Sprawdzanie stanowiska przed maturą z informatyki | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Sprawdzanie stanowiska przed maturą z informatyki

[AKTUALIZACJA 02.02.2022]

Każdy z uczniów zdających maturę z informatyki ma prawo minimalnie jeden dzień roboczy przed egzaminem przyjść do szkoły i sprawdzić komputer, na którym będzie zdawał maturę. Zazwyczaj termin ustalany jest z ok. tygodniowym wyprzedzeniem. Wielu uczniów pyta “co należy sprawdzić?”, dlatego też specjalnie zrobiliśmy krótką check-listę.

Jak sprawdzić stanowisko komputerowe przed maturą z informatyki?

1. Środowisko programistyczne – stwórzcie podstawowy program. Zobaczcie czy możecie kompilować. Czy nie występują jakieś problemy. Zdarza się, że na komputerze zainstalowane jest IDE, ale brakuje kompilatora…

2. MS Excel – KONIECZNIE zweryfikujcie jaką macie wersję Excela. Jeżeli korzystacie z najnowszej, podczas importowania danych z pliku, będziecie korzystali z nowoczesnego kreatora, w którym w większości przypadków nie musicie nic robić, prócz kliknięcia “importuj” (automatycznie dobiera prawidłowy separator). Nie polecamy korzystać z tej funkcjonalności, dlatego że zaimportowane dane umieszczane są do Excelowej tabelki, która sprawia więcej problemów niż pożytku (osoby, które miały okazję z tego korzystać, zapewne wiedzą o czym mowa).

Jak to wyłączyć?

Wystarczy w Excelu kliknąć w lewym górnym rogu ekranu na “plik”. Następnie w lewym dolnym rogu “opcje”. Po czym po lewej stronie w okienku będzie przycisk “dane”. Po otwarciu, będziecie widzieli na dole pasek “starsze kreatory importu danych”. Tam będzie widniał checkbox “importowanie plików tekstowych”. I właśnie tego checkboxa należy zaznaczyć. Dzięki temu po wejściu do zakładki dane (we wstążce) -> dane zewnętrzne -> będzie przycisk “kreatory starszych danych” i należy wybrać “plik tekstowy”. To uruchomi stary (ale za to dobry!) kreator importu plików.

3. Myszka i klawiatura – DOKŁADNIE sprawdźcie myszkę, czy obydwa klawisze wciskają się prawidłowo. Podobnie z klawiaturą – sprawdźcie czy jakieś przyciski nie są pozamieniane lub niedziałające. Warto się też upewnić, czy przypadkiem kabel zarówno od myszki czy klawiatury nie jest nigdzie przerwany (wystarczy delikatnie “pozaginać” kabel w paru miejscach i sprawdzić, czy np. myszka lub diody (w przypadku klawiatury) nie przestały na chwilę świecić. Jeżeli przestały – może być gdzieś przerwany kabel. W takiej sytuacji radzimy zmienić klawiaturę/myszkę. Odnalezienie takiego problemu na maturze, przysporzy Wam jedynie niepotrzebnego, dodatkowego stresu.

4. MS Access – sprawdźcie, czy możecie uruchomić kwerendę, w której używacie sumy “maksimum”. Jeżeli będzie komunikat, że funkcja maksimum jest niezdefiniowana, koniecznie przeczytajcie krótki wpis na naszym blogu o funkcji maksimum.

5. Dla osób zdających maturę z C++ – warto upewnić się, czy macie zainstalowany C++11. Dzięki temu będziecie mogli m.in. korzystać z funkcji to_string(), która może Wam znacząco pomóc. Przy okazji – jeżeli jeszcze nie zapoznaliście się z materiałem “tablice IT – programowanie” (dostępny na naszej grupie na FB), to jest to czas najwyższy!

6. Wracając jeszcze do Excela – utwórzcie dowolną tabelę przestawną, a następnie we wstążce w “Analiza tabeli przestawnej” rozwińcie po lewej stronie “Opcje”. Tam będzie widoczny przycisk “Generuj funkcję WeźDaneTabeli”. Lepiej mieć to wyłączone. Nie będziecie musieli o tym pamiętać podczas pisania matury.

7. Na zakończenie, warto sprawdzić, czy nagrywarka płyt CD w komputerze działa poprawnie. Wystarczy nagrać czystą płytę dowolną zawartością i spróbować ją odtworzyć na innym komputerze. Jeżeli wszystko się odczyta poprawnie – możemy być spokojni.

Po wykonaniu kroków ze wskazanej check-listy możemy uznać, że stanowisko komputerowe zostało sprawdzone dobrze i nie przysporzy nam niepotrzebnych nerwów w trakcie pisania matury.

Przed maturą przejrzyjcie koniecznie nasz wpis o pewniakach maturalnych z informatyki.kurs maturalny informatyka