- 14 maja 2024
- Posted by: Maurycy Gast
- Category: Programowanie
Programowanie może być naprawdę fascynujące. Być może nie zawsze poświadcza to liczba kolejnych stron ze szkolnego, bądź akademickiego podręcznika, ale doprawdy – tak jest. Żeby tak się jednak stało, warto sięgnąć od razu po praktykę. Projekty z informatyki są ciekawą formą nauki. Zazwyczaj, nawet te najprostsze projekty wymagają rozwiązania masy problemów, a to z kolei świetny pomysł na naukę wybranego języka. Od czego jednak zacząć? Jak wymyślić własny projekt programistyczny? Oto 5 praktycznych porad.
Traktuj pomysł na projekt tylko jako początek przygody
Sam pomysł na własny projekt wbrew pozorom nie jest tak bardzo istotny. Nierzadko wiele osób poświęca temu zbyt dużo uwagi. Stale zastanawiając się jak wymyślić własny projekt programistyczny, tak naprawdę marnują czas. Dokładnie w tym samym momencie, można skupić się na przejściu do praktycznych zagadnień, a więc już programować.
Pomysły na projekt z informatyki otaczają nas w każdej dziedzinie życia. Pierwsza realizacja nie musi nieść za sobą niczego odkrywczego. Warto o tym pamiętać. Można bowiem:
- stworzyć, coś co już istnieje – po prostu śmiało przekopiować w ramach zdobywanej praktyki,
- ulepszyć istniejący proces według swojej wizji,
- zrobić coś, co zawiera się w naszym kręgu zainteresowań.
Żadna z nich nie jest najlepszą i tą jedyną. We własnym projekcie programistycznym chodzi o to, by po prostu zacząć tworzyć. To jest najważniejsze. Niezależnie od tego, czy coś podobnego już istnieje czy też nie. Jeśli dodatkowo projekt będzie wpisywał się w zainteresowania – może być łatwiej zarządzać całym procesem.
Jeżeli w dalszym ciągu nie masz pomysłu na projekt – zainspiruj się aplikacjami, które masz zainstalowane na swoim telefonie. Wybierz dowolną z nich i spróbuj zrobić jej (jeżeli jesteś początkującym programistom) mniej lub bardziej okrojoną wersję. W ten sposób ułatwisz sobie pracę. Masz już bowiem działającą aplikację, na której możesz się wzorować i wiesz do czego masz dążyć w swoim projekcie.
Porażka jest wpisana w model nauki
Nie warto zrażać się pierwszymi niepowodzeniami. Nie można oczekiwać, że po wykreowaniu w umyśle pytań o to jak zacząć tworzyć swój projekt, nagle odpowiedzi pojawią się same. Niezbędna jest wiedza. Z kolei sam pomysł projektu programistycznego niejako jest od razu sprawdzianem dopiero co zdobywanych umiejętności. To zupełnie normalne, że na początku zaczną pojawiać się trudności i niepowodzenia. Kluczowa jest przy tym wytrwałość i umiejętność poszukiwania działających rozwiązań.
Nic jednak nie będzie motywowało bardziej, niż pierwsze sukcesy. Te będą szczególnie ważne dla początkującego twórcy. Podsumowując – nie można mieć do siebie pretensji o to, że coś nie wychodzi. Ma się do tego pełne prawo.
Projekt programistyczny – w grupie raźniej
Początkujący programiści wcale nie mają łatwo. Pomysły na projekt z informatyki to tylko początkowa trudność, ale prawdziwe wyzwania mogą pojawiać się znacznie później. To nie tylko wytrwałość i brak motywacji, ale również problemy, które trudno jest rozwiązać w pojedynkę. W takim przypadku znacząco pomoże wymiana doświadczeń z innymi osobami o podobnym poziomie wiedzy. To nie tylko okazja do wymiany zdań, ale i poznanie innego podejścia, co znacząco pomoże rozwinąć projekt.
Osoby, które mogą stworzyć taką grupę można znaleźć w Internecie, szkole, na uczelni czy wśród znajomych. Najistotniejsze jest to, żeby każdy chciał chłonąć wiedzę. Wymiana pomysłów jest przy tym bardzo ważna, a wspólne spotkania pozwolą na motywację i poświęcenie czasu na programowanie, a nie inne rozrywki.
Mentor w postaci korepetycyjnej
Kiedy brakuje pomysłów i doświadczenia, nie warto czekać. Niekiedy po prostu brakuje wiedzy, która jest trudna do zdobycia. Nie warto się zatrzymywać i tracić czasu na niekończące poszukiwanie skomplikowanych rozwiązań. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy korepetytora z informatyki. To nie tylko pomoże przywrócić właściwe tempo powstawania projektu, ale również upewni co do już stworzonej formy i odpowie na wszelkie pojawiające się wątpliwości.
Skorzystanie z pomocy korepetytora to nierzadko najlepszy pomysł dla zachowania ciągłości pracy. Warto z niej skorzystać na każdym etapie powstawania projektu.
Nie odkładaj niczego na później
Ostatnia, ale niezwykle istotna zasada. Mając wyznaczony termin, nie warto zbyt długo czekać. Niech rozmyślania jak zacząć tworzyć swój projekt nie trwają wiele czasu. Jak już wcześniej wskazano – lepiej w tym czasie działać. Gdy brakuje doświadczenia, wiedzy, bądź pojawiają się wątpliwości, zamiast odwlekać dalsze prace – należy szukać rozwiązań. Można robić to samodzielnie (np. portal stackoverflow.com), ale i skorzystać z pomocy innych, bardziej doświadczonych (korepetytor, nauczyciel).
Odkładanie niczego na później nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zacząć od razu i mieć więcej czasu na stworzenie czegoś, z czego będzie się później zadowolonym.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
Jeden komentarz
Comments are closed.
Bardzo fajny wpis, widziałam ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂