Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko programisty | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko programisty

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko programisty nie jest z reguły tak prosta, jak mogło by się wydawać. Wiele osób ubiegających się o tego rodzaju posadę spodziewa się głównie pytań związanych z umiejętnościami technicznymi czy z określonym w ogłoszeniu językiem oprogramowania. W rzeczywistości jednak programista, którego potrzebuje pracodawca powinien posiadać znacznie szersze spektrum kompetencji zawodowych. Od kandydata na stanowisko programisty oczekuje się między innymi zorientowania w środowisku biznesowym, umiejętności komunikacji i współpracy, wykonywania zleceń pod presją czasu oraz skrupulatności i dotrzymywania terminów. Z tego powodu, podczas rozmowy rekrutacyjnej na to stanowisko pojawia się wiele pytań, które nie są ściśle związane z kompetencjami technicznymi. Jeśli zastanawiasz się na jakie pytania powinieneś przygotować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty – dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Pytania techniczne i kompetencyjne w rekrutacji na programistę

Pomimo tego, co powiedziałem we wstępie, nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku stanowiska programisty jest część techniczna. Zalicza się do niej nie tylko znajomość konkretnych języków programowania, ale również zrealizowanych dotychczas projektów. To właśnie ta część jest meritum rozmowy, następującym po kilku pytaniach wstępnych, mających na celu ,,rozluźnić atmosferę” pomiędzy Tobą a osobą rekrutującą. Jeśli będziesz ubiegał się o stanowisko programisty, powinieneś nastawić się na pytania z następujących obszarów:

  • projekty, które udało Ci się zrealizować do tej pory
  • opis konkretnych technologii
  • wymienienie znanych Tobie języków programowania
  • wyjaśnienie działania konkretnej aplikacji bądź witryny internetowej

Warto mieć na względzie, iż pytania tego typu są zadawane z reguły przez menadżera bądź seniora – osobę, która rzeczywiście zna się na danej branży. Poruszane podczas rozmowy zagadnienia mają za zadanie sprawdzić, jakie kompetencje posiadł kandydat w trakcie studiów, szkoleń czy kursów programowania, zawartych w CV.

Zadanie techniczne od rekrutera w IT

Podczas rozmowy dość często dochodzi do ujawnienia przez rekrutera zadania do rozwiązania. W tym kontekście możesz spodziewać się dwóch rozwiązań – albo przybierze ono formę pytania – wówczas Twoja odpowiedź powinna być planem zrealizowania danego zadania bądź też będzie ćwiczeniem praktycznym. Tego rodzaju zadania mają charakter algorytmiczny, więc polegają na określeniu prostej funkcji lub napisaniu kodu. Realizując zadanie rekrutacyjne warto pokazać, co się potrafi. Przykładowe zadania z rozmów kwalifikacyjnych pojawiają się dość często w ramach różnych kursów oprogramowania, dlatego warto korzystać z tego rodzaju aktywności już podczas nauki.

Pytania o aktualizację wiedzy programistycznej

Po opisaniu części technicznej, o której już zresztą zapewne słyszałeś przejdę do tej mniej oczywistej – pytań innego rodzaju. Jednym z tego rodzaju zagadnień może być pytanie o sposób aktualizowania swojej wiedzy programistycznej. Pytanie tego typu ma sprawdzić Twoją chęć i otwartość na zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń. Trudno bowiem zakładać, że w dobie stale rozwijającej się branży, jaką są nowe technologie, a w tym programowanie, nie ma potrzeby poszerzać swoich kompetencji. Musisz mieć świadomość, iż oczekiwania pracodawcy nie dotyczą jedynie umiejętności tu i teraz. Niekiedy o przyjęciu na stanowisko programisty decyduje fakt eksploracji innych obszarów przez kandydata np. nauka języków czy proponowanie nowych rozwiązań. Podczas rozmowy warto pochwalić się projektami, które wykonujesz na prywatny użytek – aplikacja czy udział w samozwańczym projekcie mogą zaciekawić rekrutera i sprawić, że zostaniesz zapamiętany!

Błędy w kodzie – jak Pan na nie reaguje?

Umiejętność szybkiego i sprawnego pisania linijek kodu jest cechą jak najbardziej pożądaną. Równie istotną jest jednak towarzysząca jej umiejętność bieżącej weryfikacji swojego dzieła. Jeśli coś nie działa tak jak powinno, menadżer oczekuje wyeliminowania błędu w kodzie najszybciej jak to możliwe. Dobry programista jest więc takim, który potrafi precyzyjnie określić miejsce błędu i dokonać poprawki, nawet w kodzie, którego sam nie napisał. Wierz mi lub nie, ale jest to bardzo istotna i przydatna w pracy programisty umiejętność, którą doceni każdy szef! Jeśli tego rodzaju pytanie pojawi się na Twojej rozmowie rekrutacyjnej, możesz spodziewać się również zadania praktycznego związanego z naprawieniem buga w prawdziwym fragmencie kodu.

Pytania miękkie – jak wygląda Twoje wymarzone stanowisko pracy?

Czy naprawdę na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko techniczne padają tego rodzaju pytania? Oczywiście! Część programistów nie ma nic przeciwko pracy na tzw. open space, gdzie z uwagi na większą ilość osób jest nieco głośniej. Z kolei inni nie potrafią skupić się w takich warunkach i preferują pracę w ciszy, najlepiej w domowym zaciszu i wybranych przez siebie godzinach. Jeśli opiszesz jaki typ stanowiska pracy jest dla Ciebie bardziej odpowiedni będziesz mógł zweryfikować, czy dana firma jest w stanie zapewnić warunki, na których Ci zależy. W tym kontekście nie ma złej bądź dobrej odpowiedzi. Jeśli przedsiębiorstwo nie spełni Twoich oczekiwań pod tym względem, a po rozmowie kwalifikacyjnej nie oddzwonią – nie masz czego żałować, bo najprawdopodobniej męczyłaby Cię taka współpraca.

Język opisu – specjalistyczny czy ,,ludzki”?

Wielu pretendentów na stanowisko programisty zakłada, że najkorzystniej wypadną wówczas, gdy ich język będzie pełen branżowych określeń. W rzeczywistości jednak warto czasem dać sobie w tej kwestii na wstrzymanie. Pytania dotyczące opisu funkcjonowania określonej aplikacji mają za zadanie nakreślić rekruterowi Twoje kompetencje w zakresie komunikacji z zespołem. Podczas pracy często dotyczy to nie tylko osób z branży, ale przede wszystkim tych z zewnątrz. W pracy developera, a szczególnie tego zajmującego się projektowaniem pewnych rozwiązań, konieczna jest umiejętność opisania działania skomplikowanych procesów technicznych prostymi słowami. Wniosek z tego jest prosty – opisuj działanie aplikacji tak, by zrozumiał to zarówno menadżer, senior i ktoś kto nie ma zupełnego pojęcia na temat programowania.

Czym zajmujesz się w wolnym czasie?

Kolejne trywialne pytanie, ale dość istotne, nie tylko w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko programisty. Uwierz mi, pisanie nowych aplikacji i kodowanie dla własnej przyjemności nie są warunkami koniecznymi, które otworzą Ci drzwi do dobrze płatnej posady. Warto jednak wiedzieć, że programista bez pasji praktycznie nigdy nie jest dobry w swoim fachu. Z tego powodu podczas rozmów kwalifikacyjnych często pada pytanie o zainteresowania kandydata. Czasem jest to sposób na zweryfikowanie pasji, ale może stać się także ciekawym elementem, przez który komisja łatwiej Cię zapamięta!

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko programisty? A może dopiero się uczysz i chciałbyś dobrze przygotować się na studia? W obu przypadkach serdecznie zapraszam Cię do kontaktu! Pomogę Ci przygotować się do matury z informatyki, a także wskażę, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do pracy w charakterze programisty.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka