycznie sprawa wygląda w przypadku programowania, które ze względu na techniczny charakter jeszcze bardziej ułatwia taki podział. Pod spodem znajdziesz kilka najbardziej istotnych etapów zapoznawania się z programowaniem, które zdołają pomóc Ci z zaplanowaniem swojej przyszłej nauki.

Od jakiego języka zacząć naukę programowania?

To podstawowe pytanie, które warto wziąć pod uwagę, niezależnie od tego czy traktujesz obecnie umiejętność programowania jako sposób na spędzenie wolnego czasu, czy też jako inwestycję w swoją przyszłość.

Do najpopularniejszych języków programowania, które jednocześnie mają największy potencjał, by zachować swoją wartość w przyszłości, należą C, C++, Java i Python. Trzy pierwsze niestety nie należą do języków najbardziej odpowiednich dla osób zaczynających przygodę z IT. Dlaczego? Ich składnia i sposób działania jest zazwyczaj trudniejszy do opanowania przez osoby niedoświadczone w porównaniu z językiem Python, który jest znacznie łatwiejszy dla początkujących.

ads banner

 

C i C++ mają tę zaletę, że ucząc się ich, zrozumiemy sposób działania systemów komputerowych i poznamy sposoby efektywnego zarządzania ich pamięcią.
Ze względu na powyższe, C++ jest świetnym wyborem dla kogoś, kto chce przyswoić język programowania dla początkujących, jednak liczy się z tym, że droga ta nie jest najłatwiejsza i mogą na niej wystąpić liczne problemy. Dodatkową zaletą tego języka jest jego konstrukcja, która otwiera drogę do bezproblemowego nauczenia się pozostałych języków programowania. Mówi się, że przejście z C++ na Python’a jest dużo łatwiejsze niż w drugą stronę. Jeżeli jednak chcemy zacząć od czegoś prostszego, Python wydaje się idealnym wyborem.

Kolejnym językiem, który może okazać się naszym pierwszym wyborem, jest język Java, będący idealnym wyborem dla osób zafascynowanych technologiami mobilnymi. Jeśli chcemy tworzyć aplikacje na telefon, to z pewnością ten język na to pozwoli.

Ze względu na popularność wspomnianych języków, na rynku dostępne są różnego rodzaju kursy programowania, które krok po kroku przeprowadzą przez proces nauki — od poziomu podstawowego, aż po ekspercki. Pamiętajmy też, że w każdej chwili można zmienić język, który jest przyswajany i decyzja od którego języka się zacznie, nie ma aż tak dużego znaczenia.

Algorytmy i struktury danych

Kiedy znasz już podstawy składni wybranego języka programowania, możesz zacząć naukę o algorytmach i strukturach danych.

Należą one do najważniejszych, a do tego relatywnie trudnych zagadnień z dziedziny programowania. Z tego względu przyswojenie wiedzy z ich zakresu może okazać się najbardziej czasochłonne. Gra jest jednak warta świeczki. Znajomość wielu różnych typów struktur danych pomoże Ci w rozwiązywaniu problemów, z którymi na co dzień muszą mierzyć się programiści.

Algorytmy z kolei nauczą Cię różnych sposobów rozwiązywania tego samego problemu i wyboru najbardziej efektywnego z nich.

Chociaż tematy te mogą odstraszać początkujących, bez większych trudności powinniśmy znaleźć kursy na temat kodowania, które rzetelnie je omawiają.

Programowanie obiektowe

Jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia swoich własnych aplikacji, warto zapoznać się z zasadami programowania obiektowego, a także jego strukturą w ramach konkretnego języka programowania. Pisanie kodu zgodnie z tymi regułami pozwoli ułożyć wewnętrzną warstwę aplikacji w formie łatwiejszej do odczytania oraz zrozumienia (jest to istotne przy wszelkich poprawkach oraz testowaniu działania).

Im wcześniej zaczniesz korzystać z obiektów przy swoich projektach, tym łatwiej uda Ci się wypracować odpowiednie nawyki dotyczące projektowania kodu.

Twoje pierwsze projekty

Najlepszym sposobem na sprawdzenie naszych umiejętności jest postawienie sobie za cel stworzenia autorskiego projektu z informatyki.

Pracę nad swoim własnym kodem możemy rozpocząć już, opanowując podstawy programowania dla początkujących, uzupełniając je odpowiednim przygotowaniem np. z zakresu struktur danych.

Projekt, który mamy zamiar stworzyć, może być dowolny — od prostych aplikacji internetowych, przez mobilne, aż po gry — na tym etapie ogranicza nas tylko fantazja.

Po ukończeniu kilku projektów, z których będziemy zadowoleni, możemy zawrzeć je w swoim portfolio, co z pewnością zrobi świetne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej lub pomoże w pozyskaniu klientów, jeśli mamy zamiar pracować jako freelancer.

W zaprojektowaniu naszych pierwszych aplikacji zwykle pomogą nam kursy z programowania. Szlifowanie swoich umiejętności na praktycznych przykładach pod okiem profesjonalistów powinno pomóc nam utrwalić niezbędne informacje.

Jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia danej aplikacji, dobrze jest zapoznać się z bibliotekami, które mogą okazać się pomocne w trakcie pisania kodu. Oczywiście wystarczy tylko mniej więcej zapoznać się z ich nazwami oraz możliwościami. Gdy aplikacja nabierze już kształtów, zależnie od potrzeb programu zorientujemy się jakich jeszcze funkcji potrzeba i z pomocą wyszukiwarki internetowej znajdziemy najlepiej dopasowane biblioteki.

Zapoznanie się z frameworkami

W momencie, gdy masz już na swoim koncie stworzone kilka większych programów, zacznij zapoznawać się z frameworkami. Na tym etapie, do pewnego stopnia udało Ci się opanować daną technologię, a opanowanie frameworków znacznie przyśpieszy Twoją dalszą pracę.

Etapy nauki
Programiści korzystają z frameworków, aby zwiększyć efektywność, utrzymywalność i skalowalność swoich projektów, unikając konieczności pisania wszystkiego od zera.

Framework to gotowy szkielet oraz narzędzia, które wspomagają tworzenie oprogramowania. Frameworki znacznie ułatwiają pracę nad tworzeniem aplikacji, ze względu na szybsze poradzenie sobie z poszczególnymi problemami oraz zadaniami. Posiadają one konkretnie ustaloną strukturę, dzięki której zarządzanie kodem źródłowym okazuje się sprawniejsze. Dodatkowo są wyposażone w gotowe komponenty na które składają się biblioteki, klasy, czy wszelkiego rodzaju narzędzia.

Można wymienić takie frameworki jak:

  • Web – Django, Ruby on Rails, Express.js.
  • Bazy danych – Hibernate, Entity Framework.
  • Aplikacje mobilne – Flutter, React Native.
  • Gry – Unity, Unreal Engine.
  • Frontend web – Angular, React.
  • Backend web – Flask, Spring Framework.

Konsekwencja w nauce programowania

Bez konsekwencji w działaniu, zostanie dobrym programistą jest niemalże niemożliwe — bez względu na to, czy mamy zamiar zgłębić zaawansowane zagadnienia, czy opanować język programowania dla początkujących.

Nawet jeśli kodowanie początkowo sprawia nam ogromne problemy, dzięki regularnej nauce i samodyscyplinie, osiągnięcie wysokiego poziomu w tej dziedzinie jest jedynie kwestią czasu.

Z drugiej strony – brak konsekwentnej pracy, nieustannego poszukiwania i eliminowania błędów, sprawią, że nawet utalentowany programista pozostanie daleko w tyle za konkurencją.

Dlatego pamiętaj, by regularnie, najlepiej codziennie przyswajać nowe treści, poszerzając swoje kompetencje. W ten sposób nauka programowania okaże się dużo prostsza.

Podsumowanie – Nauka programowania

W trakcie nauki programowania warto pamiętać, że każdy może przejść przez różne etapy, zależnie od własnych preferencji. Ważne jest nie tylko poznanie konkretnego języka programowania, ale także umiejętność elastycznego korzystania z niego w różnych sytuacjach. Choć zdobywanie wiedzy o wielu narzędziach może poszerzyć horyzonty, warto zauważyć, że głęboka specjalizacja w kilku obszarach może być równie, a nawet bardziej, korzystna. Lepiej skupić się na kilku dziedzinach i zrozumieć je dokładnie, niż rozpraszać się na wiele stron i umieć wszystko po trochu. Pamiętajmy, że nauka programowania to nie tylko opanowanie różnych narzędzi, ale także umiejętność sprawnego ich wykorzystywania w praktyce.

Najczęściej zadawane pytania o etapy nauki programowania

Czy matematyka jest w programowaniu niezbędna?

Wbrew stereotypom, dobra znajomość matematyki wcale nie jest wymogiem do zostania profesjonalnym programistą. Chociaż umiejętności z tego zakresu oczywiście na pewno mogą okazać się przydatne, nie są koniecznością. Jeśli brakuje Ci pewności w kwestii umiejętności matematycznych, możesz zapoznać się z zagadnieniami z zakresu logiki zdań, których zasady są składowymi konstrukcji kodów.

Po zapoznaniu się z nimi nauka programowania może okazać się łatwiejsza, a koncepcje nam przez nią przedstawiane — dużo bardziej zrozumiałe.

Jeśli nie chcesz na własną rękę zaglądać do działów matematyki, profesjonalnie przygotowane kursy programowania powinny pomóc Ci w zrozumieniu niezbędnych zagadnień.

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

Wiele osób zastanawia się ile czasu zajmie przyswojenie wiedzy, która pozwoli nam zrealizować pomysły czy odnaleźć się w branży IT. Najczęściej mowa o czasie od kilku miesięcy do roku. Ten okres, pozwala na zapoznanie się z danym językiem, a także na stworzenie kilku projektów. Można go więc uznać za punkt wyjścia, do uważania się za programistę z pewną początkową wprawą.

ads banner

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: