Dlaczego warto wybrać język Python na maturze z informatyki? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Dlaczego warto wybrać język Python na maturze z informatyki?

W 1991 roku, po długich staraniach Guida van Rossuma, Python ujrzał światło dzienne. Holenderski informatyk nie spodziewał się wówczas, że kilkadziesiąt lat później jego dzieło stanie się jednym z najważniejszych języków programowania na świecie. Dowodem luźnego podejścia do swoich prac było nadanie przez niego takiej a nie innej nazwy języka – Python został “ochrzczony” na cześć znanej grupy angielskich komików – Monty Python, będącej inspiracją dla niderlandzkiego programisty.

Matura z informatyki Python – prosty i użyteczny język programowania

Znakiem rozpoznawalnym został umieszczony w logo wąż – pyton. Symbol bezpieczeństwa i potęgi, ale także mądrości i logiki. Szeroki dostęp do literatury i materiałów zawartych w sieci umożliwia nam poznanie dzieła van Rossuma. Języka, który przebił się do szerokiego nurtu informatycznego i który może być wybrany jako język na maturze z informatyki. Dlaczego Python na maturze to strzał w dziesiątkę?

Języki takie jak C++, Java, czy omawiany Python, zaliczane są do grupy języków programowania, określanych jako tych “wysokiego poziomu”. Oznacza to, że są ich konstrukcja jest sformułowana tak, aby maksymalizowała możliwość zrozumienia przez człowieka poszczególnych zwrotów. Redukuje się w nich specjalistyczne terminy i znaki, zastępując je słowami występującymi w języku naturalnym. Programowanie w Pythonie idzie o krok dalej. Nie bez przyczyny zostało ono określone “błyskawicznym programowaniem”. Tworzenie programów za pomocą wspomnianego języka jest prostsze i łatwiejsze niż w przypadku innych języków wysokiego poziomu. W Pythonie słowa kluczowe najbardziej przypominają zwroty z języka angielskiego – w związku z czym staje się to łatwiejsze do zrozumienia i wykorzystania przez użytkownika. Łatwość i prostota w pojmowaniu Pythona nie przeszkadza wykonywać w nim skomplikowanych operacji. Ze względu na swoją dużą użyteczność jest chętnie wykorzystywany przez światowych potentatów w dziedzinie informatyki – Google, Verizon, Microsoft. Co więcej, kod tworzony w języku wykorzystywany jest także w produkcjach gier wideo – korzystają z niego takie firmy jak m.in. Electronic Arts czy Disney. Python jest ceniony ze względu na swoją moc, wysoką użyteczność i łatwość w pojmowaniu. Jest językiem perspektywicznym – Python na maturze staje się zatem dobrym wyborem dla każdego przyszłego informatyka i programisty.

Bezpłatny, lubiany i wspierany przez międzynarodową społeczność język – matura z informatyki Python

Python jest idealnym wyborem jako pierwszy język do nauki programowania. Przede wszystkim jest bezpłatny i można nim dowolnie rozporządzać. Nawet wprowadzenie zmian w kodzie źródłowym i publikowanie efektów prac nie stanowi naruszenia prawa. Python jest darmowym językiem z absolutnie otwartym dostępem do kodu źródłowego. Łatwo się go instaluje – wystarczy do tego komputer z systemem operacyjnym Windows. Nauki Pythona możemy podjąć się niemal w każdym momencie. Każdy popularny język programowania posiada rozbudowaną bazę użytkowników, którzy wymieniają swoje uwagi odnośnie programów na dedykowanych forach dyskusyjnych. W przypadku Pythona cały system jest jeszcze bardziej rozbudowany i bliższy użytkownikowi. Istnieje bowiem coś, co nazywa się listą mailingową Python Tutor – jest to swoisty ranking pozwalający użytkownikom zadawać pytania w bardziej nieformalny sposób. Mnogość funkcji, łatwość w nauce, duża dostępność poradników i wskazówek czynią Python idealnym pierwszym językiem do zgłębienia tajników programowania.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka