Architektura – Studia: Wymagania Maturalne i Proces Rekrutacyjny

Przekonaj się, czego potrzebujesz, żeby dostać się na wymarzone studia z architektury. Wbrew pozorom, wśród wymogów znajduje się nie tylko rysunek lub zagadnienia z zakresu geometrii wykreślnej, ale również bierze się pod uwagę wyniki matury z matematyki czy informatyki. Sprawdź co musisz wiedzieć, przed aplikowaniem na konkretną uczelnię.

Wymagania rekrutacyjne na studiach – kierunek architektura

Minimalnie cztery znane uczelnie w Polsce pozwalają jako przedmiot dodatkowy wybrać informatykę na kierunku architektura. Oczywiście jeśli zdawałeś więcej niż jeden przedmiot dodatkowy możliwy do wyboru, to uznany zostanie ten z większym wynikiem. Pod spodem znajdziesz wykaz wymagań maturalnych na najbardziej znane studia z architektury w Polsce. Pamiętaj, że egzaminy dotyczące rysunku często są zmieniane, także warto zawsze sprawdzić pod tym względem stronę uczelni.

  • Politechnika Gdańska – informatyka lub historia sztuki, matematyka, język polski, język obcy. Dodatkowo rysunek odręczny oraz test w ramach sprawdzianu predyspozycji na kierunek Architektura.
  • Politechnika Warszawska – informatyka lub fizyka, matematyka, język polski/historia/geografia/historia sztuki, język obcy. Plus egzamin rysunkowy i z geometrii.
  • Uniwersytet Zielonogórski – informatyka (przedmiot dodatkowy), język obcy. Wśród innych przedmiotów dodatkowych znajdują się biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
  • Politechnika Opolska – informatyka/fizyka/chemia, matematyka, język polski, język obcy. Poza tym egzamin z rysunku (z natury i z wyobraźni z elementami geometrii).
Architektura studia wymagania
Architektura zależnie od uczelni, wymaga innych przedmiotów maturalnych. W przypadku min. czterech z nich, możesz śmiało zdecydować się na zdawanie informatyki na maturze. Ze względu na coraz szybszy rozwój narzędzi komputerowych wspomagających pracę architekta, okazuje się to rozsądną inwestycją w Twoją przyszłość.
  • Politechnika Łódzka – matematyka, język obcy, egzamin z uzdolnień plastycznych. Konieczne jest wykonanie trzech rysunków ołówkiem dotyczących konkretnego tematu.
  • Politechnika Poznańska – język polski, język obcy, matematyka i sprawdzian praktyczny.
  • Politechnika Śląska – matematyka, praktyczny egzamin. Konieczne jest wykonanie dwóch prac (może chodzić o odwzorowanie z pamięci, rysunek z wyobraźni lub geometrię wykreślną).
  • Politechnika Wrocławska – język polski, język obcy, matematyka i fizyka. Poza tym konieczne jest wykonanie dwóch prac rysunkowych.

Teraz już wiesz jakie przedmioty na maturze przydadzą się w przypadku studiów z architektury. Jednak nie zapominaj o zwróceniu uwagi na test praktyczny, który wymaga równie dużego nakładu pracy co przygotowywanie się do zdania egzaminu maturalnego z informatyki lub innego przedmiotu.

ads banner

Proces rekrutacyjny  – jak dostać się na architekturę

Zależnie od uczelni, proces rekrutacji może się odrobinę różnić. Zawsze sprawdź jeszcze przed kandydowaniem, jak to wygląda w przypadku danej placówki i jak rozkładają się wszelkie terminy. Zazwyczaj rekrutacja na architekturę przebiega tak jak poniżej:

  1. Rejestracja kandydatów drogą elektroniczną.
  2. Dokonanie opłaty rejestracyjnej.
  3. Sprawdzian uzdolnień i predyspozycji.
  4. Ogłoszenie wyników kwalifikacji.
  5. Składanie dokumentów przez zakwalifikowanych kandydatów (lub pełnomocników).

Wskazówki dla kandydatów na architekturę – ułatw sobie rekrutację

Istnieją pewne rady, dzięki którym znacznie łatwiej poradzisz sobie z dostaniem się na kierunek architektoniczny. Zapamiętaj więc poniższe wskazówki:

Wybierz wcześniej przedmioty maturalne – najlepiej jest poświęcić minimum rok na przygotowanie się z wybranych przedmiotów maturalnych. Dlatego też wybierz, która uczelnia Cię najbardziej interesuje, a następnie dobierz odpowiedni przedmiot rozszerzony, taki jak np. informatyka. Dobrze jeśli konkretny egzamin zapewni dostęp na różne kierunki, które według Ciebie okażą się wartościowe w przyszłości. Dlatego wiele osób wybiera przedmioty takie jak informatyka, matematyka czy fizyka, bo są brane pod uwagę przy rekrutacji na inne kierunki. Poza tym lepiej przygotować się dobrze do jednego egzaminu, zamiast byle jak do kilku (szczególnie jeśli tylko jedna matura rozszerzona jest punktowana).

Jak dostać się na architekturę
Odpowiednie przygotowanie zarówno do egzaminu maturalnego, jak i rysunkowego, pozwoli Ci dostać się na upragnioną uczelnię. Postaraj się poświęcić odpowiednią ilość czasu na regularne rysowanie, jak i poszerzanie swojej wiedzy do matury.

Regularnie rysuj – ćwiczenie rysowania jest najważniejsze jeśli chodzi o egzamin praktyczny. W ramach tych ćwiczeń postaraj się rysować wszystko, co Cię otacza, najlepiej każdego dnia. Nawet prozaiczne przedmioty mogą mieć walor artystyczny (co widać przykładowo na obrazie „Para butów” Vincenta Van Gogha).

Przerób egzaminy z poprzednich lat – zapoznanie się z testami praktycznymi z poprzednich lat oraz wykonanie odpowiednich rysunków, pozwoli Ci skutecznie przygotować się do rekrutacji. Dowiesz się, co mniej więcej może być wymagane na egzaminie praktycznym.

Opanuj anatomię i kompozycję – są to dwa elementy, z którymi dobrze jest zapoznać się już wcześniej. W przypadku, gdy na egzaminie jest modelka, którą należy narysować, niezwykle istotna okazuje się dobra znajomość anatomii. Natomiast odpowiednia kompozycja Twojego rysunku, pozwoli mu wyróżnić się i przykuć wzrok widza. Regularna praktyka, a więc rysowanie ludzi w różnych pozycjach oraz zwracanie uwagi na ułożenie kompozycji na rysunkach, pozwoli Ci dobrze opanować te aspekty.

Zapoznaj się z rysowaniem brył – chodzi między innymi o czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan. Przyda się to w czasie egzaminu z rysunku geometrycznego.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin z rysunku?

Każda uczelnia publikuje swoje wskazania jeśli chodzi o przedmioty potrzebne na egzaminie z rysunku na kierunek architektoniczny. Najczęściej potrzebne są poniższe przedmioty:

  • ołówki o różnej miękkości (np. 2B, 4B),
  • arkusze papieru (B2),
  • podkład do rysowania,
  • gumka,
  • temperówka,
  • dowód.

Podsumowanie – architektura to Twoja przyszłość

Podczas wyboru studiów z zakresu architektury warto zwrócić uwagę na specyfikę procesu rekrutacyjnego na poszczególnych uczelniach. Staranne przygotowanie, zarówno pod względem teoretycznej wiedzy, jak i praktycznych umiejętności artystycznych, będzie kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Pamiętaj również, że terminy egzaminów praktycznych mogą się różnić, dlatego wcześniejsza analiza wymagań każdej uczelni jest niezwykle istotna.

Jeśli chcesz dostać się na architekturę, to zdecyduj się na egzamin maturalny z informatyki. Korepetycje pomogą Ci przygotować się do matury i zdać ją jak najlepiej. Skontaktuj się już teraz!

Najczęściej zadawane pytania o studiowanie architektury

Czy wymagane są umiejętności rysunkowe do studiowania architektury?

Jak najbardziej tak. Trzeba posiadać pewien stopień zdolności rysunkowych (choć egzamin praktyczny może wymagać zastosowania innej techniki niż rysunek ołówkiem). Jest to zdolność, którą mogą opanować zarówno osoby o zacięciu typowo humanistycznym jak i ścisłym. Najważniejsza jest regularna praktyka, a przy tym stawianie sobie nowych wyzwań.

Czym różni się architektura od inżynierii budowlanej?

Architekt skupia się na wyglądzie budynku i ułożeniu przestrzeni, a przy tym organizacji procesu inwestycyjnego. Inżynier budowlany odpowiada za techniczne aspekty konstrukcji (wytrzymałość, zgodność z normami, bezpieczeństwo) oraz nadzoruje budowę.

Jakie są wymagania dotyczące pracy dyplomowej na kierunku architektonicznym?

Praca dyplomowa ma na celu ukazanie wiedzy studenta na temat rozwiązywanego problemu, jego ideę, a także dokładny opis techniczny i architektoniczny. Jednocześnie stworzona praca musi uwzględniać dokładną analizę oraz uzasadnienie przedstawionych rozwiązań. Jest to więc praca praktyczna (potrzebny jest odpowiedni projekt i rysunek) wzbogacona o wiedzę teoretyczną.

ads banner

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: