Nauka programowania w wakacje?

Programowanie należy do najprężniej rozwijających się branż na świecie, a praca w tym zawodzie kojarzy się przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że konkurencja na rynku też nie jest łatwa i żeby zdobyć wymarzone stanowisko, trzeba rozwinąć swoje umiejętności na odpowiedni poziom. Warto też pamiętać, że nauka programowania może być dobrą zabawą. Tak należy ją rozpatrywać, tzn. jako połączenie rozwoju z rozrywką.

Zalety nauki programowania

Nauka programowania może być przyjemnością i o tym nie należy zapominać. Developer w swojej codziennej pracy zmaga się z (często) unikalnymi zadaniami, a to wiąże się z radością szukania drogi do celu i satysfakcji ze znalezienia rozwiązania. Nie zapominajmy, że obecnie jest to wyróżniająca się branża pod względem osiąganych zarobków. Warto motywować dziecko w kierunku rozwoju. Ten w przypadku programowania to coś więcej niż zarobkowe pisanie kodu. Zajęcia online rozwijają myślenie analityczne. Algorytmy są ciągiem kroków, które prowadzą do rozwiązania postawionego problemu i warto tego uczyć niezależnie od wieku. To wiedza przydatna nie tylko na matematyce czy fizyce, ale również w życiu. Wakacje z programowaniem uczą twórczego myślenia i kreatywności połączonego z koniecznością uporządkowania poszczególnych kroków. Warto dodać, że szkolenia pozwolą lepiej zrozumieć technologię. Zajęcia online wiążą się z brakiem konieczności dojazdu na jakieś miejsce, a udostępnianie ekranu jest zwykle bardziej efektywne. To sprawia, że akurat w przypadku informatyki nauczanie zdalne jest w pełni uzasadnione.

Wakacje z programowaniem dla dzieci  dlaczego to dobry pomysł?

Dzieci i młodzież z utęsknieniem czekają na wakacje, ale potem pojawia się nuda i czasem zbyt duża ilość wolnego czasu. Jednocześnie w tym wieku rozpiera energia, którą warto spożytkować w dobrym celu. Wakacje z programowaniem to szansa na optymalne wykorzystanie tego czasu. Pasję do informatyki można zaszczepić dziecku, jeśli nauka nie będzie kojarzyła się z obowiązkiem, ale z przyjemnością. To jest właśnie idea, którą niesie wstęp do programowania dla dzieci. Nauka poprzez zabawę. Jednym aspektem jest poznawanie, czym jest programowanie, pętle, zmienne czy instrukcje warunkowe, a drugim przyjemność z osiąganego efektu. Nudne lekcje informatyki w szkole nie mogą w pełni zaspokoić ciekawości dzieci. Tam zwykle poziom jest dostosowany do najgorszych uczniów w klasie, a nauczycielom często brakuje motywacji do wykonywanego zawodu. To z kolei prowadzi do zniechęcenia i obniżenia motywacji do rozwoju. Celem, który stawiają przed sobą szkoleniowcy kursu, jest wydobywanie z uczestników maksymalnego potencjału.

Programowanie dla młodzieży w czasie wakacji

Cele młodzieży są nieco inne niż w przypadku dzieci. Nadal najważniejszą ideą jest połączenie nauki z rozrywką, gdyż to jest właśnie sposób na rozwijanie pasji i osiągnięcia. Programista musi lubić swoją pracę, gdyż to zawód, który wymaga rozwoju, o który trudno bez pasji. Zadania stawiane młodzieży są bardziej skomplikowane niż te, z którymi konfrontują się najmłodsi. Pozwolą na pokazanie uczestnikom kursu, czym jest programowanie i pozwoli im na rozwijanie umiejętności, które już są bliskie temu, co (oczywiście w rozszerzonej wersji) muszą umieć developerzy. Kursy programowania dla młodzieży to możliwość zdobywania wiedzy w taki sposób, żeby obudziła w uczestniku kursu chęć do dalszego odkrywania świata informatyki. Niezależnie od tego, czy dana osoba chce się rozwijać w kierunku programowania stron internetowych, aplikacji mobilnych czy gier.

Korepetycje z informatyki na wakacjach

Ciekawą możliwością jest skorzystanie z korepetycji z informatyki. Wiele dzieci czuje się nieswojo, gdy nie radzą sobie z komputerami, ponieważ należą one do codzienności i są często inaczej traktowane niż matematyka. Wiele dzieci i młodzieży nie rozumie informatyki nie dlatego, że jest ona trudna, tylko dlatego, że nigdy nikt im jej odpowiednio nie wytłumaczył. Tutaj właśnie pojawia się miejsce dla korepetycji z informatyki. Są one gwarancją rozwoju umiejętności, a jednocześnie pokażą, że programowanie lub obsługiwanie pewnych programów może sprawiać przyjemność.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: