Najczęstsze błędy podczas nauki programowania | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Najczęstsze błędy podczas nauki programowania

Uczenie się na błędach to podobno skuteczny sposób na zdobycie wiedzy. Jest w tym trochę prawdy, bo jednak lepiej dla nas będzie uczyć się na błędach cudzych, a nie swoich własnych. Niestety często zdarza się sytuacja, gdy nie uczymy się na błędach wcale i ciągle popełniamy te same potknięcia. To samo ma miejsce w przypadku osób, które nagle chcą zaznajomić się z nauką programowania. W tym przypadku wiadomo, że nauka ta musi wymagać od nas zaangażowania i czasu. Popełnianie prostych i notorycznych błędów może skutecznie nam ten czas wydłużać oraz osłabiać nasz zapał. Dla tych, którzy chcą ich uniknąć, powinni zaznajomić się z tą listą, aby poznać najczęstsze błędy w nauce programowania.

Porównywanie się z bardziej doświadczonymi programistami

Często na początku swojej drogi, bądź bezpośrednio w jej trakcie, obserwujemy innych programistów, którzy zajmują się nauką programowania. Możemy wtedy odnieść wrażenie, że piszą oni wprost idealny kod, który kompiluje się od razu. Nie jest to jednak do końca prawdą, choć rzeczywiście, programiści bardzo doświadczeni dobrze i sprawnie sobie radzą. Dzięki temu uzyskują lepszy i bardziej optymalny kod. To nie oznacza jednak, że na początku warto się z nimi porównywać bądź przesadnie inspirować. Każdy z nas ma swoje, niezależne tempo pracy. Jeżeli potrzebujesz nieco więcej czasu na daną rzecz, to nie rób sobie z tego powodu zbędnych wyrzutów. Każdy programista jest na zupełnie innym etapie nauki. Wielu z nich przeszło bardzo długą drogę, aby znaleźć się w tym miejscu. Nie warto więc wrzucać wszystkich do jednego worka, ani zbytnio sugerować się ich wynikami.

Słomiany zapał i szybkie poddawanie się

Nauka programowania wymaga przede wszystkim wiele cierpliwości. Czasami konieczne jest spędzenie nawet całego dnia na odnalezienie tego jednego, małego błędu. Czasami należy poświęcić kilka godzin, aby odnaleźć odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu. To normalna sytuacja dla wszystkich programistów i Ty nie jesteś tutaj wyjątkiem. Jeżeli jednak jesteś już mocno zmęczony i nie masz już cierpliwości do tego kodu, to lepiej będzie jeżeli odejdziesz od komputera i wyjdziesz na spacer albo wypijesz kawę. Po prostu odpocznij, a zobaczysz, że gdy znowu usiądziesz do tego kodu, znajdziesz w sobie o wiele więcej energii i pomysłów dla rozwiązania tego problemu. Najważniejsze to nie poddawać się. To bardzo często polecam moim maturzystom. Jeżeli ma maturze z informatyki złapie Ciebie stres i nie będziesz wiedzieć co masz robić, zrób sobie małą przerwę. Zamknij oczy i spróbuj przestać myśleć o zadaniu. Po 2-3 minutach wróć do zadania, przeczytaj je ponownie (na spokojnie!) i zobaczysz, że będzie zdecydowanie lepiej.

Chcesz nauczyć się wszystkiego na raz

Nauka programowania to nauka, która powinna być prowadzona codziennie, skrupulatnie i dokładnie, aby móc cieszyć się pozytywnymi efektami. Nie oczekuj od siebie, że w przeciągu tygodnia, będziesz już na poziomie pisania dość rozbudowanych aplikacji. Gdy masz w sobie zbyt dużo ambicji oraz narzucisz sobie na raz zbyt dużo nauki, możesz szybko sprawić, że pasja oraz realny rozwój szybko opadną. Kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka oraz nie narzucanie sobie żadnej presji, czy wymagań. Jeśli jednak jesteś perfekcjonistą i zrażasz się negatywną opinią innych, może warto zachować ten fakt, jakim jest nauka programowania tylko dla siebie. Potem, po upływie dłuższego czasu możesz pochwalić się znajomym rezultatami.

Sama teoria nic tu nie wskóra

Sama teoria to duży błąd podczas nauki programowania. Czytanie odpowiednich książek, wyszukiwanie tutoriali, czytanie postów na forach internetowych – to bardzo ważna kwestia w czasie naszej nauki. Jednak zdecydowanie ważniejszą stroną tego przedsięwzięcia jest samo programowanie, a więc skuteczna praktyka i odpowiednie programy do tego stworzone.

To zdecydowanie najlepsza metoda na wprawną naukę. Nauka programowania i języki programowania to kwestia bardzo podobna do nauki języka obcego. Co z tego, że ktoś zna język obcy, skoro się nim nie posługuje oraz go unika? Teoria jest ważna, ale nie najważniejsza. Byle jaki kod jest lepszy od jego braku. Wszak tylko praktyka czyni mistrza. Aby właściwie poznać języki programowania i nabrać wprawy, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, zapraszam do kontaktu telefonicznego, chętnie o wszystkim opowiem 🙂

Wybór nieodpowiedniego programu do programowania

Programy do programowania to konieczność w tym zawodzie. Zintegrowane środowiska programistyczne, czyli IDE programowanie, to ogromna pomoc w skutecznej pracy dla programisty. Ten program do nauki to skuteczne połączenie edytora kodu oraz wielu przydatnych narzędzi, jak kompilatory, narzędzia do testowania oraz uruchomienia. Na początku jednak warto zacząć od wybrania rozwiązania, jakim jest prosty w obsłudze program, z edytorami kodu, aby skutecznie zrozumieć, jak działa wybrane IDE programowanie oraz cały mechanizm tworzenia oprogramowania. Programy obecne na rynku oferują różny poziom, dla różnego zaawansowania w najpopularniejsze języki programowania. Na początku nie warto jednak rzucać się na głęboką wodę i wybrać odpowiedni dla nas program do nauki pisania kodu.

Częsta zmiana języków i technologii

Istnieją różne szkoły początków programowania. Jedna z nich mówi, aby wybrać jeden język programowania i w nim się rozwijać. Druga szkoła mówi o tym, aby poznać różne języki programowania, aby móc w pełni zadecydować, który z nich wybrać. Nie warto jednak w tym miejscu ulegać zmiennym modom i trendom, a języki programowania ocenić sobie samodzielnie. Często pomijamy to i wybieramy obecnie najpopularniejsze języki programowania, które jednak po czasie przestają nam odpowiadać.

Nie warto nagle po trzech miesiącach nauki danego języka, zostawiać go nagle po czyjejś rekomendacji dla innego. Każdy ma inne preferencje, lubi inne rzeczy i różne języki programowania, a więc nie warto podejmować w tym miejscu pochopnych decyzji. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że znając bardzo dobrze jeden język programowania, nauka kolejnych będzie dużo (!) prostsza.

Ograniczanie się w nauce do wyboru książek

Często jest tak, że osoby, które dopiero zaczynają swoją naukę z programowaniem,  korzystają wyłącznie z książek czy podręczników. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak duży problem pojawia się wtedy, gdy nie korzystamy poza tym z żadnych innych źródeł. Może taktyka ta ma swoje mocne podstawy w innych branżach, jednak branża IT stale się rozwija, a wraz z tym rozwojem pojawiają się coraz to nowe nowości i nowinki. Ten rynek także dynamicznie się zmienia, a wraz z nim także pojęcia, chociażby takie jak wspomniany wcześniej IDE dysk. Jak powszechnie wiemy, napisanie danej książki to proces wymagający czasu, a więc rzadko kiedy możemy tam odnaleźć najświeższe dane i informacje. Prócz książek, w skutecznej nauce warto wspomagać się poradnikami internetowymi, tutorialami czy informacjami na forach. Warto wspomnieć także o tym, że dobry programista zawsze musi być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, znać najpopularniejsze języki programowania, oraz programy do programowania. Dobrym miejscem do zdobywania wiedzy jest YouTube, gdzie autorzy na bieżąco publikują nowe filmy.

Podsumowanie

Przedstawione najczęstsze błędy w nauce programowania, które popełniają programiści są możliwe do wypracowania w momencie systematycznej i właściwej nauki. Początki tej drogi często nie są łatwe, jednak warto pamiętać, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Skuteczna nauka programowania, to nauka do racjonalnego zagospodarowywania swoim czasem. To podejście oraz unikanie błędów zdecydowanie przyda się nam później, w momencie, gdy zaczniemy pracować przy profesjonalnych oraz rozbudowanych projektach.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać:kurs maturalny informatyka