Microsoft Access - przydatne narzędzie na maturze z informatyki | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Microsoft Access – przydatne narzędzie na maturze z informatyki

Matura z informatyki jako jedyna z przedmiotów maturalnych dzieli się na dwie części, czyli część teoretyczną i część praktyczną. W teoretycznej części testu zadania wymagają od nas znajomości przedmiotu oraz wiedzy z jej zakresu. W części praktycznej musimy wykonać zadania z użyciem dostępnych narzędzi informatycznych. Zadania, w których musimy dowolnie wybrać narzędzie do pracy, opierają się w zasadzie na bazach danych i arkuszu kalkulacyjnym, a także na pisaniu programów. Dwa pierwsze możemy rozwiązywać z użyciem pakietu biurowego Microsoft Office.

Microsoft Access na maturze z informatyki

Microsoft Access na maturze z informatyki to jeden z kilku programów, z których możemy skorzystać w części praktycznej. Jest on oczywistym rozwiązaniem w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z bazą danych. Wielu maturzystów próbuje użyć w tym miejscu Excela, jednak jest to błąd – ten program zdecydowanie lepiej sprawdzi się w zadaniach dotyczących arkuszy kalkulacyjnych. Warto nauczyć się rozróżniać typy zadań dostosowanych stricte pod Accessa od tych pod Excela. W niektórych zadaniach pomocne mogłoby się wydawać użycie tych programów naprzemiennie, jednak nie jest to najlepsze wyjście – spędzimy na tym niepotrzebnie dużo czasu, który na maturze z informatyki jest szczególnie cenny.

Tworzenie bazy danych Access – zadania maturalne

Zadania maturalne w części praktycznej matury z informatyki mają w zasadzie ten sam charakter, ponieważ wymagają one uzyskania dostępu do danych.

Większość zadań w części praktycznej matury z informatyki – a wszystkie przystosowane do baz danych – opiera się na tej samej zasadzie. W plikach tekstowych załączonych do zadania znajdują się dane, które należy zaimportować do wybranego przez nas programu (o czym przypomina nam treść polecenia). Następnie na podstawie tych danych musimy wykonać odpowiednie operacje, których wynik końcowy zapiszemy jako odpowiedź do zadania w oddzielnym pliku tekstowym.

Najczęściej wybieranym narzędziem jest program Access i Excel (z płatnego pakietu Microsoft, a nie darmowego odpowiednika LibreOffice). Kwestia wyboru zależy od prywatnych preferencji, znajomości programów oraz założeń zadania. Access podstawy są oczywistą kwestią do opanowania, bowiem wykorzystanie programu i tworzenie bazy danych Access może dać nam dobre rezultaty tylko wtedy, gdy umiemy się nim posługiwać. Program Access jest o wiele bardziej zaawansowanym narzędziem jeżeli mówimy o obsługiwaniu baz danych, w porównaniu do programu Excel, dzięki czemu oferuje o wiele bardziej rozbudowane funkcje do skutecznej pracy z danymi, m.in. między tabelami (służącymi do przechowywania danych) można tworzyć relacje. Niestety Excel nie oferuje takiej funkcjonalności, nawet w zbliżonej formie.

Program Access w części praktycznej – kiedy wybrać to narzędzie?

Microsoft Access to program do skutecznej pracy z bazami danych. Jest on dostępny w polskiej wersji językowej, tak jak wszystkie programy z pakietu biurowego Office. Utworzona przez nas baza danych Access zapisywana jest w pojedynczym pliku. Program Access oferuje stworzenie różnego rodzaju przedstawienia danych, takie jak:

 • Tabele (na maturze używane najczęściej)
 • Raporty
 • Formularze
 • Wykresy (tak, mało osób o tym wie, ale w Accessie można tworzyć wykresy!)

Z pomocą programu w bardzo przejrzysty sposób pokażesz różnego rodzaju dane, które są podzielone na mniejsze części i połączone w pewien określony sposób (np. za pomocą pól: tzw. klucza podstawowego i klucza obcego). W dodatku, dane te możesz zaimportować z różnych źródeł, w tym także z Excela.

Czym Microsoft Access różni się od Excela?

Program Access od Excela różni się w zasadzie zastosowaniem. Ponadto Access pozwoli nam także w prosty sposób wyciągnąć dane i przekazać je dalej. Jest on bardziej zaawansowany w wyszukiwaniu i edycji danych a także tworzenia baz danych od Excela. Analogicznie więc czas poświęcony na zapoznanie się z jego wszystkimi funkcjami i ich w miarę sprawne opanowanie będzie optymalniej spędzony, niż spędzanie czasu próbując użyć Excela w sytuacjach, gdzie Access byłby lepszym wyjściem. Gdy nauczysz się podstaw programu, nabędziesz również umiejętności potrzebnych do pracy z innymi programami do edycji baz danych, co zdecydowanie przyda się w karierze informatyka. Access podstawy są zdecydowanie łatwiejsze do opanowania, niż w przypadku innego oprogramowania, ponieważ już w samym programie wszystkie funkcje opisane są bardzo czytelnie. Zazwyczaj maturzyści nie mają żadnego problemu z obsługą tego programu.

Access krok po kroku – utworzenie bazy danych

Najpierw należy uruchomić program Access. Następnie należy wykonać poniższe kroki:

 1. W oknie programu wybierz opcję o nazwie Nowy.
 2. Następnie wybierz opcję Pusta baza danych.
 3. W wyświetlonym okienku w polu Nazwa wpisz nazwę dla pliku. Jeśli chcesz umieścić plik w innym miejscu, niż domyślne, wybierz opcję Przeglądaj i znajdź odpowiednią lokalizację dla pliku, zatwierdź przyciskiem OK.
 4. Kliknij Utwórz. Program utworzy bazę danych.
 5. Następnym krokiem jest uzupełnienie danych lub zaimportowanie ich z innego źródła.

Wprowadzenie danych do arkusza jest podobne do dodawania jej w programie Excel, możemy to zrobić chociażby na podstawie plików tekstowych. Wystarczy przejść do sekcji Dane zewnętrzne a następnie wybrać np. plik .txt zwierający dane. Niestety kreator importu danych do programu MS Access jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż w przypadku Excela.

Baza danych Access – jak ją utworzyć?

W przypadku gdy chcemy skorzystać z programu Microsoft Access musimy posiadać chociaż podstawową wiedzę na temat tworzenia baz danych, ich relacji oraz tworzenia zapytań (tak zwanych kwerend). Z ich funkcji możemy skorzystać tworząc je w tym programie. Access podstawy to przede wszystkim znajomość kwerend, które to dzielą się na kwerendy wybierające i kwerendy funkcjonalne. Zapytania wybierające służą do wybierania danych i np. wykonywania na nich obliczeń. Przykładowym wykorzystaniem kwerendy wybierającej jest wypisanie wszystkich unikalnych elementów w bazie danych. Zakładając, że w bazie zawarte są informacje o uczniach zdających maturę z informatyki, za pomocą kwerendy wybierającej możemy ich wszystkich (lub tylko niektórych, spełniających ustalone kryteria) wyświetlić.

Zapytania funkcjonalne to zaawansowane operacje modyfikujące dane, które na maturze z informatyki raczej nie są wymagane. Do ich zastosowań należy:

 • Tworzenie tabel
 • Aktualizowanie (czyli modyfikowanie) danych
 • Dodawanie danych
 • Usuwanie danych

Access program – czy przyda się na maturze?

Wybór dostępnego programu to kwestia całkowicie indywidualna. Nie ma bowiem sztywno narzuconego programu do wykonania zadań. Maturzysta musi bowiem pokazać, że jest w stanie dobrać odpowiedni program do danego zagadnienia i dzięki jego pomocy uzyskać odpowiednie rozwiązanie. Wykorzystanie programu dedykowanego do baz danych jest bardzo proste i wygodne, ponieważ baza danych Access pozwala na wykonanie naprawdę wielu działań i użyciu wielu funkcji na posiadanych danych. Jeśli jednak dane zadanie odnosi się do innych kwestii bądź nie mamy w tym temacie wystarczającego doświadczenia, nie warto tracić punktów maturalnych na rozwiązywanie go w programie, który w naszej ocenie nie da tutaj rezultatu.

Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w MS Access komunikat: Nie zdefiniowana funkcja Maksimum w wyrażeniu, koniecznie skorzystaj z naszego poradnika o funkcji agregującej, by ustrzec się przed nim w przyszłości.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka