Jak dobrze przygotować się do matury z informatyki | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Jak dobrze przygotować się do matury z informatyki

Najlepiej poświęcić na naukę cały rok

Maj to miesiąc pełen kontrastów. Podczas gdy dla większości młodych ludzi zwiastuje nadejście wakacji, dla części osób oznacza natomiast czas wytężonej pracy związanej z najważniejszym egzaminem w życiu – maturą. Tylko dzięki solidnym przygotowaniom można znacznie zredukować stres i niepokój, poczuć się pewniej i dać z siebie wszystko, pamiętając, jak wiele zależy od uzyskanych wyników. Dobrze zdana matura z przedmiotów ścisłych otwiera wiele drzwi, ale żeby móc sięgnąć po wszystkie nowe szanse, trzeba poświęcić czas na uczciwą, regularną naukę.

Czy warto przed maturą skorzystać z pomocy korepetytora?

Jednym z najtrudniejszych przedmiotów, a zarazem najczęściej wymaganych podczas rekrutacji na topowe kierunki studiów, jest informatyka. Rynek IT zarówno w Polsce, jak i na świecie wciąż prężnie się rozwija, gwarantując pracę programistom, grafikom, administratorom czy testerom. Dla osób chcących związać swoją przyszłość z jednym z tych zawodów korepetycje z informatyki w klasie licealnej mogą przynieść naprawdę dużo dobrego, ponieważ osoby aktywne w branży z reguły lepiej niż nauczyciele orientują się w bieżących kwestiach technicznych i są w stanie w przystępny sposób je przedstawić. Najlepiej więc skorzystać z takiego wsparcia jak najwcześniej – w ciągu roku można spokojnie przerobić wszystkie zagadnienia, ale nawet krótszy okres pobierania dodatkowych lekcji będzie lepszy od samodzielnej nauki. Nie ma żadnego łatwego, szybkiego sposobu na to, by osiągnąć świetne rezultaty. Trzeba po prostu skupić się na pogłębianiu wiedzy i regularnych powtórkach. Zwłaszcza poziom rozszerzony wymaga intensywnej pracy, zazwyczaj realizowanej po szkole i w zakresie wykraczającym poza materiał omawiany na lekcjach.

Z czego składa się matura z informatyki

Przygotowanie do matury z informatyki obejmuje część praktyczną i teoretyczną. Klucz do sukcesu stanowi rozwiązywanie dużej liczby zadań i ich późniejsze analizowanie pod kątem popełnionych błędów lub możliwości zastosowania bardziej efektywnych narzędzi i metod. Ważne, by regularnie wracać do poprzednich zajęć, a także przypominać sobie zdobytą wiedzę. Dzięki przemyślanemu systemowi powtórek zarówno umiejętności praktyczne, jak i teoretyczna znajomość poszczególnych zagadnień utrwalają się i pomagają w dalszej pracy. Najwięcej czasu warto przeznaczyć na programowanie, które zajmuje sporą część matury (ok. 30%). Nieco mniejszy, ale wciąż wiodący udział mają kwestie związane z Excelem oraz relacyjnymi bazami danych.

Sposób na dobre przygotowanie się do matury i efektywną naukę

Aby matura z informatyki zakończyła się pełnym sukcesem, należy także zapoznać się z jak największą liczbą arkuszy z lat poprzednich – oprócz wiedzy i doświadczenia trzeba też zdobyć umiejętność odpowiedniego rozwiązywania zadań oraz stosowania rozwiązań zgodnych z systemem oceniania. Oczywiście, ogromną rolę odgrywa również sam styl nauki. Monotonia może skutecznie zniechęcić do systematycznych ćwiczeń, podobnie jak opieranie się wyłącznie na podręcznikach, często napisanych w sposób bardzo zawiły i koncentrujący się na nieistotnych z punktu widzenia maturzysty szczegółach.

Dobry korepetytor dba nie tylko o wartość merytoryczną proponowanych uczniowi materiałów, lecz dodatkowo skupia się na tym, by ich forma była interesująca, przejrzysta i maksymalnie przystępna. Świetny pomysł stanowi także uczestniczenie w zajęciach online. Korepetycje maturalne przez Skype’a umożliwiają korepetytorowi pełny wgląd w pracę ucznia, a zamiast tracić czas na dojazdy można przeznaczyć go na zmierzenie się z kolejnymi zadaniami. Systematyczna nauka i doświadczony nauczyciel to więc najpewniejszy sposób na osiągnięcie zadowalającego wyniku podczas majowych egzaminów.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka