Wakacyjny kurs programowania dla dzieci

Ćwiczenia poprawiające koncentrację, uczące logicznego myślenia i rozwijające wyobraźnię – na kurs komputerowy dla małych dzieci wcale nie trzeba patrzeć przez pryzmat ich dalszej przyszłości – studiów czy wykonywanego zawodu. Zajęcia z informatyki to przede wszystkim świetny trening dla mózgu i do tego w bardzo przyjemnej formie.

Wakacyjny kurs programowania dla dzieci – łącz naukę z zabawą w kodowanie!

Środowisko, w jakim wychowują się nasze dzieci wręcz wymusza na nich dobrą albo nawet bardzo dobrą znajomość zagadnień informatycznych. Wystarczy spojrzeć, jak postęp cyfryzacji modernizuje sam rynek zawodowy, wymuszając na pracownikach przyswojenie przynajmniej elementarnych podstaw wiedzy np. z Excela, Outlooka, czy z tworzenia aplikacji multimedialnych. Nie trzeba jednak wybiegać aż tak daleko w przyszłość. Dzieci właściwie wychowują się na smartfonach, ipadach, czy tabletach. Skoro od najmłodszych lat wykazują zainteresowanie środowiskiem informatycznym, to dlaczego tego nie wykorzystać na poszerzanie ich wiedzy? Taki kurs, który opiera się na ciekawych zadaniach nie męczy, a sprawia, że dziecko będzie z niecierpliwością czekać na kolejne etapy kursu.

Zaszczep w dziecku bakcyla poprzez wakacyjny kurs programowania

Jeśli informatyka kojarzy się Twojemu dziecku ze żmudnymi, często trudnymi zadaniami i wiecznym stresem, to masz szanse udowodnić mu, że jest zupełnie inaczej. Od kilku lat już w przedszkolach wprowadzane są takie zajęcia z informatyki, które właśnie poprzez zabawę mają pobudzać dzieci do kreatywnego myślenia i ułatwiać poznawanie nowoczesnych technologii czy programów komputerowych. I to przynosi efekty! Dzieci są lepiej przygotowane na pierwsze zajęcia w szkole, chętniej rozwiązują zadania i są w tym wszystkim bardziej samodzielne. Taki sam cel może spełnić wakacyjny kurs programowania dla dzieci. Krótkie zadania pomogą łatwiej się przygotować do wrześniowych zajęć bądź przećwiczyć materiał, który w szkole przysparzał nieco trudności.

Dlaczego dzieci warto uczyć programowania?

Kreatywne myślenie, koncentracja, cierpliwość, twórcze myślenie – to umiejętności i cechy, które są niezwykle przydatne podczas całej edukacji. Pozwalają uzyskiwać wysokie wyniki i lepiej przyswajać wiedzę. Trzeba też się zmierzyć z najbliższą przyszłością. Headhunterzy i specjaliści od HR już dziś przestrzegają, że cyfryzacja kompletnie zmieni rynek pracy. Nowe zawody będą opierać się właśnie na nowoczesnych technologiach i informatyce. Dlatego dostosowanie naszych pociech do nowych wymagań jest dziś wręcz absolutnym minimum. Im szybciej dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki w świecie programowania, tym łatwiej będzie mu przyswajać trudniejsze zadania w przyszłości.

W jakim wieku rozpocząć naukę informatyki?

Proste zadania z zakresu kodowania można wdrażać już w wieku przedszkolnym. Badania wykazują, że już czterolatki potrafią obsługiwać nawet bardziej skomplikowane gry i aplikacje na tablecie. Dzieci bowiem niezwykle szybko przyswajają wiedzę, dlatego również psychologowie są zdania, że dzieci od najmłodszych lat powinny się uczyć języków czy właśnie informatyki. Jeśli coś je szczególnie zainteresuje, to z chęcią będą wykonywać coraz trudniejsze, wymagające większego zaangażowania zadania. Jak to jednak sprawdzić, czy dziecko ma predyspozycje do kodowania? Choćby zapisując je na taki miesięczny kurs programowania.

Jaki jest optymalny czas spędzania przed komputerem dla dziecka?

Wielu psychologów jest zdania, że dzieci nie powinny zbyt dużo czasu spędzać przed komputerem, zwłaszcza jeśli główną rozrywką są agresywne gry komputerowe. Jednak z drugiej strony dziś niemal każde dziecko ma dostęp do komputera i korzysta z niego na różny sposób. Zamiast gier, dziecko może rozwiązywać zadania z kursu informatycznego. Pomogą one maluchowi uświadomić sobie, do czego służy komputer, a więc nie tylko do gier, ale również by uczyć się, zdobywać wiedzę i robić coś pożytecznego. Rodzic powinien więc kontrolować, w jaki sposób dziecko korzysta z technologii cyfrowych. Jeśli ten czas jest poświęcony aktywnemu i twórczemu myśleniu, to dlaczego go nawet nie wydłużyć?

Zajęcia w szkole mogą być nudne, ale kurs z informatyki nie!

Wielu pedagogów, jak i psychologów jest zdania, że do dzieci trzeba mieć odpowiednie podejście. Inaczej trudno je będzie zarazić chęcią do zdobywania wiedzy, czy pokonywania ewentualnych trudności. Dlatego często na zajęciach szkolnych dzieci nie wykazują zbyt dużej inicjatywy, starając się jedynie „zaliczyć” konkretny przedmiot. Oczywiście nie każdy musi być informatykiem i nie każdy musi czuć adrenalinę przy pisaniu programów czy tworzeniu animacji. Informatyka jednak staje się powoli takim absolutnym minimum, jak prawo jazdy, umiejętność pisania, czy znajomość kilku języków obcych. Nie trzeba więc pracować w dziale IT, ale zdecydowanie warto znać choćby podstawy informatyki. Dlatego jeśli dziecko ma słabe oceny z tego przedmiotu, to warto zweryfikować przyczynę. Kurs może tutaj bardzo pomóc. Właściwe podejście, ciekawy sposób przedstawiania zadań i możliwość sprawdzania w trybie rzeczywistym czy dziecko prawidłowo rozwiązało zadanie sprawi, że dziecko chętniej podejdzie do informatyki, także w szkole.

Zamiast stresu – pełna zabawa w kodowanie!

Wakacyjne kursy dla dzieci nie są żadną nowością. To dobry sposób na aktywne zagospodarowanie czasu, zwłaszcza jeśli dzieci letnie wakacje spędzają w domu. Jeśli jednak taki kurs będzie się kojarzył ze zwykłymi zajęciami szkolnymi, to z pewnością nie odniesie to zamierzonego rezultatu. Jak to zmienić? Kurs musi być tak przygotowany, by zapewnić dzieciom pełną swobodę w wykonywaniu zadań. Dziecko musi odczuwać też radość i satysfakcję. To właśnie dlatego nasz kurs pomaga przyswoić wiedzę w przyjemny sposób. Dziecko nie spędza nad zadaniami kilku godzin, nie musi rywalizować z innymi kursantami, a na koniec nie będzie odczuwać stresu z powodu testu końcowego. Chodzi o taką zabawę, która na końcu kursu automatycznie zamieni się w naukę i to całkiem skuteczną.

Na zakończenie warto dodać, że kurs jest w pełni on-line. Oznacza to, że nie trzeba być w domu, aby go wykonywać. Wystarczy tylko komputer i dostęp do internetu, aby móc uczestniczyć w kursie.

Chcesz nauczyć dziecko programowania? Skontaktuj się z nami!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: