Deklaracja maturalna z informatyki 2021/2022 | Korepetycje do matury z informatyki - Maurycy Gast

Deklaracja maturalna z informatyki 2021/2022

Obowiązkowy termin oddania deklaracji maturalnej mija 30 września 2021 roku. Zgodnie z informacją, zamieszczoną na stronie CKE każdy uczeń, który chce w 2021 roku podejść do egzaminu dojrzałości, do tego czasu musiał oddać poprawnie wypełnioną deklarację. Na ostateczne decyzje uczeń ma jednak czas do 7 lutego 2022 roku. Jeśli więc uznasz, że chcesz zmienić system operacyjny bądź język programowania, to masz na to jeszcze trochę czasu.

 

System operacyjny na maturze

Podobnie, jak w poprzednich latach i na maturze 2020/2021 macie do wyboru dwa systemy operacyjne:

 • Windows,
 • Linux.

Wybierzecie oczywiście ten, w którym lepiej się czujecie. Większość maturzystów decyduje się na Windows, ale to nie oznacza, że Linux będzie gorszym wyborem.

Na co jednak warto zwrócić uwagę, to na programy użytkowe, które dany system Wam oferuje.

W przypadku Windowsa do wyboru macie:

 • Microsoft Office 2003 lub nowszy (w tym Word, Excel, Access i MySQL 5.7 lub nowszy),
 • Open Office / Apache Open Office w wersji 4.1 lub nowszej bądź Libre Office w wersji 5.3 lub nowszej.

Decydując się na Linuxa, pracować możecie tylko na Open Office bądź Libre Office.

 

Windows czy Linux na maturze z informatyki?

Mimo wszystko Microsoft jest bardziej przejrzysty i intuitywny. Nawet jeśli w przypadku tabel przestawnych czy wykresów napotkasz problem, to dzięki rozmaitym funkcjom uda Ci się go rozwiązać. W Excelu większość funkcji znajdziesz na głównym pasku menu. Open Office albo Libre Office nie jest już tak intuicyjny i jeśli nie wiesz, gdzie szukać pożądanych funkcji, możesz ich, zwłaszcza pod ogromną presją czasu, nie znaleźć.

Zarówno Open Office czy Libre Office to w pełni darmowe programy. Jeśli chcesz sprawdzić, czy również w tym środowisku sobie poradzisz, zainstaluj je na swoim komputerze i wykonaj kilka ćwiczeń, np. z tabel przestawnych czy wykresów.

Każdy program oferuje te same możliwości, co do wykonania maturalnych zadań. Potrzebujesz jedynie wprawy i obycia. Jeśli więc wybierasz Linux, to nie opieraj swojej wiedzy tylko na ćwiczeniach, wykonanych np. w Excelu.

 

Język programowania na maturze z informatyki

Na maturze z informatyki w 2021 roku możesz wybrać język programowania:

 • Pascal,
 • C/C++,
 • Java,
 • Python.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym językiem były Java i C++. Jeśli w swojej deklaracji również zdecydowałeś się na C++, ponieważ zwyczajnie był to język, który stanowił podstawę nauczania w szkole, to przeanalizuj jeszcze raz swój wybór i zerknij na Pythona. Zrób kilka prostych ćwiczeń zarówno w C++ i Pythonie, by przekonać się, że nie tylko łatwiej je wykonasz, ale również szybciej. Czas na maturze natomiast odgrywa dużą rolę, prawda?

Java z kolei to język, którego używanie jest prostsze ze względu na masę przydatnych bibliotek. To również język, który posiada szerokie wykorzystanie na platformie Android, zatem jest również językiem dość popularnie stosowanym w środowisku biznesowym. Jedną z największych zalet tego języka jest przenośność kodu między platformami – na maturze niestety nie jest to przydatne.

Okazuje się jednak, że Python jest jeszcze łatwiejszy, zarówno w nauce, jak i w użyciu. Składnia Pythona jest bardzo prosta – posiada on też dość ciekawe na stałe wbudowane funkcje, choć można oczekiwać, że poziom zadań zostanie tak dopasowany, by zadania na informatyce w 2022 roku nie sprowadzały się do wykorzystania funkcji wbudowanych w Pythonie. Python na maturze to pomysł naprawdę wart rozważenia.

C++ to z kolei język, który wymaga opanowania solidnych podstaw. Nie znajdziecie w nim bowiem tak wielu pomocnych narzędzi, jak w przypadku Javy czy Pythona, ale C++ za to idealnie uczy zaawansowanego programowania i rozwija myślenie. Jeżeli jesteśmy absolutnie pewni swojej wiedzy i umiejętności dotyczących tego języka, możemy rozważyć jego wybór na maturze. Pamiętajmy jednak o tym, że na maturze czasu jest wybitnie mało, dlatego mimo wszystko powinniśmy wybrać język, w którym szybko rozwiążemy zadanie programistyczne, oszczędzając jak najwięcej czasu na pozostałe. Programowanie w C++ zostawmy raczej do pracy i ewentualnie własnych projektów, zaś na maturze skorzystajmy z narzędzi najbardziej przystosowanych do prostego i przede wszystkim szybkiego programowania – języka Python.

Pascal, chociaż kiedyś język dosyć popularny, na maturze raczej nie będzie dobrym wyjściem. Jest on starym językiem programowania i nie idzie on z biegiem czasu – używany jest przede wszystkim do nauki podstaw programowania, nie do rozwijania aplikacji z prawdziwego zdarzenia. Nie dość, że posiada on bardzo specyficzną składnię, to kod źródłowy w Pascalu ma nieintuicyjną strukturę, a sam język nie oferuje nam praktycznie żadnych ułatwień znanych z pozostałych trzech języków.

 

Środowisko programistyczne na maturze z informatyki

Ze środowiskiem może być różnie, bo choć zgodnie z wytycznymi CKE macie kilka do wyboru, to najczęściej szkoła mocno zawęża pole działania.

W systemie Windows i języku programowania C++ środowiska to:

 • Microsoft Visual Studio C++,
 • Orwell Dev-C++ 5.11 lub nowszy,
 • Code Blocks 16.01 lub nowszy.

Warto odpowiednio wcześniej zapytać, czy szkoła zapewni Wam dostęp do poszczególnych środowisk, czy tylko np. do jednego. Jeśli przygotowaliście się z innego środowiska, to nie zaszkodzi dopytać dyrekcji o ewentualnym dopuszczeniu go do matury. Nauczycielom też zależy na Waszych jak najlepszych wynikach maturalnych.

W przypadku Javy i Pythona zadanie znów jest ułatwione. Zarówno w Windows jak i w Linuxie dopuszczona jest praca w:

 • Python: Python 3 + edytor IDLE lub PyCharm (znacznie bardziej rozbudowany i oferujący nieocenione podpowiadanie kodu),
 • Java: Java SE 8 (Java Development Kit + Java Runtime Environment) lub nowszy + edytor Eclipse 4.4 lub nowszy.

Gdy matura zbliża się wielkimi krokami, nie zapominaj, że zawsze masz prawo sprawdzić stanowisko komputerowe przed maturą – my radzimy skorzystać z tej możliwości!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:kurs maturalny informatyka