Baza wiedzy

Kalkulator IP – oblicz adres IP, sieci i maski

Kalkulator IP okazuje się pomocny przy nauce o adresacji IPv4. Przekonasz się, czy prawidłowo liczysz IP, czy dobrze rozumiesz pojęcia adresu sieciowego czy rozgłoszeniowego oraz inne. Również w trakcie konfiguracji domowej sieci internetowej, warto skorzystać z możliwości obliczania adresów IP.

Czym jest Git i GitHub i jak z nich korzystać?

Już wiele razy rzuciły Ci się w oczy frazy Git oraz GitHub? Ich znajomość jest wymagana w Twojej wymarzonej pracy? Przekonaj się do czego służy Git i GitHub, a także jakie są różnice między tymi pojęciami.

Ciąg Fibonacciego: algorytm, schemat blokowy i kalkulator

Jednym z podstawowych algorytmów, który warto znać, jest ciąg Fibonacciego. Pozwala on na polepszenie zrozumienia różnic pomiędzy rekurencyjną, a iteracyjną metodą konstruowania algorytmów. W tym wpisie tłumaczymy między innymi jakie zasady nim kierują oraz pokażemy, jak prezentuje się on w Pythonie i C++.

Sito Eratostenesa: schemat blokowy, algorytm i implementacja

Sito Eratostenesa jest algorytmem, który służy do wyznaczania liczb pierwszych z przedziału. Znajduje zastosowanie w takich językach jak Python czy C++. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat tego algorytmu – jak działa oraz co to jest sito Eratostenesa.

Sortowanie przez wstawianie

Sortowanie przez wstawianie to jedno z najbardziej przydatnych rodzajów sortowania. Warto się z nim zapoznać, dlatego zapraszamy do przeczytania tego wpisu.

Sortowanie bąbelkowe (bubble sort)

Sortowanie bąbelkowe to prosty algorytm umożliwiający posortowanie danych malejąco bądź rosnąco. Jak wygląda sortowanie bąbelkowe w języku Python? A jak w C++? Dowiecie się w tym wpisie!

Algorytm Euklidesa – Co to jest, do czego służy i jak obliczyć NWD?

Algorytm Euklidesa służy do obliczania Największego Wspólnego Dzielnika (NWD) dla dwóch liczb naturalnych. Wykorzystuje się go w językach programowania takich jak Python, Java czy C++. Zachęcamy do przeczytania tego wpisu, aby dowiedzieć się więcej!

ROZWIĄZANIA Matura z informatyki maj 2021

Na pewno zastanawiacie się, jak wam poszła tegoroczna matura z informatyki. Na wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać – w międzyczasie proponujemy wam zapoznać się z opracowanym przez nas arkuszem. Ten wpis z pewnością przyda się również przyszłym maturzystom!