Nauka online - na ile jest skuteczna? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Nauka online – na ile jest skuteczna?

Nauka online w sposób szczególny spopularyzowała się poprzez panującą pandemię Koronawirusa. Oczywiście już wcześniej była to dość znana forma przyswajania wiedzy, jednakże zamknięcie szkół i uczelni spowodowało, że zdecydowanie szersze grono odbiorców, zainteresowało się szczegółami w tym temacie. Poziom nauczania różni się w zależności od poszczególnych placówek, jednakże uczniowie przed ekranami komputerów nabywają taką samą ilość wiedzy, jaką przyswoiliby podczas tradycyjnych zajęć.

Czego potrzebujemy do przeprowadzenia lekcji online?

Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego elektronicznego urządzenia, ze stałym dostępem do internetu. Najlepiej, aby był to komputer stacjonarny lub laptop, posiadający dość wydajne podzespoły, dzięki czemu zapewnimy sobie komfort użytkowania. Oczywiście równie dobrze może to być tablet lub telefon, jednak ze względu na mniejszy ekran, jest to mało wygodne rozwiązanie. Odczujemy to głównie podczas udostępniania ekranu przez drugą osobę – obraz pomimo że będzie wyraźny, to niestety dość mały i konieczne będzie nadwyrężanie wzroku, aby dostrzec szczegóły. Przydatny okaże się również mikrofon, dzięki któremu będziemy mogli porozumiewać się za pomocą komunikacji głosowej. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, gdyż w przypadku tłumaczenia trudniejszych zagadnień, uczeń w każdej chwili może przerwać i zapytać się korepetytora o istotną kwestię. Dzięki temu, po chwili wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, a nauka będzie kontynuowana. Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście użycie klawiatury, w celu przekazania wiadomości, niestety jest to dosyć wolne i prowadzące do nieporozumień, gdyż zanim wyślemy wiadomość minie kilka sekund. Często wymagana jest również kamerka internetowa, ale czy rzeczywiście jest to niezbędne? Kwestia sporna, o której powiem więcej w dalszej części wpisu. Kiedy mamy już odpowiednio przygotowany sprzęt, potrzebujemy teraz oprogramowania. Z reguły jest on ogólnodostępny na wielu stronach internetowych, w większości przypadków bezpłatnie. Istotne jest pierwsze uruchomienie programu, gdyż będziemy musieli poradzić sobie z konfiguracją, która pomimo, że nie należy do najtrudniejszych, dla początkujących użytkowników może być problematyczna. Pamiętajmy także o stałym dostępie do internetu, bez którego nie połączymy się z naszym korepetytorem. Przydadzą się również inne programy, m.in. do robienia notatek, wykonywania obliczeń. W przypadku nauki programowania, która staje się coraz bardziej popularna, niezbędna będzie odpowiednia wersja oprogramowania z kompilatorem.

Najczęstsze problemy podczas nauki online

Do najczęstszych problemów podczas zajęć online zaliczamy przerywanie połączenia internetowego. W większości przypadków ten problem nie do końca zależy od nas, a od naszego dostawcy internetu. Jeśli tego typu sytuacje zdarzają się notorycznie, konieczny może okazać się kontakt z firmą, która dostarcza nam tego typu usługi. Być może nadajnik zmienił swoje położenie, przez co jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia. Jednakże zanim zdecydujemy się na taki krok, sprawdźmy, czy wina nie leży po naszej stronie. Kiedy używamy bezprzewodowego połączenia WiFi, może okazać się, że nasz router jest w dalekiej odległości od urządzenia, przez co zasięg sygnału jest bardzo słaby, co skutkuje problemami związanymi z niestabilnym połączeniem. Kolejnym często spotykanym kłopotem jest niedziałający mikrofon. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego, być może źle podłączyliśmy zewnętrzne urządzenie lub jest ono niesprawne. W przypadku laptopa warto sprawdzić w ustawieniach czy mikrofon na pewno jest włączony. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę głośnika, która z reguły znajduje się w prawym dolnym rogu i wybieramy opcję podobną do “urządzenia do nagrywania”. Naszym oczom powinna pojawić się lista mikrofonów. Teraz wystarczy znaleźć odpowiednią pozycję, kliknąć na nią prawym przyciskiem, włączyć i po chwili wszystko powinno wrócić do normy.

Zalety przeprowadzania lekcji online

Skupiliśmy się w dużym stopniu na aspektach technicznych nauki online, teraz przyjrzymy się bliżej temu zjawisku z bardziej praktycznego punktu widzenia. To, że jest to bardzo skuteczna metoda, raczej nie ulega wątpliwości. Odpowiednie nauczanie przez internet z powodzeniem może zastąpić osobiste spotkania, co więcej często jest jeszcze bardziej wydajne. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zajęcia indywidualne. Co prawda masowe nauczanie też może być skuteczne, ale wymaga od ucznia odpowiedniego skupienia się. Niestety w takich przypadkach ciężko jest również ustalić odpowiednią prędkość przekazywania wiedzy, gdyż każdy uczeń przyswaja ją w różnym tempie. Ogromną zaletą indywidualnego nauczania online w domu jest to, że znajdujemy się we własnym otoczeniu, nie ma w pobliżu nikogo obcego, dzięki czemu uczeń czuje się zdecydowanie bardziej swobodnie. Teraz można także zastanowić się nad koniecznością posiadania kamerki, o której była już wcześniej mowa. Zgadza się, dla odważnych osób może to być dobre rozwiązanie, jednakże w wielu przypadkach mamy do czynienia ze wstydliwymi, zdolnymi uczniami, którzy pewniej czują się, kiedy nikt ich nie widzi. Dlatego też kamera powinna być tylko dodatkiem i żaden korepetytor nie powinien jej wymagać. Posiadając duże doświadczenie w zakresie udzielania korepetycji z informatyki, doskonale zdaję sobie sprawę, jak skuteczna może być nauka przez internet. Programowanie, pomimo że nie należy do najłatwiejszych czynności, dzięki indywidualnym lekcjom staje się łatwo przyswajalne. Dowodem tego mogą być doskonale napisane egzaminy dojrzałości przez maturzystów z informatyki na poziomie rozszerzonym. Oczywiście nie da się ukryć, że wiele też zależy od predyspozycji poszczególnych uczniów, a także odpowiedniego podejścia korepetytora. Należy też pamiętać, że nauka informatyki wymaga indywidualnej pracy ucznia w warunkach domowych. Podobnie jest w przypadku szachistów. Trener przekazuje najważniejsze wskazówki i bazowe informacje dotyczące gry, ale to potencjalny szachista powinien dołożyć wszelkich starań, aby rozszerzać swoją wiedzę i ją utrwalać, a także poprawiać umiejętności.

Kompetentny korepetytor to nie wszystko…

Należy pamiętać o tym, że nie jest możliwe przekazanie odpowiedniej wiedzy osobie, która nie chce jej przyswoić. Dotyczy się to zarówno zajęć online, jak i tych odbywających się w szkole. Zapewne wielu z nas pamięta osoby siedzące w ostatniej ławce, które zamiast notować i uważnie słuchać przekazywanej treści, głośno rozmawiały, rzucały papierowymi samolotami lub grały w gry na telefonie. Takie osoby już na pierwszy rzut oka nie są zainteresowane nauką. Podobnie jest w przypadku nauki online. Korepetytor może “wylewać siódme poty”, aby w jak najbardziej przystępny sposób przekazać wszelkie niezbędne informacje, jeśli jednak uczeń nie będzie odpowiednio się skupiał, notował, pracował indywidualnie w domu, nauka ta będzie bezowocna i zakończy się jedynie niepotrzebną stratą czasu z obu stron.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Przyszłościowy pogląd na programowanie

Zastanawiałeś się kiedyś nad przyszłością programowania? Co się stanie z zawodem programisty za 5 czy 10 lat? Czy zawód ten stanie się tak popularny, że nie będzie na niego zapotrzebowania? Zajrzyj do tego wpisu i dowiedz się więcej.

Jak zacząć naukę programowania?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak można zacząć naukę programowania, ten wpis jest idealny dla Ciebie. Nigdy wcześniej nie programowałeś? Nie wiesz jak rozpocząć? Postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Dlaczego dzieci powinny się uczyć programowania?

Jak myślisz, dlaczego Twoje dziecko powinno rozpocząć naukę programowania? Rozwijanie hobby? Zdobywanie cennego doświadczenia do wykorzystania w przyszłości? A może coś zupełnie innego? Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się jak bardzo duży wpływ ma rozpoczęcie nauki programowania przez Twoje dziecko.kurs maturalny informatyka