Nauka online – wady i zalety oraz definicja e-learningu

Nauka online spopularyzowała się przez pandemię koronawirusa. Oczywiście już wcześniej była to dość znana forma przyswajania wiedzy, jednakże zamknięcie szkół i uczelni spowodowało, że zdecydowanie szersze grono odbiorców zainteresowało się tym tematem. Poziom nauczania różni się w zależności od poszczególnych placówek, jednakże uczniowie przed ekranami komputerów mogą nabyć taką samą ilość wiedzy, jaką przyswoiliby podczas tradycyjnych zajęć.

Nauka online – czego potrzebujemy do przeprowadzenia e-learningu?

Przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniego elektronicznego urządzenia, ze stałym dostępem do internetu. Najlepiej, aby był to komputer stacjonarny lub laptop, posiadający podzespoły pozwalające na płynną komunikację między uczniem a korepetytorem. Oczywiście równie dobrze może to być tablet lub telefon, jednak ze względu na mniejszy ekran, jest to mało wygodne rozwiązanie. Odczujesz to głównie podczas udostępniania obrazu przez drugą osobę – co prawda okaże się on wyraźny, ale niestety zbyt mały, przez co konieczne będzie nadwyrężanie wzroku, żeby dostrzec szczegóły.

Przydatny okaże się również mikrofon, dzięki któremu będziesz mógł porozumiewać się za pomocą komunikacji głosowej. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku tłumaczenia trudniejszych zagadnień, gdzie uczeń w każdej chwili może przerwać i zapytać się korepetytora o niejasną kwestię. Dzięki temu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, a nauka będzie kontynuowana. Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście użycie klawiatury, w celu przekazania wiadomości, niestety jest to dosyć wolne i prowadzi do nieporozumień, bo zanim wyślesz zapytanie minie kilka sekund. W tym czasie korepetytor może już przejść do kolejnego zagadnienia.

Kursy online
Kursy online cieszą się coraz większą popularnością. Skorzystaj z mojego autorskiego kursu przygotowującego do matury z informatyki, który pomógł już wielu uczniom.

Często wymagana jest również kamerka internetowa, ale czy rzeczywiście jest niezbędna? To kwestia sporna, o której powiem więcej w dalszej części wpisu. Kiedy masz już odpowiednio przygotowany sprzęt, potrzebujesz oprogramowania. Z reguły jest ono ogólnodostępne na wielu stronach internetowych, w większości przypadków bezpłatnie. Mowa tu przykładowo o takich aplikacjach jak Microsoft Teams, czy Discord. Istotne jest pierwsze uruchomienie programu, gdyż musisz poradzić sobie z konfiguracją, która, mimo że nie należy do najtrudniejszych, dla początkujących użytkowników może być problematyczna. Pamiętaj także o stałym dostępie do internetu, bez którego nie połączysz się ze swoim korepetytorem. Przydadzą się również inne programy, m.in. do robienia notatek, czy wykonywania obliczeń. W przypadku nauki programowania, która staje się coraz bardziej popularna, niezbędna będzie odpowiednia wersja środowiska IDE z kompilatorem.

Najczęstsze problemy podczas e-learningu

Do najczęstszych problemów podczas zajęć online zalicza się przerywanie połączenia internetowego. W większości przypadków ten problem nie do końca zależy od Ciebie, a od Twojego dostawcy internetu. Jeśli tego typu sytuacje zdarzają się notorycznie, konieczny może okazać się kontakt z firmą, która dostarcza nam tego typu usługi. Być może nadajnik zmienił swoje położenie, przez co jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia. Jednakże, zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź, czy wina nie leży po Twojej stronie. Kiedy używasz bezprzewodowego połączenia WiFi, może okazać się, że Twój router jest w dalekiej odległości od urządzenia, przez co moc sygnału okazuje się zbyt słaba, co skutkuje problemami związanymi z niestabilnym połączeniem.

Kolejnym często spotykanym kłopotem jest niedziałający mikrofon. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego, być może źle podłączyłeś zewnętrzne urządzenie lub jest ono niesprawne. W przypadku laptopa warto sprawdzić w ustawieniach czy mikrofon na pewno jest włączony. W Windowsie 10 kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę głośnika, która z reguły znajduje się w prawym dolnym rogu i wybierz opcję „urządzenia do nagrywania” lub podobną. Twoim oczom ukaże się lista mikrofonów. Teraz wystarczy znaleźć odpowiednią pozycję, kliknąć nią prawym przyciskiem, włączyć i po chwili wszystko powinno wrócić do normy. Oczywiście w nowszych lub starszych wersjach systemu, ta procedura może wyglądać inaczej. Jednak nadal należy dotrzeć do ustawień, choćby za pomocą ustawień w menu start.

ads banner

Zalety przeprowadzania lekcji online

Skupiliśmy się w dużym stopniu na aspektach technicznych e-learningu, teraz przyjrzymy się bliżej temu zjawisku z bardziej praktycznego punktu widzenia. To, że jest to bardzo skuteczna metoda, raczej nie ulega wątpliwości. Odpowiednie nauczanie przez internet z powodzeniem może zastąpić osobiste spotkania, co pozwala na dużą oszczędność czasu. Rodzice nie muszą zawozić i odbierać dziecka z zajęć. Przede wszystkim powinieneś zwrócić szczególną uwagę na zajęcia indywidualne. Co prawda masowe przekazywanie wiedzy też może być skuteczne, ale wymaga od ucznia odpowiedniego skupienia się. Niestety w takich przypadkach ciężko jest również ustalić prawidłową prędkość podawania informacji, gdyż każdy uczeń przyswaja je w różnym tempie. Ogromną zaletą indywidualnego nauczania online w domu jest to, że znajdujesz się we własnym otoczeniu, gdzie nie ma w pobliżu nikogo obcego, dzięki czemu uczeń czuje się zdecydowanie bardziej swobodnie.

E-learning wady i zalety
Nauczanie w formie e-learningu okazuje się posiadać wiele zalet, jak choćby przebywanie w przyjaznym dla ucznia środowisku, czy brak konieczności dojazdów. Oczywiście mowa tu o przekazywaniu wiedzy między dwoma osobami. W przypadku nauczania masowego, niestety pojawia się większa ilość wad.

Teraz można także zastanowić się nad koniecznością posiadania kamerki, o której była już wcześniej mowa. Zgadza się, dla odważnych osób może to być dobre rozwiązanie, jednakże w wielu przypadkach mamy do czynienia ze wstydliwymi, zdolnymi uczniami, którzy pewniej czują się, kiedy nikt ich nie widzi. Dlatego też rozmowa wideo powinna być tylko dodatkiem i żaden korepetytor nie powinien jej wymagać. Posiadając duże doświadczenie w zakresie udzielania korepetycji z informatyki, doskonale zdaję sobie sprawę, jak skuteczna może być nauka przez internet. Programowanie, pomimo że nie należy do najłatwiejszych czynności, dzięki indywidualnym lekcjom staje się łatwo przyswajalne. Dowodem tego mogą być doskonale napisane egzaminy dojrzałości z informatyki na poziomie rozszerzonym przez moich maturzystów.

Oczywiście nie da się ukryć, że wiele też zależy od predyspozycji poszczególnych uczniów, a także odpowiedniego podejścia korepetytora. Należy również pamiętać, że nauka informatyki wymaga indywidualnej pracy ucznia w warunkach domowych. Podobnie jest w przypadku szachistów. Trener przekazuje najważniejsze wskazówki i bazowe informacje dotyczące gry, ale to potencjalny szachista powinien dołożyć wszelkich starań, aby poszerzać swoją wiedzę i ją utrwalać, a także poprawiać umiejętności.

Kurs e-learningowy w obecnych czasach – nauczanie online dla każdego

Trzeba zauważyć, że przez pandemię covida nauka online stała się niesamowicie popularna. Szkoły oraz uczelnie przekonały się do tej formy prowadzenia zajęć. Między innymi wykłady na różnych uczelniach są obecnie prowadzone jedynie w formie zdalnej. Jest to duże udogodnienie zarówno dla studentów jak i wykładowców. E-learning posiada wiele zalet, o których wspomniano już wcześniej. Co ciekawe, według badań w Ameryce (przeprowadzonych przez dział badań Statista), nawet 81% studentów, uważa, że e-learning pomógł im zdobyć lepsze oceny. Poza tym nawet w wielu firmach coraz częściej szkolenia przybierają formę online, co dla pracowników jest dogodniejszą opcją.

Podsumowanie – Kompetentny korepetytor to nie wszystko…

Należy pamiętać o tym, że nie jest możliwe przekazanie odpowiedniej wiedzy osobie, która nie chce jej przyswoić. Dotyczy to zarówno zajęć online, jak i tych odbywających się w szkole. Zapewne wielu z nas pamięta osoby siedzące w ostatniej ławce, które zamiast notować i uważnie słuchać przekazywanych treści, głośno rozmawiały, rzucały papierowymi samolotami lub grały na telefonie. Takie osoby już na pierwszy rzut oka nie są zainteresowane nauką.

Podobnie jest w przypadku nauki online. Korepetytor może „wylewać siódme poty”, aby w jak najprzystępniejszy sposób przekazać wszelkie niezbędne informacje, jeśli jednak uczeń nie będzie odpowiednio się skupiał, notował i pracował indywidualnie w domu, nauka ta będzie bezowocna, co zakończy się jedynie niepotrzebną stratą czasu z obu stron. Jeśli jednak masz chęć do nauki, to szkolenie e-learningowe okaże się strzałem w dziesiątkę.

Najczęściej zadawane pytania o e-learning

Jakie są rodzaje e-learningu?

Wyróżnia się dwa typy nauki online, gdzie różnice polegają na sposobie oraz czasie interakcji:

  • Synchroniczny – uczniowie oraz korepetytorzy uczestniczą w zajęciach w tym samym czasie. Dzięki temu mogą nawiązywać ze sobą interakcję, reagować na wszelkie pytania i stworzyć atmosferę sprzyjającą nauce.
  • Asynchroniczny – tutaj główną cechą jest duża elastyczność jeśli chodzi o przyswajanie wiedzy. Uczniowie mają dostęp do różnorodnych materiałów online, jednak korzystają z nich kiedy sami zechcą. Poza tym kontakt z korepetytorem może być opóźniony (długi czas oczekiwania na odpowiedź).
Czy e-learning jest odpowiedni dla każdego?

W przypadku synchronicznego, jak najbardziej tak. Kontakt z nauczycielem oraz regularne godziny zajęć, sprawiają, że motywacja do nauki jest na wysokim poziomie. Jednocześnie oszczędza się czas, jeśli chodzi o dojazdy. Tylko w sytuacji, gdzie potrzebny byłby fizyczny kontakt z jakimiś narzędziami, nie jest to wskazana forma przyswajania wiedzy. Natomiast asynchroniczny e-learning, jest polecany osobom z dużą motywacją oraz dyscypliną, które samodzielnie dbają o regularną naukę.

Czy w 2024/2025 zajęcia w szkole będą online?

Obecnie nie ma takich planów. Szkolne zajęcia w formie e-learningu mogą się odbyć, jeśli będzie panowała zbyt niska temperatura, która mogłaby zagrozić zdrowiu lub życiu uczniów.

ads banner

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Przyszłość informatyki – nowoczesne języki programowania

Zastanawiałeś się kiedyś nad przyszłością programowania? Co się stanie z zawodem programisty za 5 czy 10 lat? Czy zawód ten stanie się tak popularny, że nie będzie na niego zapotrzebowania? Zajrzyj do tego wpisu i dowiedz się więcej.

Jak zacząć naukę programowania?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak można zacząć naukę programowania, ten wpis jest idealny dla Ciebie. Nigdy wcześniej nie programowałeś? Nie wiesz jak rozpocząć? Postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Dlaczego dzieci powinny się uczyć programowania?

Jak myślisz, dlaczego Twoje dziecko powinno rozpocząć naukę programowania? Rozwijanie hobby? Zdobywanie cennego doświadczenia do wykorzystania w przyszłości? A może coś zupełnie innego? Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się jak bardzo duży wpływ ma rozpoczęcie nauki programowania przez Twoje dziecko.