Korepetycje w wakacje – jak wyprzedzić materiał, by oszczędzić sobie stresu - Blog | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Korepetycje w wakacje – jak wyprzedzić materiał, by oszczędzić sobie stresu

Wakacje są okresem, na który wszyscy uczniowie czekają przez cały rok. Oceny wystawione, szkoły zamknięte, pozostaje jedynie słodkie leniuchowanie. Współczesny świat stawia jednak przed każdym wiele wyzwań, więc jeśli pragniesz robić w życiu to, co naprawdę Cię interesuje, powinieneś zainwestować w samorozwój, nawet wtedy, gdy będziesz musiał przeznaczyć na to wolny czas w wakacje.

Korepetycje z informatyki w wakacje – czy warto?

Wiadomo, że piękna słoneczna pogoda i upalne dni nie sprzyjają koncentracji, a co dopiero poważnej nauce. Dobrym pomysłem może być zatem ustalenie konkretnego celu i dążenie do niego bez względu na porę roku. W czasie gdy wszyscy inni będą wylegiwać się na plażach, podróżować po świecie czy zasypywać media społecznościowe zdjęciami z ekscytujących przygód, Ty możesz postawić na naukę. Być może na początku nie będzie to łatwe, jednak satysfakcja z pewnością przyjdzie później, kiedy okaże się, że znacznie wyprzedziłeś materiał, i możesz się odprężyć przed nadchodzącymi egzaminami czy maturą.

Zalety korepetycji w wakacje

Letnie kursy z informatyki to doskonały pomysł na przygotowanie się do wyzwań czekających Cię w ciągu roku. Liczbę zajęć można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb. W ten sposób optymalnie wykorzystasz czas, łącząc przyjemne z pożytecznym. Konstruktywne spędzanie okresu letniego ma też dodatkową zaletę. Oderwiesz się w ten sposób od tzw. zabijaczy czasu, czyli wciągających na wiele godzin gier na smartfonie bądź tasiemcowych seriali telewizyjnych. Bardzo często to one zabierają całe wakacje i później okazuje się, że przez dwa miesiące nie zrobiłeś nic rozwijającego.

Pamiętaj, że dobry plan pomaga w osiągnięciu zamierzonych celów.

Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, ile materiału chcesz przerobić przez 2 miesiące, żeby później mieć spokój. Następne pomyśl, jak wiele czasu dziennie poświęcisz na naukę programowania w wakacje. Nie chodzi przecież o to, aby męczyć się przez cały dzień bez większych efektów. Wygospodaruj sobie maksymalnie kilka godzin, które przeznaczysz na dokształcanie się w interesującym Cię temacie – może to być język programowania albo praca z bazami danych.

Jak zmotywować się do nauki na letnim kursie z informatyki?

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez naukowców na całym świecie, sposób spędzania wolnego czasu ma bardzo duży wpływ na późniejsze sukcesy na ścieżce zawodowej. Nawet dobrze przyswojona wiedza może wyparować, jeśli przez dwa miesiące będziesz odpoczywał i nie utrwalał jej w żaden sposób. Praktyczne umiejętności jej wykorzystania także zanikają. Okazuje się, że zajęcia dodatkowe bardzo skutecznie poszerzają horyzonty, a przy tym sprawiają, że Twój umysł pracuje lepiej i szybciej przyswaja nowy materiał.
Rozsądne podejście gwarantuje najlepsze efekty

Nie chodzi więc o to, aby pracować nieustannie przez dwanaście miesięcy, ale by w trakcie lata pomęczyć nieco szare komórki, co z pewnością zaprocentuje w kolejnych miesiącach. Często też dzieje się tak, że w ciągu roku szkolnego nie masz czasu na nauczenie się konkretów. Dopiero wakacje przynoszą chwile wytchnienia, które da się dobrze wykorzystać. Plusem jest też fakt, że korepetycje z informatyki prowadzone online umożliwiają naukę na świeżym powietrzu.

Najlepszą metodą jest porzucenie typowo szkolnego myślenia, że nauka to coś, co trzeba mieć jak najszybciej za sobą. Uczymy się całe życie, zdobywamy nowe umiejętności, zaczynamy patrzeć na świat z innej perspektywy – takie nastawienie sprawi, że poświęcenie kilku godzin dziennie bądź w tygodniu na wakacyjne korepetycje z informatyki nie będzie Ci się kojarzyło ze stratą wolnego czasu, ale z możliwością samorozwoju. A kiedy przyjdzie jesień, zobaczysz, że jesteś z materiałem do przodu i „wrzucisz na luz”. Dużo łatwiej będzie Ci także wrócić do normalnego trybu pracy.

Zachęcam do udziału w wakacyjnych kursach z informatyki dla dzieci oraz młodzieży – zapraszam do kontaktu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka