Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Rynek IT to najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki. Informatyzacja z przytupem wchodzi w kolejne dziedziny życia. Programiści, testerzy oraz podobne grupy zawodowe od lat cieszą się jednymi z najwyższych zarobków. Nic dziwnego, że wiele osób, i to w różnym wieku, próbuje swoich sił w IT. Co zatem trzeba zrobić, żeby rozpocząć swoją przygodę z tą branżą i czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Praca programisty bez studiów – liczy się nie tylko wykształcenie

Kierunki IT od lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób wybierających się na studia. Jednak, nie każdy może sobie pozwolić na kilka lat studiowania. Ograniczenia budżetowe, obowiązki rodzinne czy po prostu niedostateczna liczba punktów uzyskanych na maturze niejednej osobie może zniweczyć marzenia o karierze w IT. Okazuje się jednak, że nie dyplom czyni specjalistę i możliwa jest nawet praca dla informatyka, zaraz po technikum czy liceum. Dziś wielu młodych ludzi programuje amatorsko już w szkole średniej i właśnie na takie osoby czeka praca w IT bez doświadczenia. Wiele firm poszukuje młodych, świeżych umysłów, które nieskrępowane sztywnymi zasadami, szybko przyswoją nowości i innowacyjne rozwiązania. Branża informatyczna od zera to również opcja dla tych, którzy pragną się przebranżowić. Dla przykładu, finansista czy pielęgniarka, którzy do tej pory nie byli związani z rynkiem informatyki, nierzadko po intensywnej nauce okazują się być niezłymi programistami, czy testerami. Zwłaszcza, że dziś wystarczy średnia znajomość jednego z języków kodowania, znajomość angielskiego i chęć dalszego rozwoju, aby praca w IT bez doświadczenia stała się realną możliwością.

Kursy, szkolenia, webinary – szansą na karierę w IT

Można też zastanawiać się, w jaki sposób wejść na rynek informatyczny od zera. Na wiele osób czeka praca w IT już po kursie. Istnieje wiele instytucji, które prowadzą szkolenia z programowania czy testowania. Nie tylko jest to okazja do poznania tajników informatyki, ale również jest to szansa do zawarcia kontaktów z ludźmi z branży. Nierzadko, dla najlepszych uczestników oferowane jest stanowisko pracy w branży po kursie – i to zaraz po jego ukończeniu.

Praca w IT bez studiów jest również możliwa dla osób, które kształcą się we własnym zakresie. Dziś w Internecie istnieje wiele webinarów, blogów i stron tematycznych, które krok po kroku wprowadzają zainteresowane osoby w tajniki wiedzy programisty, czy testera.

Jak zostać programistą bez studiów
Praca programisty nie wymaga studiów. Nie musisz posiadać żadnego zezwolenia na wykonywanie tego zawodu. Dlatego też najbardziej istotne są umiejętności, które możesz zdobyć na własną rękę, a także z naszą pomocą.

Jednak na jaki rodzaj kursu się zdecydować? Pod spodem znajdziesz zalety oraz wady różnego rodzaju materiałów oraz szkoleń, które możesz wykorzystać do nauki programowania.

  • Bootcampy – to możliwość zapoznania się z programowaniem w praktyce, jednak nadal jest to głównie opanowanie podstaw. Obecnie jest niezwykle wiele różnego rodzaju szkoleń, których jakość mocno się waha. Trzeba się dobrze postarać, żeby znaleźć bootcamp, zapewniający odpowiednią dawkę wiedzy.
  • Kursy internetowe (w formie tekstowej) – są w większości darmowe, także nic nie musisz wydawać. Minusem jest jednak to, że nie są one dostosowane do potrzeb danego ucznia, także zdobywanie wiedzy może iść opornie. Na dodatek praktycznie każdy może go stworzyć, należy więc zwracać uwagę na to kim jest autor, jakie właściwie doświadczenie posiada.
  • Książki – zazwyczaj znajdziesz tam skoncentrowaną dawkę informacji, która pokaże Ci od początku do końca jak należy poradzić sobie z konkretnymi zagadnieniami. Jednak ze względu na długi czas tworzenia poszczególnych pozycji, w czasie wydania ich na rynek mogą okazać się odrobinę przestarzałe. Poza tym jest wiele książek z dużą ilością teorii. Zamiast tego warto postawić na tytuły przedstawiające jak najwięcej praktycznych zastosowań języka, które są stosunkowo nowe.
  • Wideokursy na youtube – ogromnym plusem jest w tym przypadku to, że zobaczysz jak dana osoba poradziła sobie z konkretnym problemem, krok po kroku w formie wideo. Nie ma tu miejsca na niejasności jeśli chodzi o dany kod, jednak korzystanie z kursów wideo zazwyczaj trwa dłużej od tekstowej alternatywy. Poza tym nie każdemu odpowiada taka forma przyswajania wiedzy. Podobnie jak w przypadku kursów w formie tekstowej, zwracaj uwagę kim jest autor.
  • Nauka z korepetytorem – to świetna opcja zdobywania potrzebnych informacji, bo osoba nauczająca dopasuje konkretny kurs oraz program do Twoich potrzeb. Możesz więc w krótszym czasie zdobyć wymaganą wiedzę, a przy tym masz pewność regularnej nauki. Oczywiście jest to opcja płatna, jednak jest to inwestycja w Twoją przyszłość.

Jak zostać programistą bez studiów?

Najważniejsza jest w tym przypadku regularna nauka. Pod spodem znajduje się prosty plan, którego możesz się trzymać w celu zdobycia podstawowych umiejętności, dzięki którym postawisz pierwsze kroki w świecie programowania.

  1. Wybierz język – skoro już masz pewność, że pragniesz zostać programistą, to kluczowe jest wybranie swojej pierwszej technologii. Oczywiście istnieją różne języki, na które można się zdecydować. Za najpopularniejsze, szczególnie na początek uznaje się Python, Java oraz C++. Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, który z nich będzie Twoim pierwszym wyborem. Z czasem możesz z łatwością zmienić język jakiego używasz, najważniejsze jest poznanie podstaw algorytmiki i budowy programów.
  2. Przejdź kurs programowania – w tym celu możesz zdecydować się na opcje, które zostały wcześniej wymienione. Jest wiele możliwości zdobywania wiedzy, niezależnie od tego czy zamierzasz zapłacić, czy też skorzystać z darmowych materiałów. Postaw jednak na regularną naukę, która z czasem najlepiej zaprocentuje.
  3. Stwórz własny projekt – niezależnie od tego z jakiej technologii korzystasz i jak wiele umiesz, najważniejsze jest tworzenie własnych projektów. Właśnie z ich pomocą zdołasz opanować istotne umiejętności wymagane w czasie programowania, a jednocześnie też napiszesz aplikacje, które możesz pokazać w ramach CV Twojemu potencjalnemu pracodawcy. Wśród gotowych pomysłów na pierwszy projekt możesz znaleźć: grę (warto inspirować się klasycznymi tytułami sprzed lat), program do obliczania równań, czy kalendarz.

Tak naprawdę wystarczy te kilka punktów, żeby zacząć naukę programowania. Wszystko zależy już od Ciebie. Z pomocą Internetu masz wszystko w swoim zasięgu. A jeżeli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami i zacznijmy wspólnie działać!

Co jest ważne w czasie nauki programowania bez studiów?

Istnieją pewne aspekty, które warto brać pod uwagę, jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach, które zapewnią odpowiednią dawkę wiedzy. Pamiętaj o poniższych punktach, a znacznie łatwiej zdołasz zostać programistą bez studiów. Ważne są:

  • Regularna nauka – to właśnie dzięki systematycznemu zdobywaniu wiedzy zdołasz opanować potrzebne zagadnienia. Z początku możesz postawić na małe kroczki, czyli przykładowo minimalnie 15 minut dziennie poświęcić na przerabianie kursu lub tworzenie własnego projektu. To naprawdę niewiele, a zdołasz każdego dnia dołożyć cegiełkę do swoich programistycznych umiejętności.
  • Pasja do programowania – niezależnie od tego jaka technologia czy praca Cię interesuje, to postaraj się to po prostu polubić. Nie należy na siłę zajmować się czymś co jest dla człowieka nieprzyjemne. Zacznij więc spokojnie z nauką programowania i zorientuj się, co najbardziej Cię w tym fascynuje.
  • Wiara w siebie – nawet jeśli widzisz wiele błędów w swoich programach, to nie przejmuj się tym. Właśnie o to chodzi, żeby uczyć się na nich, dzięki temu z kolejnym kodem pójdzie Ci znacznie lepiej. Każda linijka, którą napiszesz jest sukcesem, o którym warto pamiętać.
ads banner

Umiejętności programisty – jak zacząć?

Tak jak w każdym zawodzie także i tutaj potrzeba posiadać określone zdolności, dzięki którym jest znacznie większa szansa, że pracodawca spojrzy na Ciebie przychylnym wzrokiem. Jeśli nie posiadasz szczególnej wiedzy informatycznej, a więc szukasz informacji o tym jak zostać programistą od zera, to sprawdź co Ciebie czeka w przyszłości. Docelowo będzie wymagana praktyczna znajomość takich zagadnień jak:

  • Język programowania – konieczna jest oczywiście znajomość konkretnego języka, z pomocą którego zdołasz sprawnie tworzyć programy. Python, C++ oraz Java to jedne z najpopularniejszych. Od Ciebie zależy w czym najlepiej Ci pójdzie.
  • Biblioteki – zależnie od branży oraz języka konieczna jest również znajomość odpowiednich bibliotek. Co prawda w czasie pracy zawodowej początkujący programista zapozna się z nimi, jednak już wcześniej dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
  • System kontroli wersji – z jego pomocą można zorientować się, które linijki kodu zostały zmienione, a więc umożliwia on wygodną pracę nad projektem wielu osobom w tym samym czasie. Jest to więc wręcz wymagane narzędzie z którego korzysta się w czasie pracy przy większych projektach. Jednym z najpopularniejszych systemów kontroli wersji jest Git.
  • Algorytmy – w przypadku programowania konieczne jest poznanie w jaki sposób tworzyć funkcjonalny kod, a także jak go zoptymalizować. Zapoznaj się z najpopularniejszymi algorytmami, co zdoła Ci pomóc w dalszej pracy nad programami.
  • Testowanie – w przypadku większych projektów testowaniem zajmują się osoby specjalnie do tego przeznaczone. Jednak każdy programista powinien posiadać pewne umiejętności z tego zakresu, co umożliwi szybkie wychwycenie największych błędów, a także zorientowanie się, która część kodu jest problematyczna.

CV programisty – co w nim umieścić?

Przede wszystkim nie staraj się o skromność. Każdy aplikujący programista będzie starał się pokazać z jak najlepszej strony. Przedstaw więc wszystkie swoje umiejętności jakie posiadasz, czy chodzi o języki programowania, biblioteki czy też konkretne narzędzia z których korzystasz. Jednak w przypadku CV najważniejsze jest z pewnością portfolio. Dobrze jeśli udało Ci się poświęcić czas na tworzenie własnych projektów, które możesz dołączyć do swojej aplikacji o pracę.

Programista - jak zacząć
Odpowiednie portfolio okazuje się dużą pomocą przy staraniu się o pracę. Potencjalny pracodawca z łatwością zobaczy jak duże umiejętności posiadasz, a więc jak cennym pracownikiem możesz zostać.

Warto postarać się o zaprezentowanie jednego dużego projektu, a także dwóch mniejszych. Przedstawienie zbyt wielu programów mija się z celem, bo żaden rekruter nie zapozna się z nimi (stawiają na oszczędność czasu). Dlatego najlepiej jest pokazać kilka najlepszych, które zdołają zachwycić potencjalnego pracodawcę. Możesz skorzystać z platformy GitHub, do przedstawienia aplikacji.

IT nie tylko dla absolwentów studiów informatycznych

Wiele osób zastanawia się, czy praca w IT bez studiów wiąże się z takimi samymi benefitami, jak w sytuacji dysponowania dyplomem ukończenia odpowiedniego kierunku, zwłaszcza z renomowanej uczelni. Może się zdarzyć tak, że na początku pensja będzie niższa, ale wystarczy trochę zaangażowania, samorozwoju, aby po krótszym czy dłuższym czasie wyrównać swoje zarobki.

Jak widać, praca w IT od zera jest jak najbardziej możliwa. Dziś, każdego dnia powstają nowe technologie, gospodarka z każdym dniem coraz bardziej się informatyzuje, a świat nie znosi próżni. Dlatego, praca dla informatyka po szkole średniej czy po odpowiednim kursie to doskonały sposób, aby wejść w najbardziej rozwijający się sektor zawodowy. Praca w IT bez doświadczenia czeka na ludzi, nie tylko wykształconych, ale przede wszystkim, ambitnych, kreatywnych i stawiających na samorozwój.

Warto zapoznać się z informacjami o tym, jak wielu programistów posiada wykształcenie, a ilu nie. Raport Stack Overflow z 2023 roku opisuje, że około 14% pracowników IT nie skończyło żadnych studiów. Z kolei ponad 13% uczęszczało na uniwersytet, ale nie uzyskało dyplomu. Można więc śmiało stwierdzić, że brak studiów to nie kłopot. Najważniejsze to zdobyć odpowiednie umiejętności, poparte praktyką.

Jeśli zamierzasz się przebranżowić i spróbować swoich sił w programowaniu, to jak najbardziej próbuj. Nie musisz mieć do tego żadnego wykształcenia związanego z IT. Najważniejsze, żeby poświęcić czas na naukę programowania i pamiętać, że kurs to dopiero początek. Twórz własne projekty, próbuj różnych rozwiązań algorytmicznych i zachwyć swojego przyszłego pracodawcę.

Podsumowanie

Najważniejsze są Twoje umiejętności. Nieważne jaki dyplom posiadasz, to jest to jedynie dodatkowy atut, który może, ale nie musi pomóc. Jednak od tego jak dobrze programujesz, będzie zależała cała Twoja kariera. Pracuj nad swoimi umiejętnościami, twórz własne projekty i zdobądź wymarzoną pracę w IT.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem w kierunku informatycznym bez podejmowania studiów, zachęcam Cię do zapoznania się z przydatnym artykułem na temat kursów programowania.

Najczęściej zadawane pytania o pracę programisty bez studiów informatycznych

Czy programiści po studiach technicznych zarabiają lepiej?

Jedynie w korporacjach można oczekiwać, że studia zapewnią lepszą pensję. W przypadku innych firm, ukończenie odpowiedniej uczelni może jedynie pomóc na starcie, w uzyskaniu konkretnego stanowiska. Jednak nadal nie jest to najistotniejsza kwestia, bo wszystko zależy od Twoich projektów oraz posiadanych umiejętności. Jeśli przejdziesz przez pierwsze sito rekrutacji (porównywanie CV), to jest duża szansa na to, że otrzymasz prosty praktyczny test, gdzie musisz pokazać znajomość danej technologii. Często chodzi nawet o proste zadania typu “wskaż gdzie jest błąd”, podczas gdy chodzi jedynie o brakującą deklarację zmiennej, źle ustawiony warunek lub coś podobnego. W momencie gdy firma szuka programisty juniora, to jest nastawiona na to, że dopiero będzie zdobywał doświadczenie.

Ile zarabia programista?

W roku 2022, według danych pochodzących z Just Join IT, można było oczekiwać zarobków rzędu:

  • Junior – 7549 złotych brutto,
  • Mid – 14547 złotych brutto,
  • Senior – 21137 złotych brutto.
Jakie certyfikaty pomogą zdobyć pracę programisty?

Istnieją różne certyfikaty oraz dyplomy z kursów, które mogą okazać się pomocne. Jednak warto zauważyć, że większość certyfikatów dotyczy konkretnych technologii, więc trzeba się dobrze zastanowić nad tym w jaki kierunek celujesz. Przykładowe certyfikaty to:

  • Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD),
  • Certyfikat języka angielskiego,
  • OCPJP (Oracle Certified Professional, Java SE Programmer),
  • Certified Secure Software Lifecycle Professional.
ads banner

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: