Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych? | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Rynek IT to najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki. Komputeryzacja i informatyzacja z przytupem wchodzą w kolejne dziedziny życia. Informatycy, programiści, testerzy to również grupa zawodowa, która już od lat cieszy się jednymi z najwyższych zarobków. Nic dziwnego, że wiele osób, i to w różnym wieku, próbuje swoich sił w IT. Co zatem trzeba zrobić, żeby rozpocząć swoją przygodę z tą branżą i czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Praca w IT bez doświadczenia, czyli nie tylko wykształcenie

Kierunki IT od lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób wybierających się na studia. Jednak, nie każdy może sobie pozwolić na 5 lat studiowania. Ograniczenia budżetowe, obowiązki rodzinne czy po prostu niedostateczna liczba punktów uzyskanych na maturze niejednej osobie może zniweczyć marzenia o karierze w IT. Okazuje się jednak, że nie dyplom czyni specjalistę i możliwa jest już nawet praca dla informatyka po technikum. Dziś wielu młodych ludzi programuje amatorsko już w liceum i właśnie na takie osoby czeka praca w it bez doświadczenia. Wiele firm poszukuje młodych, świeżych umysłów, które nieskrępowane kodem i formułkami, szybko przyswoją nowości i innowacyjne rozwiązania. Praca w it od zera to również opcja dla tych, którzy pragną się przebranżowić. Dla przykładu, finansista czy pielęgniarka, którzy do tej pory nie byli związani z rynkiem informatyki, nierzadko po intensywnym przeszkoleniu okazują się być niezłymi programistami i testerami. Zwłaszcza, że dziś wystarczy średnia znajomość jednego z języków kodowania, znajomość angielskiego i chęć dalszego rozwoju, aby realną była praca w it bez doświadczenia.

Kurs, szkolenia, webinary – szansą na karierę w IT

Można też zastanawiać się, w jaki sposób wejść na rynek informatyczny: na wiele osób czeka już praca w it po kursie. Istnieje wiele instytucji, które prowadzą szkolenia z programowania czy testowania. Nie tylko jest to okazja do poznania tajników informatyki, ale również jest to szansa do poznania ludzi z branży. Nierzadko, dla najlepszych uczestników oferowana jest praca w it po kursie – i to zaraz po jego ukończeniu.

Praca w it bez studiów jest również możliwa dla osób, które kształcą się we własnym zakresie: dziś w Internecie istnieje wiele webinarów, blogów i stron tematycznych, które krok po kroku wprowadzają zainteresowane osoby w tajniki wiedzy programisty, seowca czy testera.

IT nie tylko dla absolwentów studiów informatycznych

Wiele osób zastanawia się, czy praca w it bez studiów wiąże się z takimi samymi benefitami, jak w sytuacji dysponowania dyplomem ukończenia odpowiedniego kierunku, zwłaszcza z renomowanej uczelni. Może się zdarzyć tak, że na początku pensja będzie niższa, ale wystarczy trochę zaangażowania, samorozwoju, aby po krótszym czy dłuższym czasie wyrównać swoje zarobki.

Jak widać, praca w it od zera jest jak najbardziej możliwa. Dziś, każdego dnia powstają nowe technologie, gospodarka z każdym dniem coraz bardziej się informatyzuje, a świat nie znosi próżni. Dlatego, praca dla informatyka po technikum czy po odpowiednim kursie to doskonały sposób dla ludzi, aby wejść w najbardziej rozwijający się sektor zawodowy. Praca w it bez doświadczenia czeka na ludzi, nie tylko wykształconych, ale przede wszystkim, ambitnych, kreatywnych i stawiających na samorozwój.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem w kierunku informatycznym bez podejmowania studiów, zachęcam Cię do zapoznania się z przydatnym artykułem na temat kursów programowania.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka