Dlaczego dzieci powinny się uczyć programowania?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy moment na rozwijanie zainteresowań u dzieci. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego według jednych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym mają jeszcze czas, by np. rozpocząć naukę dodatkowych języków obcych, informatyki, gry na pianinie czy tenisa. Czym jednak skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąca i czego się mały Jaś nie nauczy, to stary Jan nie będzie umiał.

Kiedy dzieci uczyć programowania?

Edukacja dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych najczęściej odbywa się przez przyjemną zabawę i ciekawe gry, które rozwijają kreatywność, ciekawość, uczą dyscypliny i cierpliwości i pozwalają wskazać mocne i te słabsze strony naszego dziecka. Dlatego w przypadku języków obcych, dzieci już w przedszkolu mogą poznawać słówka, uczyć się ich wymawiać, ale nauka pisania i czytania przyjdzie znacznie później. Podobnie jest z informatyką. Te pierwsze zajęcia, to najczęściej interaktywne gry, uczące analitycznego myślenia i rozwijające kreatywność i wyobraźnię. Dlatego właściwie na pierwsze zajęcia czy kursy z informatyki można zapisać dziecko już w wieku przedszkolnym.

W tym wszystkim warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Swobodne poruszanie się po internecie może być bardzo niebezpieczne dla mniej zaawansowanych i świadomych użytkowników. Rozbudowana wiedza z informatyki pomaga te niebezpieczeństwa lepiej rozumieć i odpowiednio się przed nimi chronić.

Co zapewnia edukacja przez zabawy związane z programowaniem?

Właściwie im szybciej dziecko uczy się dyscypliny, cierpliwości czy umiejętnego posługiwania się komputerem, tym łatwiej jest mu przyswajać wiedzę, nie tylko z informatyki, ale również z innych przedmiotów, np. z matematyki. Informatyka bowiem podobnie jak w życiu, tak i w edukacji rzutuje na wszystkie dziedziny i niezwykle ułatwia funkcjonowanie w przyszłości.

Dzieci, które biorą udział w zajęciach z informatyki uczą się między innymi:

  • rozwiązywania problemów, również na bazie abstrakcyjnego myślenia, szybciej i poprawniej też potrafią analizować,
  • wykorzystywania algorytmów i posiadanej wiedzy, co przekłada się na łatwiejsze programowanie,
  • właściwego wykorzystywania komputerów, smartfonów czy tabletów i sieci komputerowych i różnych programów,
  • pracy zespołowej, tworzenia grupowych projektów i brania w nich aktywnego udziału,
  • pozyskiwania informacji na temat ochrony prywatnych danych i zasad bezpieczeństwa w internecie.

Wiesz, że w czasie zabawy Twoje dziecko też może być kreatywne?

dziecko uczące się programowania

Czy warto uczyć dziecko programowania? Przy tym pytaniu warto posiłkować się jeszcze innym pytaniem – co jest lepsze – kiedy dziecko przez dwie godziny gra w grę komputerową, czy kiedy próbuje wykreować własną grę?

Napisanie gry czy programu nie będzie natomiast żadnym wyzwaniem, jeśli dziecko pozna zasady kodowania i będzie systematycznie te umiejętności rozwijać.

Kreatywność i wyobraźnia natomiast ułatwi dzieciom szukania rozwiązań, również takich mniej standardowych i to nie tylko na zajęciach z informatyki. Dzięki temu eliminujemy schematyczne myślenie, które często stanowi poważną przeszkodę w dalszej edukacji dzieci.

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie zachęcić dzieci do programowania, zapoznaj się z naszym artykułem.

Ile sam z technologii możesz przekazać własnemu dziecku?

W naszej epoce dzieci od najmłodszych lat wychowują się w środowisku smartfonów, tabletów i laptopów. W wieku trzech – czterech lat potrafią same włączyć urządzenie i wybrać interesującą je aplikację. W wieku pięciu lat najczęściej samodzielnie obsługują tego typu urządzenia. Wielu rodziców zauważa, że często ich wiedza nie jest tak imponująca, jak wiedza ich dzieci. Kiedyś technologia nie była tak wszechobecna, nie wyznaczała postaw w każdej dziedzinie – np. w administracji, w handlu, w komunikacji, nauce, bankowości. Wystarczy sobie uzmysłowić, ile czasu potrzebował użytkownik standardowego konta bankowego, by przyswoić sobie zasady działania bankowości online. Dziś jest to naturalne i młode pokolenie może nie znać już biegania do placówki, by zrealizować przelew czy zaktualizować dane. Warto więc umożliwić dzieciom poznawanie tych nowych technologii, tak by miały świadomość, że ipad, czy smartfon to nie tylko urządzenie z aplikacjami do gier czy zabaw, ale narzędzie do poważnych zadań i rozwijania własnych umiejętności.

Zawody przyszłości – związane z informatyką

zawody przyszłości programista

Kim chcą być nasze dzieci? To pytanie pojawia się już w wieku przedszkolnym. I wcale nie jest to bez znaczenia. W wyborze kierunkowej szkoły czy studiów u młodych ludzi często decyduje przypadek. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze nie zostały odpowiednio rozwinięte ich pasje czy zainteresowania, a po drugie powstaje ryzyko, że wybrany kierunek już nawet za kolejnych parę lat nie będzie przydatny. Zajęcia informatyczne od najmłodszych lat mogą tego rodzaju dylematy czy problemy wyeliminować do zera. Nawet jeśli dzieci nie odkryją w programowaniu swojej pasji, to będą dobrze przygotowane do zawodów przyszłości, również tych, które dziś jeszcze nie są znane. Wystarczy bowiem zaobserwować, że dziś to właśnie social media czy internet zapewniają zarobki na bardzo dobrym poziomie. Co będzie za pięć, dziesięć, piętnaście lat? Trudno spekulować, ale z pewnością warto wziąć pod uwagę, jak szybko rozwija się technologia.

Programowanie może był łatwym i przyjemnym procesem

Z informatyką jest podobnie jak z nauką matematyki czy języków obcych. Im wcześniej zaczniemy poznawać wszelkie zasady i metody działania, tym prościej jest to zrozumieć i przyswoić. Twoje dziecko uczy się prostych czynności, ale to potem od niego zależy na ile będzie chciało poruszyć własną wyobraźnię, by w swoim tablecie czy laptopie dochodzić do wielkich przedsięwzięć. Warto też pamiętać, że mając już pewne zaplecze, łatwiej jest przyswoić materiał w szkole. Ciekawie przeprowadzony kurs programowania dla dzieci może więc ułatwić im późniejszą edukację.

Droga do sukcesu zawodowego w późniejszych latach, może zacząć się właśnie od zabaw i gier, organizowanych w szkole czy na kursie informatycznym.

Szukasz kursu z programowania dla dziecka na wakacje? Sprawdź naszą ofertę!

Cierpliwość i analityczne myślenie – efekt kursów informatycznych

Podczas nauki programowania czy uczenia się kodowania dzieci nie tylko poznają zagadnienia informatyczne czy najnowszej generacji sprzęt. Potrzeba szukania rozwiązań, tworzenia pomysłów, pokonywania barier i pracy w grupie hartuje również ich osobowość i charakter. Dzieci odkrywają w sobie większe pokłady cierpliwości, potrafią dłużej w spokoju wytrzymać na zajęciach, również z innych przedmiotów, a co ważne, lepiej analizują i przetwarzają informacje. Przyswajanie wiedzy przez zabawę jest sprawdzonym i dobrym sposobem. Dzieci poznają świat, uczą się słówek, koncentracji czy cierpliwości właśnie przez różne gry – memory, układanie puzzli, itd. To wszystko nie byłoby możliwe bez właściwego zainteresowania dziecka. To ono bowiem musi podjąć decyzję, że w ogóle chce się bawić, a przez to rozwijać swoje umiejętności czy pracować nad słabszymi stronami. Dzieci jednak potrzebują też wyzwań i motywacji. Dlatego warto sprawdzić, czy nasze dziecko ma zacięcie do informatyki czy warto poprzestać na wypracowaniu jedynie solidnych podstaw, ułatwiających mu życie w przyszłości.

Jeżeli interesują Cie korepetycje z informatyki, zapraszam do kontaktu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: