Zajęcia grupowe poprzez Discord jako najlepsza forma przyswajania wiedzy | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Zajęcia grupowe poprzez Discord jako najlepsza forma przyswajania wiedzy

Jesteś w przełomowym momencie swojego życia lub do niego się zbliżasz? Może zwyczajnie interesują Ciebie tematy z zakresu informatyki? Jesteś uczniem, studentem, pracownikiem firmy wymagającej znajomości tematów informatycznych, w tym z samej branży usług informatycznych? Jeśli na choćby jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, możesz rozpocząć przygodę na drodze zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu informatyki podczas zajęć grupowych, które mają wiele zalet, a ich charakter pozwala na szybsze przyswojenie wiedzy.

Zajęcia grupowe z informatyki to lepsze rezultaty niż indywidualne?

Wiele pytań kierowanych pod moim adresem odnośnie prowadzenia zajęć informatycznych w systemie grupowym ma uzasadnioną podstawę i dlatego w tym wpisie postaram się przedstawić przewagę zajęć grupowych nad indywidualnymi. Oczywiście mowa tutaj o zajęciach, w których bierze udział kilka osób. Zupełnym nieporozumieniem jest tworzenie grup mających powyżej 5 osób, ponieważ możliwość zwrócenia uwagi na wszystkich uczestników i podtrzymanie ich uwagi, koncentracji i skupienia przez kilkadziesiąt minut zajęć, to niezmiernie trudne zadanie. Kiedy liczba uczestników wzrasta powyżej racjonalnej ilości, jakość i skuteczność zapamiętywania skomplikowanych informacji przez uczestników radykalnie spada. Każda z osób uczestnicząca w tego typu zajęciach, ma możliwość w takiej sytuacji podjęcia rozmowy i włączenia się do dyskusji, co pozwala na ugruntowanie tym samym swojej wiedzy i co pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości z danego tematu. Prowadzący natomiast może dostosować poziom zajęć do zaawansowania i poziomu grupy. Uczestnicy zajęć w małych grupach, uznają je jako bardziej ciekawe i mogą nawiązać nowe relacje ze swoimi równieśnikami, czy kolegami z branży informatycznej, co pozwala na kontynuowanie dalszego procesu nauki i rozwoju po przejściu ścieżki realizowanego przez prowadzącego programu nauczania. Natomiast zajęcia indywidualne jak nie trudno się domyśleć, są znacząco droższe, a ponadto mniej inspirujące i motywujące do działania, i dalszej nauki. Każda relacja z drugim człowiekiem i komunikowanie się z nim na podobnym poziomie znajomości tematu, skutkuje poprawą percepcji zapamiętywania.

A może zajęcia z informatyki online poprzez Discord?

Poznawanie nowych technologii poprzez realizację zajęć multimedialnych z użyciem wirtualnej tablicy, czy inspirujących prezentacji, filmów, czy projektów, jest możliwe do przeprowadzenia w najbardziej dopracowanej formie, tylko zdalnie w wygodnym miejscu, w dogodnej porze niezależnie od warunków, w których przyszło nam się uczyć – oczywiście pod warunkiem, że pies przy nodze nie daje ciągle o sobie znać albo maleństwo chce już do swojej mamy. Oczywiście i taka sytuacja nie musi Cię odciągać od nauki, a przerwanie zajęć na kilka minut z pewnością nie wpłynie znacząco na przyswojenie wiedzy z danego zagadnienia, mimo wszystko wymagającego skupienia i zaangażowania. Dlatego warto jest podczas zajęć grupowych, zadbać o komfort i warunki sprzyjające nauce, i swobodnemu komunikowaniu się z uczestnikami zajęć. Zajęcia audiowizualne, pozwalają na pobudzenie znaczącej liczby receptorów i zmysłów, oraz wykorzystanie wszystkich form inteligencji opisanych przez profesora Howarda Gardnera w latach 80-tych XX wieku, do których należą:

1. Inteligencja logiczno-matematyczna  

2. Inteligencja językowa (inaczej lingwistyczna, werbalna)  

3. Inteligencja przyrodnicza (inaczej naturalistyczna lub środowiskowa)  

4. Inteligencja muzyczna (inaczej słuchowa lub rytmiczna)  

5. Inteligencja przestrzenna

6. Inteligencja ruchowa (inaczej kinestetyczna)  

7. Inteligencja interpersonalna (społeczna)  

8. Inteligencja intrapersonalna (intuicyjna)

Każda z tych typów inteligencji, może być pobudzona podczas zajęć z informatyki, a w przypadku zajęć grupowych, ogromne znaczenie ma punkt siódmy, czyli inteligencja interpersonalna, zwana także społeczną, gdzie kontakt międzyludzki odgrywa ogromną rolę wypływającej natury poznawczej człowieka. Jakże ciekawa i inspirująca jest nauka informatyki w grupie, przy założeniu, że prowadzący ma odpowiednie zaplecze i umiejętności potwierdzone wieloletnim doświadczeniem. Taka forma jest najbardziej korzystna i przyjemna w odbiorze. Duże znaczenie odgrywają także stosowane narzędzia do prowadzenia zajęć i Discord w zupełności tutaj wystarcza. Nie trzeba wyszukanych komunikatorów, czy narzędzi do prowadzenia webinarów. Największe znaczenie, w tym przypadku, ma zakres samych materiałów i narzędzi używanych po stronie prowadzącego zajęcia, a które są udostępniane za pomocą pulpitu zdalnego dostępnego w programie Discord. Często ten program jest już domyśle zainstalowany w systemie Windows. Niestety mimo to, wielu uczniów bagatelizuje i nie docenia formy przekazu wiedzy, poprzez prowadzone przez specjalistów korepetycje z informatyki, które nie tylko pobudzają zdolności logicznego myślenia i poprawiają zdolności poznawcze, ale i stanowią znaczną wartość, jaką daje znajomość tego typu tematyki. W obecnie, jakże poddanemu cyfryzacji światu, gdzie bez znajomości narzędzi i technologii informatycznych, trudno jest sobie wyobrazić poruszanie się i bycie atrakcyjnym na rynku pracy, znajomość tego typu zagadnień jest kluczowa i niezbędna. Zajęcia, które odbywają się w systemie grupowym, pozwalają na przygotowanie się do zakresu tematyki egzaminów maturalnych. Warto jest wiedzieć, że matura z informatyki stanowi tutaj niewielki odsetek zdających i co wydaje się być dziwne, w otaczającej nas powszechnie przestrzeni cyfrowej, nadal uczestnictwo w tego typu egzaminach należy do rzadkości i mało osób decyduje się na podjęcie tego wyzwania. Odstrasza wielu uczniów poziom i skomplikowanie egzaminu maturalnego z informatyki, ale nic bardziej mylnego, bo to wspaniała wędrówka i przygoda pozwalająca przyjemnie spędzić czas, przy towarzystwie ciekawych osobliwości i nowych technologii, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

Zajęcia grupowe z informatyki inspirowane wieloletnim doświadczeniem

Jak już udało Ci się zauważyć, korzyści płynące z zajęć grupowych znacząco przewyższają zajęcia indywidualne, a matura z informatyki po zajęciach grupowych wydaje się być tylko formalnością. Podejście do egzaminu z tego przedmiotu, wiąże się z koniecznością poświęcenia wielu godzin na przyswojeniu zagadnień, które są poddawane sprawdzeniu na maturze dla wybranych uczniów, którzy zdecydują się na zdawanie tego przedmiotu w formie podstawowej lub rozszerzonej. Doświadczony prowadzący, z pewnością zachęci ucznia do podjęcia decyzji o podejściu do matury rozszerzonej po przeprowadzeniu go przez tematy omawiane na zajęciach grupowych z informatyki. Jednak nie możemy tutaj zapomnieć, że nauka informatyki, mimo wielu ciekawych aspektów, jest wymagająca i potrzebne jest od ucznia wyjątkowo duże skupienie i koncentracja na omawianych zagadnieniach. Forma zajęć grupowych, pozwala na większe zainteresowanie i podtrzymanie percepcji, ułatwiającej zapamiętywanie z zakresu omawianej tematyki, a pytania, które są niezmiernie cenne, nigdy nie pozostaną bez odpowiedzi. Dlatego korepetycje z informatyki powinny być prowadzone w przemyślany i zaplanowany sposób, z zastosowaniem schematu obejmującego wszystkie cechy i typy inteligencji, co pozwala na wykorzystanie pełnego spektrum możliwości i poszerzanie umiejętności z zakresu informatyki przez uczestników zajęć.

Dlatego nie czekaj dłużej i zapisz się na zajęcia grupowe już teraz.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka