Nauka programowania - etapy | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Nauka programowania – etapy

Programowanie należy do najbardziej przydatnych i najlepiej płatnych umiejętności, jakie możemy nabyć w dzisiejszych czasach.
Między innymi z tego względu, coraz więcej osób interesuje się szeroko pojętą branżą IT i kodowaniem, aż w końcu zaczyna zadawać pytania o podstawy programowania dla początkujących.
Nauka programowania jest jednak atrakcyjna nie tylko dzięki opłacalności — kodować, oznacza codziennie uczyć się nowych rzeczy, mierząc się z coraz ciekawszymi wyzwaniami.

Jedną z najlepszych rzeczy w nauce programowania jest to, że można rozpocząć ją na wiele różnych sposobów.
Możemy zapisać się na specjalistyczne studia, zacząć przyswajać wiedzę samodzielnie lub podjąć kursy programowania online.
Bez względu na to, jaką drogę wybierzemy, proces ten można rozbić na etapy, by dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega i ile czasu zajmuje nauka programowania.

Od czego zacząć naukę programowania?

Na początek zadajmy sobie podstawowe dwa pytania. Jak będziemy znali odpowiedzi na oba, możemy przejść do dalszych etapów.

Dlaczego chcesz nauczyć się programowania?

Pierwszym krokiem na naszej drodze jest zadanie sobie pytania, do czego potrzebna jest nam nauka programowania. To najważniejszy i jednocześnie najczęściej ignorowany punkt, który zdeterminuje większość naszych przyszłych decyzji, w tym tę, od jakiego języka zacząć naukę programowania.

Jeśli nie mamy solidnych podstaw, by dowiedzieć się jak się uczyć programowania, a następnie konsekwentnie wykorzystywać tę wiedzę w praktyce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po drodze stracimy motywację i zrezygnujemy ze swojego celu.

Niezależnie od tego, czy chcemy stworzyć konkretną aplikację, stronę internetową, czy zwyczajnie mamy nadzieję na pracę w branży IT, nasze oczekiwania muszą być jasno określone.

W tym punkcie dowiemy się także czy nowe zajęcie ma być jedynie pobocznym hobby, czy bierzemy je na tyle poważnie, by np. opłacić poważniejsze kursy programowania.

Czym właściwie zajmuje się programista komputerowy?

Nim przejdziemy do omówienia poszczególnych etapów nauki programowania, musimy wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się programista.
W telegraficznym skrócie jest to osoba, która poprzez specjalny kod dyktuje urządzeniu komputerowemu konkretne zadania, którymi to ma się zająć.
Dajmy na to — osoba A ma określony pomysł, który może zostać zrealizowany za pomocą systemu komputerowego i potrzebuje osoby B, czyli programisty, po to, by przełożył on język wyobraźni na konkretne polecenia.

Dzieje się tak oczywiście w przypadku programistów pracujących na zlecenie, jednak istnieją miłośnicy kodowania, którzy tworzą swoje własne aplikacje. Nawet jeśli opanujemy jedynie język programowania dla początkujących, nic nie stanie na przeszkodzie, byśmy dołączyli do ich grona.
Możliwości zawodowych jest jednak dużo więcej — wielu profesjonalistów zarabia pieniądze, przygotowując np. kursy programowania.

Od jakiego języka zacząć naukę programowania?

Czas odpowiedzieć na częste pytanie — od czego zacząć naukę programowania?

Do najpopularniejszych języków programowania, które jednocześnie mają największy potencjał, by zachować swoją wartość w przyszłości, należą C, C++, Java i Python. Trzy pierwsze niestety nie należą do języków najbardziej odpowiednich dla osób zaczynających przygodę z IT. Dlaczego? Ich składnia i sposób działania jest zazwyczaj trudniejszy do opanowania przez osoby niedoświadczone w porównaniu z językiem Python, który jest znacznie łatwiejszy dla początkujących.

C i C++ mają tę zaletę, że ucząc się ich, zrozumiemy sposób działania systemów komputerowych i poznamy sposoby efektywnego zarządzania ich pamięcią.
Ze względu na powyższe, C++ jest świetnym wyborem dla kogoś, kto chce przyswoić język programowania dla początkujących, jednak liczy się z tym, że droga ta nie jest najłatwiejsza i mogą na niej wystąpić liczne problemy. Dodatkową zaletą tego języka jest jego konstrukcja, która otwiera drogę do bezproblemowego nauczenia się pozostałych języków programowania. Mówi się, że przejście z C++ na Python’a jest dużo łatwiejsze niż w drugą stronę.

Jeżeli jednak chcemy zacząć od czegoś prostszego, Python wydaje się idealnym wyborem.

Kolejnym językiem, który może okazać się naszym pierwszym wyborem, jest język Java, znajdujący szerokie zastosowanie w przygotowywaniu oprogramowania na komputery osobiste i urządzenia mobilne.

Ze względu na popularność wspomnianych języków, na rynku dostępne są różnego rodzaju kursy programowania, które krok po kroku przeprowadzą nas przez proces nauki — od poziomu dla podstawowego, aż po ekspercki. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz zmienić język, który się uczysz i decyzja od którego języka zaczniesz, nie ma aż tak dużego znaczenia.

Konsekwencja w nauce programowania

Bez konsekwencji w działaniu, zostanie dobrym programistą, jest niemalże niemożliwe — bez względu na to, czy mamy zamiar zgłębić zaawansowane zagadnienia, czy opanować język programowania dla początkujących.

Nawet jeśli kodowanie początkowo sprawia nam ogromne problemy, dzięki konsekwencji i samodyscyplinie, osiągnięcie wysokiego poziomu w tej dziedzinie jest jedynie kwestią czasu.

Z drugiej strony – brak konsekwentnej pracy, nieustannego poszukiwania i eliminowania błędów, sprawią, że nawet utalentowany programista pozostanie daleko w tyle za konkurencją.

Dlatego pamiętajmy, by regularnie, najlepiej codziennie przyswajać nowe treści, doskonaląc swój warsztat. W ten sposób nauka programowania okaże się dużo prostsza.

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

Wiele osób zastanawia się ile czasu zajmie przyswojenie wiedzy, która pozwoli nam zrealizować pomysły czy odnaleźć się w branży IT.

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle powiązana z wyborami, których dokonamy w procesie nauki. Istnieją jednak zagadnienia, które muszą być przez nas przyswojone jako fundamenty, na których opiera się nauka programowania.

Informatyka jest bowiem dziedziną, w której konkretne zagadnienia zazębiają się, przez co niezwykle trudno jest przyswoić nowe informacje bez zrozumienia wcześniejszych.

Do najbardziej esencjonalnych dla programowania działów należą algorytmy oraz struktury danych.

Algorytmy i struktura danych

Kiedy znamy już podstawowy język programowania, możemy zacząć naukę o algorytmach i strukturze danych.

Należą one do najważniejszych, a do tego relatywnie trudnych zagadnień z dziedziny programowania. Z tego względu przyswojenie wiedzy z ich zakresu może okazać się najbardziej czasochłonne.

Gra jest jednak warta świeczki. Znajomość wielu różnych typów struktur danych pomoże nam w rozwiązywaniu problemów, z którymi na co dzień musi mierzyć się programista.

Algorytmy z kolei nauczą nas różnych sposobów rozwiązywania tego samego problemu i wyboru najbardziej efektywnego z nich.

Chociaż tematy te mogą odstraszać początkujących, bez większych trudności powinniśmy znaleźć kursy na temat programowania, które rzetelnie je omawiają.

Czy matematyka jest w programowaniu niezbędna? Zasady logiki zdań alternatywą

Wbrew stereotypom, dobra znajomość matematyki wcale nie jest wymogiem do zostania profesjonalnym programistą. Chociaż umiejętności z tego zakresu oczywiście na pewno mogą okazać się przydatne, nie są koniecznością.

Jeśli brakuje nam pewności w kwestii naszych umiejętności matematycznych, możemy zapoznać się z zagadnieniami z zakresu logiki zdań, których zasady są składowymi konstrukcji kodów.

Po zapoznaniu się z nimi nauka programowania może okazać się łatwiejsza, a koncepcje nam przez nią przedstawiane — dużo bardziej zrozumiałe.
Jeśli nie chcemy na własną rękę zaglądać do działów matematyki, profesjonalnie przygotowane kursy programowania powinny pomóc nam w zrozumieniu niezbędnych zagadnień.

Nasze pierwsze projekty

Najlepszym sposobem na sprawdzenie naszych umiejętności jest postawienie sobie za cel stworzenia autorskiego projektu z informatyki.

Pracę nad swoim własnym kodem możemy rozpocząć już, opanowując podstawy programowania dla początkujących, uzupełniając je odpowiednim przygotowaniem np. z zakresu struktur danych.

Projekt, który mamy zamiar stworzyć, może być dowolny — od prostych aplikacji internetowych, przez mobilne, aż po gry — na tym etapie ogranicza nas tylko fantazja.

Po ukończeniu kilku projektów, z których będziemy zadowoleni, możemy zawrzeć je w swoim portfolio, co z pewnością zrobi świetne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej lub pomoże w pozyskaniu klientów, jeśli mamy zamiar pracować jako freelancer.

W zaprojektowaniu naszych pierwszych aplikacji zwykle pomogą nam kursy z programowania. Szlifowanie swoich umiejętności na praktycznych przykładach pod okiem profesjonalistów powinno pomóc nam utrwalić niezbędne informacje.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka