- 14 maja 2024
- Opublikował: Maurycy Gast
- Kategoria: Programowanie
Należy zauważyć, że w przypadku szukania pracy lub nawet dążenia do uczestnictwa w niekomercyjnych projektach, najbardziej istotne jest portfolio. Jednak wiele osób nie wie, jak się do niego zabrać, co zostanie objaśnione w tym artykule.
Czy portfolio programisty jest potrzebne?
Na temat swoich umiejętności można napisać tak naprawdę cokolwiek. Dwie osoby o identycznym poziomie umiejętności mogą się określić inaczej, zależnie od tego, co uważają za podstawową znajomość języka, a co za zaawansowaną. Dlatego to właśnie poprzez projekty w portfolio, możesz pokazać swój realny poziom umiejętności, co wbrew pozorom jest niezwykle istotne.
Można łatwo wyobrazić sobie taką sytuację. Specjalista rekrutuje nowych pracowników do swojej firmy, jednak potrzebuje osób zapoznanych z konkretną technologią, a przy tym także bibliotekami potrzebnymi do projektu. Zamieści więc ogłoszenie z tymi wymaganiami i już po krótkim czasie dostanie dużą ilość CV, gdzie praktycznie każde z nich zawiera wpis o zaawansowanych umiejętnościach i wiedzy na tematy, które są wymagane. Co w takim przypadku ten specjalista może zrobić? Zamiast przeprowadzenia rozmów z wszystkimi potencjalnymi pracownikami po kolei, może sprawdzić ich portfolia, co zajmie znacznie mniej czasu.
Jak więc widać portfolio programisty jest dla pracodawcy prostym sposobem na wstępne zweryfikowanie umiejętności danej osoby. Oczywiście nie chodzi o to, żeby być obeznanym perfekcyjnie we wszystkim, bo w trakcie pracy zdołasz się nauczyć tego, co jest potrzebne. Jednak wymagane są solidne podstawy z danego zakresu oraz rozeznanie, jeśli chodzi o praktyczne programowanie.
Jakie projekty umieścić w swoim portfolio?
Konieczne jest przedstawienie programów, które wyróżniają się na tle prac innych kandydatów. Dlatego też programista powinien umieścić w portfolio co najmniej dwie rozbudowane aplikacje. Jedna z nich powinna zawierać w sobie wszystko, co potrafisz zrobić w ramach języka programowania. Z kolei druga może być mniej skomplikowana, jednak nadal prezentować się odpowiednio dobrze. Oczywiście, jeśli masz możliwość to umieść ich więcej, pamiętaj jednak o tym, że jeśli w portfolio będzie zbyt wiele programów, to potencjalny pracodawca i tak ich nie przejrzy. Dlatego też lepiej jest pokazać mniej, za to postawić na wyższą jakość. Dzięki temu zdołasz wywrzeć dobre wrażenie.
Prócz tego, że aplikacje powinny być rozbudowane, istotny jest także ich cel. Powinny być funkcjonalne, tak więc najprościej rzecz ujmując przydatne. Jeśli masz pewność, że z Twojego programu mógłby ktoś korzystać na co dzień, bo wiesz, że działa dobrze oraz cechuje się wygodną obsługą, to znaczy, że udało Ci się wykonać aplikację, którą doceni rekruter. Tego typu program z pewnością będzie dodawał wartości Twojemu portfolio. Warto także postarać się, żeby aplikacja prezentowała się dobrze pod względem graficznym, choć na minimalnym poziomie. W tym celu warto skorzystać z umieszczonych w Internecie darmowych grafik czy szablonów.
Pod żadnym pozorem nie należy wstawiać programów stworzonych krok po kroku według tutoriala, bo zazwyczaj widać na pierwszy rzut oka, że nie jest to autorska praca. Tak samo, jeśli jedynie ćwiczysz i tworzysz proste programy, których funkcjonalność jest niska, to ich także nie należy umieszczać w portfolio. Jedynie zajmą miejsce, a w żaden sposób nie poprawią Twojej wartości w oczach pracodawcy.
Jak zrobić portfolio programisty?
Konkretne projekty dobrze jest wstawiać na GitHub, gdzie większość rekruterów ma dostęp. Choć jednocześnie warto też stworzyć odpowiedni plik (ewentualnie można wykonać stronę WWW służącą jako portfolio programisty), który będzie wysyłany razem z CV do konkretnej firmy. Umieszczone tam zostaną informacje takie jak:
- nazwa oraz cel projektu,
- screen prezentujący jego działanie,
- ogólny opis,
- użyte technologie oraz biblioteki,
- link do profilu na GitHub,
- przypadki użycia,
- ilość pobrań oraz ocena aplikacji (jeśli jest dostępna publicznie).
Tego typu plik najlepiej, jeśli będzie posiadał format PDF, który jest szeroko używany, a więc nie będzie problemu z jego otworzeniem. Należy unikać formatów plików, które są rzadko używane, bo źle to wpłynie na opinię rekrutera, a jeśli za nabór pracowników odpowiada ktoś nieobeznany z informatyką, to taki plik może nawet nie zostać otwarty.
Do tego należy dołączyć stworzone programy (najlepiej w wersji do otworzenia w IDE oraz jako samodzielny plik wykonywalny).
W przypadku technologii webowych często tworzy się stronę internetową służącą jako portfolio dla programisty. Można tam umieścić konkretne witryny, ale też ich kod w formie gotowego tekstu. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie skoro można je otworzyć za pomocą praktycznie każdej przeglądarki internetowej.
Pytania o Twoje portfolio
Poza tym warto przygotować się na kilka pytań, które mogą zostać zadane na rozmowie rekrutacyjnej, a które dotyczą właśnie Twoich projektów. Mowa o:
- Pod jakim względem Twój projekt był wartościowy, a także komu i w jaki sposób zdołał się przydać?
- Dlaczego umieszczono konkretne funkcjonalności w projekcie, a przy tym, jakie jeszcze należałoby wstawić?
- Na jakie problemy udało Ci się trafić w trakcie tworzenia kodu i jak je rozwiązałeś?
- Jakiej technologii (język, biblioteki, frameworki itp.) użyłeś w danym projekcie i dlaczego?
Dzięki temu uda Ci się powiedzieć coś więcej w razie ewentualnych pytań oraz dyskusji na temat Twoich projektów.
Wiesz już teraz jak zrobić portfolio programisty. Jeśli zwrócisz uwagę na wymienione w tym artykule kwestie, to zdołasz wywrzeć dobre wrażenie na rekruterach. Warto poświęcić czas na przemyślenie tego, co umieścić w swoim portfolio.
Prostym wyznacznikiem tego, czy stworzyłeś dobre portfolio, jest pokazanie go swoim znajomym, choć nie muszą być oni zaznajomieni z programowaniem. Chodzi o to, jakie jest ich pierwsze wrażenie na temat samego wyglądu portfolio oraz Twoich projektów. Dzięki temu zorientujesz się, czy w oczach rekrutera wypadniesz na pierwszy rzut oka dobrze.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: